تاریخ انتشار: 31شهريور1395|22:39

| کد خبر: 194095

احمد توکلی: کسی که زندگی خود را فروخت و سپرده‌گذاری کرد آیا حریص نیست؟

وکیل ملت: اظهارات احمد توکلی در جمع سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج و مقصر دانستن مسوولان و خود سپرده‌گذاران در به وجود آمدن بحران اعتراض ثامن‌الحججی‌ها را در پی داشت اما توکلی به این اعتراض‌ها هم پاسخ گفت.

احمد توکلی هفته گذشته در اصفهان اعلام کرد که نهادهای نظارتی در به وجود آمدن بحران ثامن‌الحجج نقش داشته‌اند اما خود سپرده‌گذاران هم بی‌تقصیر نبوده‌اند. این اظهارات موجب شد در همان اصفهان به توکلی اعتراض شود. حتی سپرده‌گذاران در پیام‌هایی که به بانک مردم ارسال شد اظهارات توکلی را درست ندانستند.

این اعتراض‌ها و نامه‌ها و تذکرها به توکلی در نهایت موجب شد که وی در کانال تلگرام خود به آنها پاسخ گوید. توکلی در کانال تلگرام خود با اشاره به بحران ایجاد شده ناشی از فعالیت تعاونی اعتبار ثامن الحجج در بازار غیرمتشکل پولی نوشت: نقش حاکمیت، مؤسس ثامن الحجج را در گرفتار کردن سپرده گذاران به ترتیب، خیلی زیاد و زیاد میدانم ولی روحیات و اهداف سپرده گذاران را نیز در این بلا نادیده نمی گیرم.

به گزارش بانک مردم، متن یادداشت تازه نماینده پیشین تهران در مجلس شورای اسلامی با عنوان «مردم در تعامل با مؤسسات مالی چشمشان را باز کنند« را بخوانید:

📍یکی از همکاران فاضل، مؤمن، وطن دوست و مردمگرا در دفتر “دیده بان شفافیت و عدالت” پیرامون بخشی از سخنرانی بنده در جمع سپرده گذاران مؤسسه ثامن الحجج اصفهان نقدی برایم فرستاد. در این مطلب از این که اسلام مردم را به سهل گیری در خرید گوشت از بازار مسلمین دعوت کرده است نتیجه گرفت که وقتی مردم به دلیل اعتماد به دستگاه های حکومت در مؤسسه ای مالی سپرده میگذارند، مسئولیتی متوجه آنان نیست و از این که من در سخنرانی خویش مردم را نیز مستحق ملامت دیدم، انتقاد کرد و این موضعگیری را مخل اعتماد به نظام تلقی کرد. این بزرگوار در جمع بندی آورده است:

” … در این میان مردم سهم شان «صفر» است. چون به سیستم و نظام اعتماد کرده اند. مقصرین … بانک مرکزی، وزیر اقتصاد، مجلس، دولت، موسسه ثامن الحجج و کسانی هستند که ..  حمایت کرده و می کنند. …

🔸کاری کنیم که این مردم در چاله موسسه افتاده، از آن بیرون آیند

🔸کاری کنیم که باب این نوع مفاسد از ریشه کنده شود تا مردم دیگر دچار چنین آسیب هایی نشوند؛

🔸برای حفظ نظام بر مبارزه سیستماتیک با فساد پا فشاری کنیم؛

🔸اعتماد مردم به نظام را از بین نبریم.”

🔴در پاسخ نوشتم:

سلام خدا بر برادری که چیزی را که عیب میداند بر برادرش نمی پسندد و بدو هدیه میکند. از مسئولیت پذیری تان سپاسگزارم.

اما چند نکته توضیحی:

۱٫ بنده هم مانند شما نقش حاکمیت، مؤسس ثامن الحجج  را در گرفتار کردن سپرده گذاران به ترتیب، خیلی زیاد و زیاد میدانم ولی روحیات و اهداف سپرده گذاران را نیز در این بلا  نادیده نمیگیرم.

۲٫ از شما میپرسم وقتی فردی نه تنها پس اندازش را به ثامن می سپارد، بلکه خودرو  و خانه اش را میفروشد و بالاتر، قرض ربوی میگیرد و در ثامن سپرده میکند، اگر اسم این رفتار حرص نیست، پس چیست؟ متاسفانه از این حیث نیز مردم به امراءشان شبیه شده اند. حکومت به دنبال درآمدهای آسان است و سر هر گردنه ای از مردم توقع پرداخت دارد. چرا؟ چون اصلاح اقتصاد و رشد تولید و در نتیجه افزایش مالیات و اداره کشور با این راه درست دینی و عقلی و تجربی سخت است. به جای آن، به عنوان یکی از راه حل های جایگزین، هرساله تعرفه خدمات قضایی را بالا برده اند. بارها در مجلس مخالفت کرده ام ولی با لابی قوه قضاییه و حمایت دولت، افزایش تعرفه ها رأی می آورد. درحالی که قضاوت یکی از اولیه ترین وظائف حاکم است. بعد از دفاع، امنیت که دادگستری ضامن آن است، عمومی ترین کالای تولیدی است. ما در اقتصاد بخش عمومی نشان میدهیم که کالای عمومی را باید با مالیات تولید کرد. ولی ما از مردم دادخواه مزد مستقیم طلب میکنیم چون این شیوه کسب درآمد آسان است! در نتیجه مستحق ترین اقشار را که مستضعفان هستند از دادخواهی محروم می کنیم. آسان طلبی و حرص در هردو رفتار آشکار است!

۳٫ قیاس خرید مرغ از بازار مسلمانان، با اقدام اقتصادی برای کسب و کار، قیاس مع الفارق است. دستور دین در اولی آسانگیری، تغافل و تساهل است  و در دومی، درست عکس آن، دستور به تدبیر و اعمال کیاست و دقت است. حدیث مشهور الفقه ثم المتجر را که شنیده اید. یعنی همان معصومی که دستور میدهد از کشتارگاه مسلمانان هرچه خارج میشود حلال بدان و دقت نکن، میفرماید ابتدا دانش و تسلط به احکام شرعی سپس وارد کسب و کار شدن.

۴٫ چرا وقتی فساد سیستمی در کشور وجود دارد، و برخی از دستگاه ها وظائف خودرا به درستی انجام نمی دهند، از این که به مردم بگوئیم خودتان هم باید چشمتان را باز کنید، پرهیز داشته باشیم؟ من متاسفم که این حرف همان طور که شما فرمودید، معنایش القای بی اعتمادی به دستگاههای حکومت است؛ ولی وقتی صدا و سیما، بانک مرکزی و قوه قضاییه به وظائف شان به درستی عمل نمی کنند و مردم را در چاله میندازند ولی به روی خودشان هم نمی آورند، یک سیاستمدار چه باید بکند؟ جز کوشش برای درآوردن مردم از چاله و هشدار بدانان که من بعد چه باید بکنند تا این بلا برایشان دوباره پیش نیاید، وظیفه دیگری دارد؟ اگر حفظ آبروی نظام واجب است برای مردم است. آبروی نظام را میخواهیم چون اسباب سربلندی مردم و شرط لازم برای ارتقای زندگی مادی و معنوی آنان است. چون به اهمیت آبروی نظام برای امنیت مادی و معنوی مردم واقفیم با تاسیس سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت تلاش داریم ننگ فساد را از دامن نظامی که خون بهترین جوانانش به پای آن ریحته شده است بزداییم تا شایسته اعتماد کامل گردد. این خیر به دست نمی آید مگر آن که حکمرانی و حکمرانان شفاف شوند و فساد در کار نباشد و هر مسئولی به قدر اختیار خویش پاسخگو باشد.  بازهم تشکر میکنم.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 20

رحمان
|
1مهر ماه 1395
7
34
برادر من توكلى جان.

وقتى تمام راه ها براى پول دار شدن به رابطه هاى سياسى و نفوذ در دستگاه منتهى ميشود و وقتى پول ملت مثل نقل و نبات در دهان خواص گذاشته ميشود چرا بنده نبايد مغز كوچكم را بكار بياندازم و پولم را در حسابى نگذارم كه سود بيشترى ميدهد. برادر من صداى شما از جاى گرم بلند ميشود. رطب خورده منع رطب كى كند.
اوباما
|
1مهر ماه 1395
7
34
یکی نیست به این آقای ... بگه اگر مال واحوال شما را بررسی کنند شما یکی از افراد هستی که باید جواب گو باشی . همه مثل شما پول پارو نمی کنند
سپرده گذا ر
|
1مهر ماه 1395
0
40
اقای توکلی نماینده مردم هستی شما باید مسله رو حل کنید برای چه همه اش خو این مملکت مردم مقصرن ایا حقوق کارگران وکارمندانم که داده نمیشه مردم مقصرن ما مثل شما حقوق میلیونی نداریم این مختصر پس اندازی که ارثیه بوده گذاشتیم که کمک خرج زندگیمون باشه الانم که پول ما رو بالا کشیدن ایا شما اقای محترم می دونی که چقدر داریم سختی می کشیم شما نماینده مردمی ایا من می خوام این را بدانم مگر بانک های دیگه الان سود نمی دهند فقط ثامن الحجج سود می داده که مردم طمع کار شده اند اینهمه موسسه دیگه هم است و بانک دولتی که سود می دهند شما اقای محترمم من مطمنم پول در بانک داری و سود می گیری
سپرده گذار کرمانی
|
2مهر ماه 1395
0
32
با سلام، من متاسفم برای شخصیتی همچون جناب آقای دکتر که اقتصاددان و با تجربه هستند و چندین دوره کاندیدای ریاست جمهوری و نمایندگی دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی و نماینده این ملت بودند در چنین شرایطی چنین سخنانی را مطرح می فرمایند چرا که کافی است یک حساب سرانگشتی داشته باشند چون که طبق گزارشهای بانک های مرکزی و پارسیان نزدیک به 95 درصد سپرده گذران(حدود 98 درصد)، چون مبلغ سپرده شان زیر 35 میلیون بوده، تسویه حساب کردند که در واقع این مبلغ معادل دریافتی یک ماه و یا حداکثر دو ماه حقوق شما می باشد. آیا واقعا" این قبیل سپرده گذاران حریص اند؟؟ و به جای اینکه در این شرایط مشکل این سپرده گذاران را حل کنید که بالاترین خدمت به خلق است میایند نمک روی زخم شان می ریزند! بهتر نیست در چنین زمانی با برنامه ریزی و تمرکز و تجربه ای که دارند از چنین اقدامات مشابه جلوگیری بشه.
سپرده گذار
علی اریا
|
3مهر ماه 1395
0
22
اقای توکلی جرات داشته باشین
یا خوابی
یا به خواب زدی خودت رو
این حرفا دفاع از ملتی هست که تو مدیون انها و نماینده انها هستی
موسسه ثامن الحجج تمام مدارک را داشته
اما برای اینکه سرش را بزنند و پول مردم را بخورند
به هم ریختنش
تو هم نماینده هستی
داد بزن
پول ما را کی می خوره؟
احمد مرساد
|
3مهر ماه 1395
12
22

به دزد افرین نگو
پول ما رو خوردن
تو موعظه می کنی
كتايون ازتهران
|
3مهر ماه 1395
0
22
اقاي محترم اگه ما طمع كاريم كه نيستيم اموالتو رو كن يك عده ادم گرفتار كه خرج روزانه شان هم تامين نمي باشد من حتي يك بار هم سودد نگرفتم همه دارايم را فروختم تا جند روزه به حرفه جديد بزنم حالا شمابه جاي هم دردي. شريك اين نا عدالتي شديد. بتر سيد از چوب خدا چطور در اين مملكت. يه دكه بدون مجوز درش تخته ميشه اما يه بانك ١٢ سال بدون.مجوز ؟؟؟؟؟؟؟
قلی
|
3مهر ماه 1395
0
19
شما یه نمونه کشور متال بزنید این وصع داشته باشه .پول مردم و بالا می کشند بعد از مدتی بر می گردوند و سرشون منت میذارند
رضا
|
3مهر ماه 1395
0
20
آقای نماینده . واقعا چند درصد سپرده گذاران همه چیزشون رو فروختن و سپرده گذاری کردند . طوری حرف می زنی انگار از مری آمدی و از هیچ چیز خبر نداری ؟ تو نماینده هم مقصری که کار قانون گذاری رو درست انجام ندادی . فقط بلدین مردم رو مقصر جلوه بدین .
رضا
|
4مهر ماه 1395
0
5
هرچه پیرمرد رامیارندکه مثلاازماطلبکاران دفاع وحق گشایی کنندهمینافراد چکارمیکردند.
با داشتن90سال سن به مالقب حریص وطمعکارمی دهند وکیل ملت یکم بخندیدچون خیلی زحمت میکشید لطفا سانسورنکنید طرف یک مهره سوخته است
پاسدار
|
4مهر ماه 1395
0
5
کسی نیست به این اقای توکلی بگوید شما چکاره ای اظهار نظر می کنی ؟شما اگر خدمتگذار بودید در مسند مسئولیت از خلافهای کلان جلو گیری می کردی؟شما واشخاصی دیگر خود را جدا بافته از این ملت میدانید . مردم از اشخصی دلسوز حمایت میکنند ولی از اشخاص بی لیاقت و... نفرت دارند .م از اظهار نظر برخی اقایان خجالت می کشیم ،مردم اگر شما را می خواستند به شم رای میدادند .تاریختان گذشته در گوشه ای به عبادت خالق هستی بپردازید و اگر حق الناسی متوجه شماست ،پس بدهید . مرگ پیری شما را نگاه می کند .

پاسخ ها

سپرده گزار
8مهر ماه 1395
حرف دلم زدی برادر
نادر
|
4مهر ماه 1395
0
5
این موسسه لعنتی 14 سال کار میکرده و بقول خودت سود میداده 14 سال که نماینده بودی نمیدیدی !!!! چرا برخورد نکردین ؟؟؟؟؟؟ چرا موعظه هاتو تو این مدت برای مردم نگفتی ؟؟؟؟ تو خواب بودی ؟؟؟؟ البته همتون تو خواب تشریف دارین. بنده جمعا 80000000 پول داشتم که به ابوالفضل العباس قسم 22 درصد سود گرفتم که اگه 1 ساله تو بانک ملت و تا سقف 100 میلیون میذاشتم 24 درصد سود میگرفتم . جمع کن این مسخره بازی هاتونو پول مردم رو بدین تا بیشتر از این اعتقادات مردم رو سست نکرده .
حامد
|
4مهر ماه 1395
0
6
فقط حرف مفت زدن تو مجلس
رضا
|
4مهر ماه 1395
0
11
ماهم میتوانیم توهین کنیم توهین مایکروسافت شخص است ولی توهین توکلی یک جمعیت میلیونی است شما توهین توکلی رابرای هشتادمیلیون پوشش دادیداون وقت شماو توهین بنده ودوستان سپردگذرام راسانسورمیکنیدایامردم باارزشترازشخص توکلی نیستندکه هستی ونیستیشان به یغمائ جهنمی برده شده است سانسورنفرمایید حرف حساب همیشه جواب نداشته است البته درمیهن عزیزمان اینطورصدق میکند
رحمت بخشایش
|
4مهر ماه 1395
0
9
چرا لطف نمی کنید همه نظرات را منتشر کنید؟
پاسدار
|
5مهر ماه 1395
0
8
منتشر نکردن نظرات منطقی مردم نوعی خیانت در امانت است ،من نوعی من بعد ارزشی برای سایت شما قایل نیستم .
سپرده گذار
|
6مهر ماه 1395
0
6
نه بابا درست نمیشه که نمیشه تازه کاربلدها برای مغشوش کردن ذهن مردم به میدان اومدندخدایا ما رونجات بده از دست این تئوریسین ها
جهانگیری
|
6مهر ماه 1395
0
7
اگر توکلی برای مردم نیرویی ارزشی محسوب میشد به او رای می دادند . به خیر اتقلاب برخی به نوایی رسیده اند و بعد از اینکه تاریخ مصرفشان تمام شده ،خود را قیم ملت و همکاره میدانند . بابا بر عبادت کن ،برو حلالیت بطلب،نه اینکه بعد از بازنشستکی در فکر ضایع کردن حق بیش از 6 ملیون سپرده گذار وخانواده انان باشی . اموات قبرستان هم می دانند داستان موسسه ثامن الحجج نجات بانک ورشکسته پارسیان بود ،بیش از 9 ماه است ملیاردها تومان از سپرده های سپرده گذاران سود می برند ،برخی نا عادلانه قضاوت می کنند . داور ما خداست ،فریاد رس ما خداست .
سپرده گذار
|
8مهر ماه 1395
0
2
شما که ادعا می کنید موسسه غیر مجاز بوده جلوی روی همه دروغ میگویید بانک های دولتیتان و اختلاس هایشان را هم داریم میبینیم پایه از بنیاد سست است چرا این و ان را مقصر میکنید اختلاس ۳ هزار میلیاردی کی مقصر بود

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top