تاریخ انتشار: 2مهر1395|13:24

| کد خبر: 194328

پرورش جانورانِ دانشمند و بیماران روانیِ ماهر

دکتر لشکربلوکی

وکیل ملت: در آلمان یک مدیر مدرسه در آغاز هر سال تحصیلی برای معلمان مدرسه این نامه را می فرستاده است:

کسی هستم که از یک اردوگاه اسیران جان سالم به در برده است. چشمانم چیز هایی دیده که چشم هیچ انسانی نباید می دیده، اتاق های گازی که توسط مهندسینی ساخته شده بود که به خوبی آموزش دیده بودند، کودکانی که توسط پزشکانی مسموم شدند که به خوبی تربیت شده بودند، نوزادانی که توسط آمپول های پرستار هایی مـُردند که به خوبی کارشان را بلد بودند، انسان هایی که توسط فارغ التحصیلان دبیرستان ها و دانشگاه ها سوزانده شدند.

به آموزش به این دلیل مَشکوکم. چیزی که از شما می خواهم این است که:
برای انسان شدن دانش آموزان تلاش کنید و تلاش شما موجب تربیت جانورانِ دانشمند و بیماران روانیِ ماهر نشود. خواندن، نوشتن، ریاضیات و... زمانی اهمیت پیدا میکند که به انسان شدن کودکانتان کمک کند.

🔎⭕️تحلیل راهبردی
یکی از مهمترین نکاتی که باید در زندگی شخصی و سازمانی خود بیاموزیم اینست: گاهی اوقات همه چیز روی کاغذ و در ظاهر درست است، اما روح و هدف اصلی گم شده است. سیستم های بزرگ درست می کنیم مانند نظام آموزش و پرورش، نظام آموزش عالی، نظام بهداشت و درمان، نظام اداری، نظام های حمایتی، رفاهی و بهزیستی. اما این نظام ها تبدیل می شوند به هیولاهای سازمانی که دیگر قابل کنترل نیستند، بزرگند، شکوهمندند اما محصولاتشان از جنس جانوران دانشمند است.

لحظاتی چند به این سوالات فکر کنیم؟
کلاس ها بزرگ تر و پرنور تر لباس ها تمیزتر و یک دست تر و... اما آیا  افکار دانش آموزان خروجی نظام آموزشی هم روشن تر و پرنور تر شده است؟
نسبت به گذشته بیمارستان های بیشتری داریم اما آیا سالم تریم؟
نسبت به گذشته دسترسی بیشتری به اطلاعات داریم اما آیا باشعورتریم؟
نسبت به گذشته سیستم های اطلاعاتی پیشرفته تر استفاده میکنیم اما آیا انجام کار مردم را سریع تر و آسان تر کرده ایم؟

سخن پایانی: دست کم سالی دو بار این سوال سخت را از خود بپرسیم : آیا هدف اصلی در حال تحقق است یا در حال پرورش جانورانی دانشمند و درست کردن هیولاهای سازمانی هستیم؟
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 2

حسني
|
5مهر ماه 1395
2
1
به نظر متني از حاميان يهوديان هست تا يك آلماني. هدف يهودستيزي و يا چيزي مشابه آن نيست بلكه استدلالي براي ساختگي بودن متن هست.


الان بيش از 70 سال از پايان جنگ جهاني دوم مي‌گذرد. {جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹-۱۹۴۵)}


اگر فرد مذكور (مدير نامعلوم يك مدرسه) آن زمان كودكي هم بوده الان پيرو فرتوت و بازنشسته شده است. مثل ما هم نيستند كه بازنشسته هاشون دوباره بيان سر كار!

اگر جواني يا فرد بزرگسالي بوده كه با اين حساب بايد چندين كفن پوسانده باشد! يا در سن بسيار بالا (بالاي 90 سال) باشد كه باز هم ساختگي بودن متن به وضوح مشخص ميشه.

متن هم كه منتسب به "دکتر لشکربلوکی " هست جاي سوال دارد؛ يا واقعاً از ايشان نيست يا اگر واقعاً از ايشان باشد، جاي بسي تاسف بيشتر بوده و بي دقتي محض ايشان را نمايان مي كند.

پاسخ ها

پاک
7اسفند ماه 1395
متن جعلی نیست دوست عزیز. متن دقیقن مربوط به یک دانشمند یهودی ست. دکتر بلوکی هم به نظر من نامی از ایشون نبرده برای محدودیتهای که ما داریم و برچسب هایی که امثال من و شما به هم میزنیم. متن اصلی مربوط به آقای دکتر ویکتور فرانکل بوده که بخشی از متن و دکتر بلوکی آوردن. پیر بودن و یا اینکه گوینده ی متن مرده باشه چه ربطی به جعلی بودن متن داره؟ هر کسی بمیره، سخنش هم می میره؟!

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top