تنش های دوجانبه به صحن سازمان ملل کشیده شد

هند و پاكستان در يك قدمي جنگ/ مقامات نظامي پاكستاني در مرز به حالت آماده باش در آمده‌اند

وکیل ملت: اين روزها تنها چيزي كه جهان به آن نياز ندارد تقابل و رويارويي دو كشوري است كه هردو داراي كلاهك‌هاي هسته‌اي هستند و تنها يك اشتباه مي‌تواند خسارت‌هاي جبران‌ناپذيري را برجا بگذارد.

تاریخ انتشار: 3مهر1395|01:39

هند و پاكستان در يك قدمي جنگ/ مقامات نظامي پاكستاني در مرز به حالت آماده باش در آمده‌اند
| کد خبر: 194522

هند و پاكستان با افزايش هر روزه تنش‌ها به سمت بحراني پيش مي‌روند كه پاياني براي آن نمي‌توان متصور بود. مقام‌هاي نظامي پاكستان روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه مانورهاي نظامي را بر فراز آسمان هم مرز با هند انجام داده‌اند كه عملا با اين اقدام پروازهاي تجاري در منطقه به حالت تعليق درآمد و ترافيك هوايي سنگيني را به وجود آورد.

از طرفي مقامات نظامي پاكستاني نيز در مرز به حالت آماده باش در آمده‌اند و تمرين‌هاي نظامي روز پنجشنبه در حالي رخ داده است كه شبه نظاميان روز يكشنبه به سربازان هندي در مرز مورد مناقشه كشمير حمله كردند و هجده سرباز هندي را كشتند و عده‌اي را نيز زخمي كردند. از آن روز به بعد به ناگاه بازار سهام دو كشور افت كرد و نگراني‌ها از هرگونه جنگ در روزهاي اخير افزايش پيدا كرده است.

هند و پاكستان يكديگر را به ارسال مهاجمان مسلح و نظاميان به كشمير متهم كردند. از طرفي ناراندرا مودي، نخست وزير هند با فشار شديد افكار عمومي مواجه است كه بايد پس از حمله نظامي روز يكشنبه هند نيز پاسخي دندان‌شكن به پاكستان بدهد چرا كه هند عامل اصلي حمله به سربازان خود را پاكستان مي‌داند. با اين وجود مودي قول داده است كه حمله به سربازان هندي بدون مجازات نخواهد ماند ولي تاكنون دولت هيچگونه اقدام جدي در اين خصوص انجام نداده است.

در طرف مقابل پاكستاني‌ها هرگونه اتهام در خصوص حمله به پايگاه نظامي هند در بخش هندي كشمير را تكذيب كرده‌اند. با اين وجود رهبران نظامي پاكستان اعلام كرده‌اند كه آنها آماده دفاع از هرگونه تهاجم به قلمرو پاكستان هستند. همچنين آنها اعلام كرده‌اند كه آنها آماده ضد حمله در صورت حمله احتمالي هند هستند. گفتني است هند و پاكستان براي چندين دهه است كه دشمنان يكديگر به حساب مي‌آيند و مهم‌ترين مساله مورد مناقشه دو طرف منطقه كشمير است كه هركدام از طرفين ادعاي مالكيت بر آن را دارد و در اختيار داشتن كلاهك هسته‌اي توسط دو كشور تهديد امنيتي مناقشه دو كشور را نيز بالا برده است.

روز پنجشنبه نيز مقامات نيروي دريايي هند نيز سطح هشدار را در مناطق ساحلي بالا بردند؛ آنگونه كه نيروي دريايي هند اعلام كرده است كه چهار مرد را به صورت مشكوك در محدوده يك مدرسه كه در نزديكي تاسيسات نيروي دريايي شهرستان بمبئي بوده است را شناسايي كرده‌اند. پس از آن مدارس تعطيل شد و برخي ساختمان‌هاي عمومي در منطقه نيز بسته شد و نيروهاي امنيتي به تعقيب مظنونان پرداختند و امنيت را در تجهيزات ساحلي افزايش دادند.

اما اين اختلافات و در‌گيري‌ها در چارچوب مرزهاي هند و پاكستان خلاصه نشد و به مجمع عمومي سازمان ملل نيز كشيده شد و يك جنگ عمومي ميان دو طرف در نيويورك درگرفت. نواز شريف نخست‌وزير پاكستان در يك سخنراني تند و تيز عليه هند در روز چهارشنبه سركوب معترضان غيرمسلح كشميري توسط نيروهاي امنيتي هندي را به‌شدت محكوم كرد. نواز شريف در سخنراني خود از برهان واني جوان نظامي كشميري ستايش كرد و از مقامات هندي به دليل كشتن وي به‌شدت انتقاد كرد. گفتني است برهان واني در ماه جولاي توسط نيروهاي هندي كشته شد كه جرقه شورش در كشمير را زد و موجي از خشونت‌ها در دوماه گذشته را به راه انداخت. گفتني است واني يك قهرمان براي بسياري از مسلمانان كشميري به حساب مي‌آيد اما به گفته مقامات هندي وي فردي پيشگام در خصوص حمله عليه نيروهاي هندي بود. يكي از مقامات هندي در سازمان ملل پس از سخنراني نواز شريف گفت: اين بسيار تكان‌دهنده بود كه آقاي شريف به تمجيد از يك عامل تروريستي بپردازد.

با اين وجود پاكستان با مانور نظامي سنگين خود بر فراز آسمان و پوشش رسانه‌اي اين اتفاق وارد يك جنگ لفظي جدي شده است. آنگونه كه تلويزيون پاكستان روز پنجشنبه گزارش داد جنگنده‌هاي F-١٦ پاكستاني در امتداد ٢٤٠مايلي مرز با هند به پرواز در آمدند. در بيانيه ارتش پاكستان اعلام شده است: در پاسخ به تهديدات هند، نيروهاي پاكستاني خود را به سرعت براي محافظت از سرزمين مادري و پاسخ درخور به هر حمله دشمن آماده مي‌كنند. آنگونه كه رسانه‌هاي پاكستاني عنوان كردند، حريم هوايي به دليل اين مانورها و اقدامات احتياطي در شمال پاكستان بسته شد و ١٠ پرواز داخلي نيز لغو شده است.

برخي رسانه‌هاي مطبوعاتي پاكستاني نيز همچنين گزارش دادند كه تمرين‌هاي نظامي باعث شده است تا بازار سهام پاكستان مستقر در كراچي با افت شديد مواجه شود.

با اين وجود مقامات نيروي هوايي پاكستان عنوان كرده‌اند كه نيروي هوايي پاكستان فعاليت خود را به عنوان بخشي از تمرين‌هاي دفاعي در راستاي مقابله با حملات دشمن مي‌داند و اين تمرين‌ها، در راستاي عمليات در مواقع اضطراري طراحي شده است و به اين معنا نيست كه ما در حالت جنگي قرار داريم بلكه اين تمرين‌ها در راستاي افزايش ظرفيت توان نظامي كشور است.

اما دو تن از مقامات امنيتي به شرط ناشناس ماندن در گفت‌وگو با واشنگتن پست عنوان كردند: اين تمرينات بيش از حالت معمول است و بخشي از يك استراتژي براي خنثي‌سازي هرگونه حمله احتمالي هند است. اين مقامات افزودند: ما جنگ نمي‌خواهيم اما مي‌خواهيم حق دفاع از سرزمين‌مان را داشته باشيم.

بسياري از تحليلگران پاكستاني معتقدند كه يك نگراني جدي در مورد حملات هند وجود دارد كه در حال حاضر درجه بالايي از تنش‌ها را به خصوص پس از حمله مرگبار روز يكشنبه ميان دو طرف به وجود آورده است. اما آنگونه كه رسانه‌هاي هندي گزارش دادند حملات احتمالي هند در راستاي حمله به زيرساخت‌هاي تروريستي در داخل مرزهاي پاكستان و از جمله اردوگاه‌هاي آموزش شبه نظاميان گزارش شده است.

شهيد لطيف، معاون سابق نيروي هوايي پاكستان به واشنگتن پست گفت: نبايد اين نكته مهم را فراموش كنيم كه هند يك قدرت نظامي هسته‌اي است و پاكستان به دنبال هرگونه اقدام بازدارنده است. وي افزود: نيروي هوايي پاكستان در حال حاضر به روزرساني شده است و اكنون به جنگنده‌هاي F-١٦s وجنگنده تندر JF-١٧ مجهز شده است. لطيف تاكيد كرد كه هند بسيار نا اميد است بتواند حملات هدفمند انجام دهد چرا كه نيروهاي ما به خوبي آماده مقابله با هرگونه حمله از سوي هند هستند و فرماندهي نظامي ما مي‌داند كه چه بايد انجام دهد.

با اين وجود هرچند ناراندرا مودي نخست‌وزير هند به موضع تند خود در برابر پاكستان در طول رقابت‌هاي انتخاباتي خود معروف بود. اما به نظر مي‌رسد پس از حمله شبه نظاميان به پايگاه نظامي هند، مودي به جاي قدرت‌نمايي نظامي، روي حل مساله به صورت ديپلماتيك تكيه دارد. كارشناسان معتقدند بخش بزرگي از اين اقدام مودي به اين دليل بوده كه بخش اعظمي از نيروهاي نظامي هند متمركز بر روي شورش‌هاي كشمير هستند تا آن را در كنترل در بياورند.

چرا كه پس از كشته شدن جوان كشميري در طول ماه‌هاي گذشته دانشگاه‌ها و مدارس در اين منطقه تعطيل، كسب و كار و گردشگري در اين منطقه متوقف شده و عملا نظاميان تحت پوشش حكومت نظامي در حال سركوب معترضان هستند. از طرفي گفته مي‌شود چين با قدرت پشت سر پاكستان ايستاده است و روابط هند و چين نيز بر سر اختلافات مرزي چندان مناسب نيست چرا كه دو كشور در سال ١٩٦٢وارد يك جنگ خونين شدند. گل محمد واني استاد علوم سياسي دانشگاه كشمير مي‌گويد: محيط استراتژيك منطقه كار را براي دهلي نو براي هرگونه ماجراجويي نظامي سخت كرده است. وي افزود: چين آشكارا طرفدار پاكستان است و از طرفي تظاهرات روزانه معترضان در خيابان‌هاي كشمير جزو استراتژي نظامي دهلي نو نبوده است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top