اوباما بررسی طرح مسلح‌کردن کُردهای سوری در مقابل داعش را آغاز کرد

چرخش آمریکا به سمت کردها

مجتبی پارسا

وکیل ملت: باراک اوباما در حال گرفتن یک تصمیم سیاسی- نظامی است که طی آن ایالات متحده آمریکا مستقیما به کردهای سوری سلاح می‌دهد؛ تغییر اساسی سیاستی که می‌تواند حمله و تهاجم به گروه‌های تروریستی را افزایش و سرعت ببخشد؛ اما در عین حال می‌تواند به‌شدت موجب افزایش تنش‌ها میان آمریکا و ترکیه شود.

تاریخ انتشار: 3مهر1395|00:48

چرخش آمریکا به سمت کردها
| کد خبر: 194497

به گزارش نیویورک‌تایمز، زمانی که اوباما به دستیارانش دستور داده بود که تمام راه‌حل‌ها جهت افزایش تهاجم به داعش را بررسی کنند، این طرح در شورای امنیت ملی آمریکا به تفصیل مورد بحث قرار داشت. اوباما به دستیارانش گفته است که پیش از آن‌که دفتر ریاست‌جمهوری کاخ سفید را برای همیشه ترک کند، مایل است که به راه‌حل خوبی برای حمله به داعش و بیرون‌کردن آنها از رقه دست یابد. رقه عملا مرکز حکومت داعش در شمال سوریه است.


تصمیم‌گیری در مورد مسلح‌کردن کردهای سوری برای اوباما بسیار دشوار است. اوباما که همواره سعی کرده تعادل و بالانسی میان جاه‌طلبی‌های سیاسی و ارضی ترکیه و کردهای سوری برقرار كند، مجبور است با این دو متخاصم آمریکا، به منظور جنگ با تروریست‌های داعشی، متحد شود.


تهیه تسلیحات برای کردهای سوری برای  نخستين‌بار است که به‌طور مستقیم صورت می‌گیرد. کردهای سوری که فرماندهان آمریکایی آنها را به‌عنوان موثرترین شریک خود در مقابل داعش می‌بینند، می‌تواند به مثابه نیروی محرکه‌ای برای آغاز حمله به رقه باشد؛ اما مسلح و مجهز کردن کردها می‌تواند موجب خشمگین‌شدن رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و تشدید تنش‌ها میان این دو کشور (آمریکا و ترکیه) شود. ایالات متحده آمریکا و ترکیه به‌طور کاملا صریح و واضحی در مورد شبه‌نظامیان کرد در سوریه، با یکدیگر مخالفند.

ترکیه این کردها را بزرگترین و اصلی‌ترین دشمن خود در سوریه می‌داند. رئیس‌جمهوري ترکیه در نیویورک، با اعلام این‌که آمریکا دست کم پنج هواپیمای حامل سلاح برای کردها در کوبانی سوریه فرستاده، از این اقدام واشنگتن انتقاد کرد. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در حاشیه سفر خود به نیویورک در مراسمی گفته است:  «می‌گویند یگان‌های مدافع خلق سوریه و حزب اتحاد دموکراتیک کرد این کشور علیه داعش می‌جنگند، اما آیا این نیروها علیه جبهه النصره نیز می‌جنگند؟ چرا قبول نمی‌کنید که این گروه‌ها تروریستی هستند؟»


وی همچنین گفت: «در چند روز گذشته دو هواپیمای حامل سلاح در کوبانی به زمین نشست؛ در گذشته نیز سه هواپیمای حامل سلاح به کوبانی اعزام شده بود که نصف این سلاح‌ها در اختیار داعش قرار گرفت و نصف دیگر آن را یگان‌های مدافع خلق سوریه به دست آوردند. در گذشته در این‌باره با مقامات آمریکایی گفت‌وگو کردیم اما آنها نشنیده گرفتند. متأسفانه باز هم همان بازی را انجام می‌دهند».
این اظهارات در حالی بیان می‌شود که اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در کمیته‌اي در سنا در پاسخ به سوالی در کمک تسلیحاتی آمریکا به کردهای سوری گفت كه برای کمک به عملیات رقه توسط کردهای سوری، آمریکا هر آنچه که لازم باشد را انجام خواهد داد.

با همه این اوصاف، این طرح در حال حاضر در حال گذر از فرماندهی مرکزی پنتاگون است. این مرکز نقش نظارت بر فعالیت‌های نظامی آمریکا در خاورمیانه را برعهده دارد. این طرح، پیشنهاد ارایه مهمات و سلاح‌های کوچک جهت عملیات‌های خاص برای کردهای سوری است؛ اما فراهم‌آوردن سلاح‌های سنگین مثل تانک یا تسلیحات ضدهوایی را پیشنهاد نمی‌دهد.

مقامات آمریکایی می‌گویند که این طرح هنوز در سطوح عالی اجرایی برای تصمیم‌گیری ارایه نشده است. بررسی این طرح نظامی به‌خاطر لشگرکشی نیروهای زمینی ترکیه به سوریه متوقف ماند. حمله نیروهای ترکیه گرچه یک مسیر حیاتی نیروهای داعش را قطع کرد، اما باعث عقب‌نشینی شبه‌نظامیان کرد از  اراضی‌شان شد. شبه‌نظامیانی که با وجود گرفتن کمک از مشاوران عملیات ویژه آمریکا، از این کشور (ایالات متحده) به خاطر اتحاد با ترکیه، انتقاد کردند.

ژنرال «جوزف ووتل»، رئیس فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکایی هفته گذشته گفته بود که شرایط ناپایدار نظامی و سیاسی در اطراف مرز سوریه و ترکیه روند بازپس‌گیری رقه را کند کرده بود. ژنرال ووتل در یک کنفرانس امنیتی که توسط «موسسه مطالعات جنگ» برگزار شده بود، گفت: «لزوما جدول زمان‌بندی فعالیت‌ها توسط ما کنترل نمی‌شود. اتفاقات دیگری هستند که می‌توانند خارج از کنترل ما موجب به هم ریختن برنامه‌هایمان شوند». همکاران ژنرال ووتل می‌گویند که او در محافل خصوصی نگرانی بیشتری را نسبت به حفظ مبارزه با داعش بیان می‌کند؛ و این نگرانی‌ها خصوصا زمانی که کردهای سوری و نیروهای ترکیه با یکدیگر درگیر می‌شوند، افزایش می‌یابند.

ژنرال ووتل گفته بود که «ما باید نقش رهبری و هدایت را در هر دو جبهه -کردها و ترک‌ها- بازی و با این حال، بر روی عملیاتِ شکست داعش نیز تمرکز کنیم». در دو‌ سال گذشته، پنتاگون سلاح‌های کوچک و مهمات و سایر منابعی را برای یک گروه مورد تأیید ترکیه فراهم کرده است. این گروه، اعراب سوریه و یک اقلیت تحت کنترل کردها هستند که با داعش مبارزه می‌کنند. آنچنان که فرماندهان نظامی آمریکا در عراق می‌گویند، حدود ٣٥٠ مورد عرضه سلاح و مهمات و منابع از طریق هوایی یا زمینی به شبه‌نظامیان اقلیت اعراب سوریه صورت گرفته است.

اما به‌خاطر احترام به ترکیه، ایالات متحده هیچگاه به‌طور مستقیم نیروهای کرد را مسلح نکرده است. بسیاری از تحلیلگران می‌گویند  حمایت‌های پنتاگون از اعراب سوریه، برای کمک به کردهای سوری است که نیروهای بیشتری دارند، با حملات هوایی نیروهای آمریکایی هماهنگ هستند و کارآمدترین جنگجویان در مقابل داعش هستند.

در هر حال، مسلح‌کردن کردها به‌طور مستقیم حتی برای چند مأموریت خاص نیز تغییر سیاست قابل توجهی برای ایالات متحده آمریکاست که ممکن است تنش‌های میان آمریکا و ترکیه را بیشتر کند. «سونر کاگاپتای» کارشناس مسائل ترکیه در موسسه واشنگتن می‌گوید: «چنین اتفاقی،  موضوعی بسیار جدی و منازعه‌آمیز در روابط میان دو کشور است».  پنج سناتور ارشد آمریکایی اطلاعات مختصری در مورد این طرح داده‌اند و خواسته‌اند که نام‌شان فاش نشود؛ به این دلیل که این طرح همچنان در دست بررسی است.

همه آنها معتقدند که هر کمک مستقیمی به کردهای سوری می‌تواند بخشی از یک استراتژی بزر‌گتر جهت شکست‌دادن داعش در سوریه باشد. یکی از اهداف عملی این طرح، مجهز کردن کردهای سوری بعد از رهبری چندین جنگ شدید در چند ماهه اخیر در مقابل داعش است. جنگ‌هایی که در نزدیکی مرز سوریه با عراق آغاز شد و تا شهر استراتژیک منبج که گروه‌های تروریستی، مراکز بررسی صدها نیروی تازه استخدام شده را تأسیس کرده بودند،  کشیده شده است.

  مقامات آمریکایی نیز می‌گویند كه به لحاظ سیاسی این کمک می‌تواند احساسات سخت کردهای سوری نسبت به متحدان آمریکایی‌شان را که از زمان حمله ترکیه به سوریه ایجاد شده، تخفیف دهد. پنتاگون روز جمعه اعلام کرد که هفته گذشته نیروهای عملیات ویژه آمریکا وارد بخش‌های شمالی سوریه شدند تا در کنار نیروهای ترکیه با داعش مبارزه کنند. رسانه‌های خبری ترکیه گزارش دادند که اردوغان پیشنهاد داده بود که کشورش برای انجام عملیات مشترک با ایالات متحده آمریکا براي مبارزه و شکست داعش در رقه آمادگی دارد.

مقامات آمریکایی اما این موضوع را بی‌اهمیت شمرده و می‌گویند كه ایالات متحده همچنان در تلاش برای یافتن راهی جهت گردآوردن نیروهای زمینی کافی به منظور بازپس‌گیری رقه است. رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، هفته گذشته گفته بود که در میان مرزهای عراق نیروهای امنیتی برای هجوم به موصل در ماه اکتبر آماده می‌شوند. ژنرال جوزف دانفورد به خبرنگاران گفته بود که تصمیم نهایی در مورد زمان عملیات موصل برعهده نخست‌وزیر عراق، حیدرالعبادی است. ژنرال اضافه کرده که «وظیفه ما درواقع این است که به عراقی‌ها در ایجاد نیروها و پشتیبانی لازم برای عملیات موصل کمک کنیم».

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top