ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...

تاملي بر سوگند وكالت و جايگاه رفيع وكيل دادگستري

حسن كيا

وکیل ملت: تمام افرادي كه به كسوت وكالت دادگستري درامده و خواهند امد سوگند ياد مي كنند كه اصولي اخلاقي و حرفه اي را رعايت كنند و شرافت خود را وثيقه ي پايبندي به اين سوگند قرار مي دهند.

تاریخ انتشار: 2مهر1395|01:38

تاملي بر سوگند وكالت و جايگاه رفيع وكيل دادگستري
| کد خبر: 194314

در اين مقال قصد ندارم به تحليل تمام بخش هاي سوگند نامه بپردازم فقط بنا دارم به قسمتي بپردازم كه اعمال نظريات سياسي توسط وكلا را ممنوع ساخته است.

در بادي امر ممكن است اين موضوع عجيب باشد در حالي كه همه شهروندان ازادند عقايد خود را در زمينه هاي مختلف از جمله امور سياسي ابراز دارند چرا وكلا كه علي الاصول جز طبقه تحصيل كرده و اليت جامعه هستند دچار چنين منعي هستند.از انجا كه طبق اصول حقوقي نميتوان نسبت لغو و عبث گويي به مقنن داد بايد كوشيد نيات احتمالي قانونگذار در اتخاذ چنين تصميمي را كشف نمود.

به نظر نگارنده اين منع ريشه در جايگاه رفيع وكيل دادگستري در مقام دفاع از حقوق شهروندان دارد طبق قانون اساسي قاطبه ملت حق دادخواهي و استفاده از خدمات وكيل مستقل را دارند و وكيل نيز متعهد است در چهارچوب قوانين ياريگر مردم باشد و در اين بين همه مردم حقوق قانوني دارند كه بايد در يك دادرسي عادلانه لحاظ گردند،اگر وكيل اشكارا مواضع سياسي خود را اعلام نمايد جايگاه خاص خود را كه بايد همراه با بي طرفي باشد مورد خدشه قرار مي دهد.

بطور مثال وقتي اشكارا از يك جناح سياسي حمايت مي كند اعتماد جناح مخالف را كه ممكن است تحت شرايطي موكل وي يا طرف مقابلش باشد را سلب مي كند.به ديگر سخن هر فردي فارغ از بزه ارتكابي يا نوع تفكر سياسي يا عقيدتي حق دسترسي به وكيل دارد و بايد اين اطمينان را نيز داشته باشد كه وكيلش فارغ از همسو بودن يا نبودن با تفكر وي تمام انرژي خود را براي دفاع از حقوق قانوني وي بكار خواهد بست.

براي وكيل نبايد توفير داشته باشد موكل چپ،راست،ماركسيست،كمونيست،قاتل يا...است وكيل بايد از تمام توان خود در دفاع از حقوق قانوني وي استفاده كند.حتا اگر در دل با تفكر يا فعل ازتكابي موكل موافق نباشد نبايد انرا اشكار كند.

از ياد نبرده ايم دادگاه قاتل سريالي معروف را كه وكيلش در دفاع از موكل و تحت تاثير فضاي سنگين حاكم بر دادگاه براي موكل خود تقاضاي اشد مجازات كرد و تا سالها مورد نكوهش حامعه وكالت بود.وكيل دادگستري وظيفه دارد از حقوق فعالين سياسي و مدني و اجتماعي دفاع كند نه اينكه خود تبديل به فعال سياسي و اجتماعي شود و جايگاه رفيع خود را كه دفاع از حقوق انهاست فراموش كندكه اين موجب خسران جامعه است.

وكيل بايد موكل را از زندان خارج كند نه اينكه خود به اساني هزينه دهد و خود نيز راهي زندان شود.از حقوق شهروندان دفاع كرده و پشتيبان مردم باشد و اين امر مستلزم رفتاري عقلاني،غيراحساسي و در چهارچوب قوانين موضوعه است.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 2

نسترن
|
3مهر ماه 1395
0
0
بهترین سوگند برای اعضای محترم کانون وکلا این است که فکری به حال حدود دویست هزار نغر بی کار که هم رشته ای انها هستند بکنند و دست از انحصار کاری بردارند و با پذیرش حداقلی مانع اشتغال هم رشته ای هایشان در شغل ازاد وکالت نشوند انگاه تن به یک رقابت سالم کاری بدهند و میزان درامد را بر اثر رقابت کاری مد نظر قرار دهند نه اینکه با ایجاد انحصار هم رشته ای هایشان را از خود ناراضی کنند و درامد انها به قیمت بی کاری و افسردگی هزاران جوان که مانع اشتغالشان در شغل ازاد وکالتند باشد
رحیم
|
3مهر ماه 1395
0
0
دوستان به تنها سوگندی که پابندند پذیرش حداقلی کاراموز وکالت برای کسب منافع صنفی می باشد و بس بقیه موارد هم اگر با منافعشان در تضاد نباشد قابل اجراست در این میان فقط مردم مظلوم ایران و هزاران جوان بی کار رشه جقوق متضرر می شوند

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top