نمایندگان در جلسه علنی امروز یکشنبه 5 مهرماه در جریان رسیدگی به طرح توسعه و بهینه سازی آب شرب شهری و روستایی در کشور، ماده 2 این طرح را پس از بحث و بررسی به تصویب رساندند.

 

براین اساس ماده 2 طرح مذکور تصریح می‌کند:    ماده 2- در هر سه وضعیت عادی، تنش و بحران تأمین آب، اقدامات مذکور در هر یک از بندهای زیر به صورت مستمر انجام می‌پذیرد:    الف- سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و سایر رسانه‌های دولتی مکلف‌اند با هماهنگی وزارت نیرو و برنامه‌هایی در زمینه ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب، تولید و به صورت رایگان پخش و اشاعه نماید.   ب- وزارت آموزش و پرورش مکلف است با همکاری وزارت نیرو، آموزش نحوه مصرف بهینه آب را در تدوین کتب درسی و برنامه‌های آموزشی و پرورشی منظور نماید.    پ-به شرکت‌های آب و فاضلاب اجازه داده می‌شود تجهیزات کاهنده مصرف را در اختیار مشترکان متقاضی اعم از خانگی و غیرخانگی قرار دهند و هزینه مربوط را با درج در قبوض آب بها، به صورت اقساط دوساله دریافت نمایند.   ت- وزارت نیرو موظف است نسبت به بازچرخانی پساب خروجی تأسیسات فاضلاب با هدف آزادسازی منابع آبی مورد نیاز تأمین آب بهداشتی، کشاورزی و فضای سبز اقدام نماید.   ث- کلیه هتل‌ها، بیمارستان‌ها، شهرک‌ها، مجموعه‌های مسکونی، ساختمان‌های دولتی و ادارات، دانشگاه‌ها و سایر مراکز آموزشی و نظایر آن در صورتی که از سامانه‌های بازچرخانی آب و پساب استفاده نمایند، مشمول دریافت مشوق‌ها و تخفیفات وزارت نیرو که نوع، میزان و نحوه آن در آیین نامه اجرایی این ماده مشخص می‌گردد، می‌شوند.   ج- سازمان ملی استاندارد ایران موظف است تا با همکاری وزارتخانه‌های نیرو و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ظرف مدت 6 ماه از تاریخ ابلاغ این قانون، استاندارد ملی برچسب آب برای لوازم آب بر مانند ماشین لباسشویی، ماشین ظرف شویی و کولر و آب پخش مانند کلیه شیرآلات، سردوش حمام و فلاش تانک متناسب با شرایط کم آبی کشور و در راستای مدیریت مصرف بهینه آب تدوین نماید.   چ-وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف‌اند:    1-صنایع تولید کننده تجهیزات کاهنده مصرف در داخل کشور را پشتیبانی نماید که حدود و شرایط آن در آیین نامه اجرایی این ماده مشخص می‌گردند.    2- ظرف مدت یکسال پس از تدوین استاندارد ملی برچسب آب، کلیه تولید کنندگان تجهیزات آب بر و آب پخش داخلی را ملزم به اجرای استاندارد برچسب مذکور نماید.   3- از حدود کلیه تجهیزات آب بر و آب پخش مصرف مغایر با الزامات برچسب آب به داخل کشور جلوگیری نماید.

 

 

ح- وزارت نیرو مکلف است سالانه نسبت به کاهش حداقل یک درصد از هدر رفت آب در شبکه تا رسیدن به استاندارد بین‌المللی اقدام کند و گزارش عملکرد این بند را پس از ابلاغ قانون، هر شش ماه یکبار برای کمیسیون‌های عمران و کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ارسال کند.    تبصره- آیین نامه اجرای این ماده با پیشنهاد وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، آموزش و پرورش و سازمان صداوسیما توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه می‌شود و حداکثر سه ماه پس از ابلاغ این قانون به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.  

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top