روحاني و چالش‌هاي انتخابات 96

حسين طاهري فرد کارشناس ارشد جامعه شناسي

وکیل ملت: در خرداد 92 مردم خسته از افراط‌وتفريط، تورم ۴۰ درصدي، رشد منفي اقتصادي و شعار زدگي تصميم گرفتند براي باز گرداندن اعتدال‌وعقلانيت به کشور، کليد پاستور را به روحاني بسپاردند.

تاریخ انتشار: 2مهر1395|13:16

روحاني و چالش‌هاي انتخابات 96
| کد خبر: 194327

مردم با راي به روحاني نشان دادند که دولت دهم عملکرد نامطلوبي در عرصه سياست داخلي و خارجي داشته است. وعده هاي روحاني حول موضوعاتي همچون پرونده هسته‌اي، مهار تورم، حل مشکل بيکاري، رشد اقتصادي و کاهش تنش هاي سياسي بود.

اگرچه فضاي سياسي فعلي كشور متاثر از عملکرد منفي دولت احمدی‌نژاد و بعضي از اقدامات مثبت دولت يازدهم به ويژه به سرانجام رساندن مساله برجام هنوز به نفع روحاني است، اما نگاهي دقيق به عملکرد دولت تدبير‌واميد مشخص خواهد کرد که مهمترين چالش‌هاي روحاني براي تصاحب دولت دوازدهم چه خواهد بود.

روحاني با چالش‌هايي جدي در سياست داخلي، مسائل فرهنگي و مهمتر از همه، اقتصاد مواجه است. علیرغم موفقيت‌هاي چشمگير روحاني در حوزه سياست خارجي خصوصاً در مذاكرات هسته‌ای، در سياست داخلي و مسائل فرهنگي موفقيت قابل توجهي در مهار مشكلات و مسائل ايجاد شده بدست نياورد. عدم توانايي دولت يازدهم در محدود كردن و مهار برخي اقدامات نهادهاي خارج از کنترل دولت باعث ناخوشنودي و ناکارآمدي دولت در بخشی از افکار عمومي شده است. روحاني بايد ابتدا مشكلات داخلي را حل نمايد و اراده‌ای محکم براي تحکيم دموکراسي، حاکميت قانون و مبارزه با فساد داشته باشد.

اگرچه روحاني و مردان اقتصاديش توانستند با مهار تورم فلج كننده، رشد منفي اقتصادي را متوقف كنند، اما مهمترين چالش روحاني و پاشنه آشيل انتقادات به دولت يازدهم، مشكلات اقتصادي و عدم خروج از بحران است. به‌رغم اميد‌هايي که در آغاز دولت حسن روحاني با توجه به ظرفيت‌هاي تيم اقتصادي آن شکل گرفته بود، تيم اقتصادي روحاني نتوانست انتظارات اقتصادي مردم را تأمين کند كه اين زمينه مناسبي براي انتقاد از دولت و ناكارآمد نشان دادن دستاوردهاي اقتصادي دولت خواهد بود.

اقتصاد كشور در سال 93 رشد مثبتي داشت، اما در سال 94 عملاً دچار ركود و سكون گرديد. با كاهش قيمت نفت در سال 95 رشد اقتصادي كمتر از حد انتظار خواهد بود و در چشم انداز آينده ( زمان باقي مانده تا انتخابات 96 ) احتمال كمي وجود دارد كه اقتصادكشور در وضعيت مناسبي قرار گيرد.

هرچند اقشار آگاه جامعه، اين نکته را مي دانند كه روند لغو تحريم‌های هسته‌ای و پروسه عادي شدن وضعيت بسيار زمان‌بر است، اما بسياري از مردم به ويژه طبقات کم‌درآمد جامعه بر اين ظرائف واقف نبوده و برداشته شدن تحريم‌ها را مصادف با ارزاني و فراواني فوري می‌دانند كه اين چالش بسيار جدي روحاني و منتقدانش در انتخابات 96 خواهد بود. بسياري از صاحب‌نظران معتقدند بخشي از ضعف‌های اقتصادي دولت يازدهم بدليل تمرکز بيش از حد بر مذاکرات هسته‌ای مي باشد. به نظر مي رسد تيم اقتصادي دولت تمام برنامه‌های خود را پيرامون لغو تحريم‌ها و آزادشدن منابع ناشي از آن متمرکز کرده است.

اگرچه اکثر کارشناسان و ناظران‌سياسی معتقدند كه در مورد توافق‌اتمی بهترين و درست‌ترين تصميم اتخاذ شده است، اما دلواپسان و تندروها در تلاشند تا فايده برجام را براي مردم و كشور زير سوال ببرند و از پس‌رفت توافق هسته‌ای براي ناكارآمد نشان دادن دولت استفاده کنند. بنظر می‌رسد در شرايط كنوني محافظه‌کاران و مخالفان توافق‌اتمی با مطرح كردن ادامه فشارها و تحريم‌های آمريكا، مصادره 2 ميليارد دلاري اموال ايران، رجزخواني كنگره و كانديداهاي جمهوريخواه رياست جمهوري آمريكا عليه ايران در حال تقويت مواضع خود براي فتح پاستور هستند.

نزديک به چند ماه به برگزاري انتخابات 96 مانده و دولت روحاني هنوز استراتژي مشخصي براي برخورد با فضاسازی‌ها و بحران آفرينی‌های محافظه‌کاران ندارد. روحاني بايد بداند که دلواپسان و تندروها ناجوانمردانه با جنجال‌هاي پوچ سياسي به دنبال ايجاد بن‌بست و ماجرا آفريني در انتخابات آتي هستند و می‌خواهند با از بين بردن اعتماد مردم به دولت يازدهم فرصت انتخاب دوباره را از دولت اعتدال بگيرند.

روحاني و مشاورانش بايد آگاه باشند كه در آينده احتمال آن می‌رود که اوضاح در عرصه سياسي کشور آشفته‌تر گردد. روحاني قبل از هر چيز نيازمند آنست تا نسبت خود را با اطرافيانش باز تعريف نمايد. دولت اعتدال دشمنان زيادي دارد، از دشمناني که در دور و بر دولتمردان يازدهم به عنوان دوست ظاهر می‌شوند گرفته، تا دلواپسان و گروه‌های تندروي که کمر به سرنگوني اين دولت بسته‌اند. دولت روحاني دستگاه اطلاع‌رسانی فعال و قوي ندارد تا هم موفقيت‌های دولت در عرصه‌های بين‌الملی، اقتصادي و داخلي را به اطلاع عموم رساند و هم بتواند در مقابل اتهام‌زنی و فضاسازی‌های رقيب از خود و عملکردش دفاع کند. 

در چشم‌انداز نه‌چندان روشن انتخابات آينده، روحاني فرصت کافي ندارد تا درگير حاشيه‌سازی‌های رقيبان گردد. دولت بايد در ماه‌های باقی‌مانده تا انتخابات 96 با استفاده از فضاي دوران پساتحريم براي ترميم اقتصاد و ايجاد تغييرات محسوس در زندگي اقتصادي مردم تلاش كند. مهم‌ترين هدف دولت در روزهاي پيش‌رو بايد ايجاد اميد در مردم باشد. دولت بايد کاري کند که مردم اميدوار به آينده شوند و احساس کنند که روحاني مي‌تواند در دور دوم رياست‌جمهوري خود تحولات اساسي در حوزه اقتصاد در درجه اول و ديگر حوزه‌ها ايجاد کند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 2

محسن
|
2مهر ماه 1395
2
3
احتمالا آقای روحانی از رای کم خود در سال 96 غافلگیر خواهد شد . این ریزش رای چند دلیل عمده دارد .1-برجام آنطور که دولتمردان وعده داده بودند چندان تغییر زود هنگامی در سفره اکثر رای دهندگان ایجاد نکرد.2-اکثر غریب به اتفاق فرهنگیان که در رای روحانی چه در شعب اخذ رای وچه به عنوان تبلیغ برای ایشان نقش پر رنگی را ایفا نمودن از عملکرد وزیر آموزش وپرورش به شدت سرخورده وناامید شده اند واین سبد رای به سوی کاندید دیگری کوچ می کند ویا در بین کاندیدهای دیگر پراکنده می شود.3-روحانی روستاها و روستاییان را کمتر مد نظر داشته وهیچ برنامه ای برای عدم مهاجرت از روستا به شهر نداشته است .4-همچنین حوزه مسکن بدون برنامه رها شده ویااگر تحرکی شروع شده خیلی دیر شروع شده .5-دستگاه دیپلماسی در مواجهه با چالش های که از ناحیه شیوخ عرب خلیج فارس ایجاد شده منفعلانه عمل نموده واز جمله در فاجعه منا خفت بار بوده.
علی
|
3مهر ماه 1395
0
0
اره تورم کنترل شد؟

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top