تاریخ انتشار: 2مهر1395|23:28

| کد خبر: 194454

رتبه بندی معلمان؛ وعده های مسئولان و اعتمادسوزی در میان فرهنگیان ؟!

حسین طاهری فرد کارشناس ارشد جامعه شناسی

وکیل ملت: در ماه‌های پایانی سال 93 کلیات نظام رتبه‌بندی معلمان در هیأت دولت تصویب و در اردیبهشت 94 نظام رتبه‌بندی معلمان ابلاغ شد. دولت یازدهم پس از تدوین طرح‌های مختلف، برای کاهش فاصله دریافتی معلمان با سایر کارکنان دولت و ارتقای عوامل انگیزشی و رفاهی معلمان طرح نظام رتبه‌بندی معلمان را اجرا کرد.

قرار بر این بود که طرح رتبه‌بندی معلمان به صورت مرحله به مرحله پلکانی در سه فاز طی سال‌های 94، 95 و 96 اجرایی و باعث ترمیم حقوق فرهنگیان شود. پس از کش‌ و قوس‌های فراوان در مهر 94 نظام رتبه‌بندی معلمان اجرایی شد و بر خلاف تمامی خبر‌سازی‌های رسانه‌ای وزیر و همکارانش، عملاً آنچه تحت عنوان نظام رتبه‌بندی معلمان اجرا شد با نظام رتبه‌بندی که پیشتر از آن صحبت می‌شد و در سند تحول بنیادین نیز به آن اشاره شده بود، تفاوت بسیاری داشت.


به باور اکثر کارشناسان آموزشی اجرای «طبقه‌بندی معلمان »نه رتبه‌بندی آنان در دولت یازدهم،قاطبه معلمان را ناراضی‌تر نمود.
سال تحصیلی جدید در حالی آغاز می‌شود که زمزمه‌های اجرای فاز دوم رتبه‌بندی معلمان به گوش می رسد. با نگاهی دقیق به آنچه که مسئولان آموزش‌وپرورش وعده انجام آن را داده بودند و آنچه که در عمل پس از اجرای فاز اول رتبه‌بندی در سال 94 اتفاق افتاد، می‌توان چرایی دلسردی معلمان از اجرای ناقص مرحله اول و ناامیدی آنان از اجرای مرحله دوم را به درستی فهمید.


اجرای مرحله اول رتبه‌بندی معلمان عملاًدر سال 94 با اعتباری بالغ بر 1350 میلیارد تومان آغاز شد. پس از تبلیغات فراوان در خصوص افزایش قابل توجه به حقوق معلمان افزایش ۳۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان ، در عمل مبلغ ناچیزی به حقوق معلمان افزوده شد و طرحی که قرار بود موجب ارتقای جایگاه معلمان و حل بسیاری از مشکلات معیشتی آنان گردد نتوانست رضایت اکثریت معلمان را جلب نماید.
پس از عدم تحقق وعده‌های وزیر آموزش‌وپرورش در خصوص افزایش قابل‌توجه حقوق معلمان و ناخشنودی اکثریت معلمان، وزیر و مدیرانش در تلاش برای فرار به جلو و رهایی از فشار افکار عمومی اعلام کردند که فاز دوم رتبه‌بندی از فروردین سال 95 اجرا و معلمان شاهد تغییرات قابل‌توجهی در حقوقشان خواهند بود.


پیش‌بینی مسئولان آموزش‌وپرورش برای اجرای فاز دوم رتبه‌بندی در سال 95، اعتباری به مبلغ 3500 میلیارد تومان بود که به تصویب مجلس نهم نیز رسید. در شرایط کنونی پس از وعده و وعید‌های فراوان و تاخیری 6 ماهه،اکنون که نوبت اجرای مرحله دوم رتبه‌بندی رسیده است از سخنان فانی و مدیرانش این گونه استباط می‌شود که وزارت آموزش‌وپرورش قادر به اجرای فاز دوم برای همه واجدین شرایط نیست و عملاً نظام کامل رتبه‌بندی در سال ۹۶ محقق خواهد شد.


از سخنان مسئولان آموزش‌وپرورش می‌توان این‌چنین نتیجه گرفت که آنچه « اجرای فاز دوم رتبه‌بندی معلمان » خوانده می‌شود، ظاهراً بر اساس همان شیوه ارزشیابی قبلی برای معلمانی است که به دلیل کسب حدنصاب ۶ سال خدمت آموزشی مشمول این طرح شده اند.


به گفته محمد بطحایی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش‌وپرورش، قرار است در مرحله دوم رتبه‌بندی، بخشی از نظام سنجش صلاحیت‌های حرفه‌ای معلمان اجرایی شود. براساس این طرح با افزایش شایستگی‌ها و صلاحیت‌های حرفه‌ای معلمان در دو بخش شایستگی‌های عمومی و مهارتی، رتبه و درجه معلمانی که شرایط لازم را از حیث سنوات خدمت و مدرک تحصیلی احراز کنند افزایش پیدا کرده و مشمول افزایش درصدی از فوق‌العاده شغل می‌شوند که تعداد واجدین رتبه‌بندی در سال جاری کمتر از 200 هزار نفر خواهد بود.


در حالی که اجرای فاز دوم طرح رتبه‌بندی در هاله ای از ابهام قرار گرفته است و هنوز جزییات اجرای فاز دوم این طرح و نحو ارزیابی صلاحیت حرفه‌ای معلمان اعلام نشده است و بخشنامه‌ای در خصوص نحوه اجرای مرحله دوم به ادارات ارسال نشده است مشخص نیست تعداد واجدین رتبه بندی در سال جاری بر اساس کدام سند و مدرک به دست آمده است!


به نظر می رسد با توجه به اظهارات مبهم و غیر شفاف مسئولان امر، اجرای این طرح بدون یال و کوپال فقط التیام بخش پاره‌ای از مشکلات عدیده معلمان خواهد بود. اجرای ناقص طرح رتبه‌بندی به خاطر ضعف برنامه‌ریزی، بی‌تدبیری وزارت نشینان و محدود بودن به عده‌ای محکوم به شکست خواهد بود. مطمعناً چنین رویکردی به آموزش‌وپرورش در بلند‌مدت اثرات مخربی بر جامعه بزرگ فرهنگیان و انگیزه آنان در پی خواهد داشت.


حال سوال اساسی فرهنگیان این است که مقصر عدم برنامه‌ریزی درست و عدم آمادگی وزارت‌خانه و دولت برای اجرای بدون قیدو‌شرط مرحله دوم رتبه‌بندی کیست؟
چرا اکنون که زمان اجرای فاز دوم رتبه‌بندی فرا رسیده است فانی و همکارانش با حرف‌های ضدو‌نقیض به بهانه عدم توانایی مالی، اجرای کامل طرح رتبه‌بندی معلمان را به سال 96 حواله می دهند؟
آیا ناتوانی وزیر و مدیرانش، بار دیگر معلمان را در اراده دولت تدبیروامید برای حل مشکلات‌شان دچار تردید نخواهد کرد؟


آیا دولتمردان به نتیجه بی‌عدالتی‌ها و تبعیض‌های آشکاری که در حق فرهنگیان شاغل و بازنشسته دانسته یا ندانسته اعمال می شود آگاه نیستد؟
طرح رتبه‌بندی معلمان در حالی وارد دومین سال اجرای خود می‌شود که مسئولان آموزش‌وپرورش با وعده‌های سر خرمن سعی در فرار به جلو در رسیدگی به مشکلات این قشردارند.


به نظر می‌رسد اجرای فاز دوم « طرح به اصطلاح رتبه‌بندی معلمان » صرفاً یک بازی رسانه‌ای برای وزیر و دولت یازدهم است. اما دولتیان باید بدانند که دولت‌ها در نتیجه انتخابات به وجود می آیند و دوران وعده وعیدهای بی سرانجام به سر آمده است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 11

امیر
|
3مهر ماه 1395
0
4
احسنت
محمد
|
3مهر ماه 1395
0
4
خدایا این وزیر توانمند را از ما نگیر.وزیر قبلی یه ریسه از فانی بهتر وقدرتمندتر بود مگه نه؟
یک معلم
|
3مهر ماه 1395
0
1
همکاران محترم ومعظم ودرعین حال صادق وساده ومبرا از هرگونه رانت خواریوی و تخلفات آنچنانی !!!!!چرا اعصاب داغون ودغدغه دار خودتان را بخاطر این اخبار کذب وکذایی داغونتر میکنید ما معلمان وجدانکاری مان نه تنها در ایران در سراسر دنیا ارزش ومنزلت معلم چیز دیگری است اکثر کشورها چک سفید امضا در اختیار معلمان قرار میدهند اعتماد واطمینان در بین مردم نسبت به جامعه معلمان بحدی بالا است فروشگاهها از خرید معلمان به خودشان می بالند وافتخار میکنند که یک معلم به مغازه او پا گذاشته بحدی دولتهایشان دربین معلمان وسایر کارمندان راستگویی وامانتداری واعتماد سازی را توسعه دادند لذا افراد جوامع شان دید ومنزلت شان به معلم بعنوان یک ملکه مورد ستایش شان بوده نه مثل وزیر ومعاون وزیر آموزش وپرورش ما ویا معاون محترم راهبردی جناب نوبخت فقط غیرواقعی بینانه وناعادلانه با آماروارقام کذایی بازی کنند تورم واقعی کشور چندین برابر آن است که این آقایان ابراز فرمودند 2+2 میشود 4 قیمت قند - شکر - روغن - مرغ - گوشت - چای و..... که اساسی ترین وروزمره ترین مایحتاجات زندگی معلمان ومردم است در عرض 2الی 3 ماه تا دوبرابر شده این تورم نیست !!!!! وقتی داد معلم از شرمندگی در برابر اهل وعیال بلند میشود چرا آقایون تهدیدات شان را شروع میکنندبا100هزار تومان 3ماه قبل اگر 5 قلم موادغذایی میتوانستیم تامین کنیم الان 2 قلم هم از محالات است بنابرین تا معلمان از نظر مالی ومعیشتی تامین نگردد تمام اقدامات مفت وبی نتیجه بوده وخواهد شد ما داخل این خانواده معلمان هستیم ومیدانیم آه وناله معلمان هم از فقر است هم از فرق!!!!
جعفر کثیر
|
3مهر ماه 1395
0
1
خداکنه هرچه زودترزمان انتخابات بعدی فرابرسه تابرای رای هم که باشه یه فکری به حال معیشت معلمان بکنند

پاسخ ها

علیرضا
3مهر ماه 1395
واقعا متاسفم که می خوای بخاطر رای دادنتون امتیاز بگیرید. آدم عاقل یک بار از یک سوراخ گزیده میشه معلم باید خودش به خودش ابهت بده اونم ا دادن نمره واقعی دانش آموزان
معلم
|
3مهر ماه 1395
0
4
آموزش وپرورش٬اولویت مسئولان مانیست.اولویت اینان جنگ سوریه ولبنان وعراق وفلسطین وحیبوتی وهزاران کشورناشناخته دیگراست.
احمدی
|
3مهر ماه 1395
0
2
مگه این نیروهای خدماتی اموزش وپرورش ادم نیستن که هیچ گاه صبحت این نیروهای خدماتی نمیشه چرا ازحقوق این نیروهای زحمتکش که سرایدارو خدمگزارازافزایش حقوق اینها خبری نیست
H.S.K.
|
3مهر ماه 1395
0
2
سلام همکار گرامی
اولویت اینها جمع آوری کمک های مالی برای انتخابات آینده از هرکسی است که با آنها موافق باشد.ما که توان چنین کمکهایی را نداریم نباید انتظار داشته باشیم به فکر ما باشند!!! درست عرض نکردم؟؟؟!!!!!
معلم سرفراز
|
4مهر ماه 1395
0
0
شما معلم ها فقط حرف میزنید واز همه ترسوترید با پیام وشعار و پچ پچ کردن به هیچ جا نمیرسید من کارمند جای دیگه هستم وبدون هیاهو اتومات حقوقم وهمکارانم به قدر کافی اضافه میشه .شما هم بجای فحش و ..........اقدام عملی کنید.
کوشکی
|
5مهر ماه 1395
0
0
باسلام ما فرهنگیان ازاول انقلاب بازیچه سیاست بازان در انتخابات های محتلف شده ایم از زمانی که بنده دانشجوی تربیت معلم بودم وتابحال که 30سال خدمتتم در حال اتمام می باشد همه مسئولین خواهان رفع مشکل معیشت فرهنگیان بوده اند ،نه تنها مشکل فوق حل نشده بلکه جایگاه اجتماعی خودرا هم به واسطه سوءاستفاده رسانه ها که دلسوز ما نبوده ودر پی جذب مخاطب بیشتر ویا کسب رأی برای جناح خود هستند از دست داده ایم ،من نفهمیدم اگر رفع مشکل معیشت فرهنگیان با مصوبات مجلس ومسئولین مربوطه می باشد در طول 38سال ایشان از چه کسانی خواهان حل مشکل بوده اند آیا منتظر معجزه می باشند ویا از فضا خواستار رفع این مشکل هستند.
رضا
|
5مهر ماه 1395
0
0
دولت اینو متوجه شده که برای ناله ها و تهدیدهامون تره هم خورد نمیکنه....!!!!

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top