4 سناریوی پیش روی احمدی نژاد در کارزار انتخابات

وکیل ملت: احمدي نژاد در طول مديريت هشت‌ساله‌خود بر دولت‌هاي نهم‌و دهم نشان داد كه به راحتي اقداماتي را انجام مي‌دهد كه هيچ نسبتي با منافع ملي ندارد و بعيد نيست وي در ادامه راه براي آنكه قدرت خود را به رخ مخالفان و رقباي خود بكشد، دست به اقداماتي بزند كه يادآور خانه‌نشيني‌ها، سرپيچي‌ها و يكشنبه‌هاي سياهي ديگر باشد

تاریخ انتشار: 3مهر1395|10:48

4 سناریوی پیش روی احمدی نژاد در کارزار انتخابات
| کد خبر: 194554

به گزارش وکیل ملت ، فضاي سياست ايران اين روزها با توجه به نزديك شدن به انتخابات پيچيدگي‌هاي فراواني پيدا كرده است. جريان‌هاي سياسي و افرادي كه در عرصه سياست ايران شهره هستند با اعلام نظرها و اظهاراتي سعي مي‌كنند تا فضا را به نوعي تغيير دهند كه به سود آنها باشد. حال اين اظهارات و اقدامات يا بر پايه حقيقت است يا اينكه ادعاهايي بي مبناست كه تنها براي پيشبرد اهداف سياسي در دستور كار قرار مي‌گيرد.

بدون شك انتخابات سال آينده به دليل مناسبات خاص سياسي كه در ايران حاكميت دارد، از اهميت و حساسيت فراواني برخوردار است. ولي عدم كنترل برخي سياستمداران بر علم سياست سبب شده‌است تا اين حساسيت به التهاب تبديل شود و با توجه به اين كه مردم كشورمان به تازگي از يك دوره انتخاباتي سخت كه آن هم كارزار 7 اسفند 94 است، رها شده‌اند، آشفته كردن اذهان آنها در آستانه يك انتخابات ديگر چندان سنجيده نيست.

براي مثال در اين روزها با توجه به اينكه برخي شايعات از احتمال حضور محمود احمدي نژاد به عرصه انتخابات حكايت دارد، برخي كه از وي دل خوشي ندارند سعي مي‌كنند در فضايي رسانه‌اي اين حضور را زير سوال برده و آن را با حاشيه همراه كنند.

منكرات سياسي

فراموش نشود اينكه احمدي نژاد با توجه به تجربه 8 ساله ریاست جمهوری صلاحيت حضور در عرصه انتخابات را دارد يا خير، خود جاي بحث است ولي اگر برخي با استفاده از مصونيت‌ها و رانت‌‌هايي كه دارند هر سخني را به زبان بياورند و فضاي جامعه را با تشكيك روبه‌رو كنند، خود از منكرات روزگار است كه نبايد صورت بگيرد.

 

به طور حتم احمدي نژاد در ادامه بازي چند مسير را براي ماندن در عرصه سياست ايران انتخاب مي‌كند. اول اينكه احمدي نژاد را نبايد فردي ناتوان در زمينه جذب قشر خاكستري جامعه دانست. او به راحتي با پراكنده سازي شعارهاي مختص خود مي‌تواند جريان‌هاي مختلف مردمي را كه تشنه برخي ادعاها هستند را به خود جلب كند و در آينده نزديك به انتخابات اين نيروي بالقوه را به جماعتي بالفعل تبديل كند كه مانند سلي ويرانگر تمام تصورات اقتدارگرايان و تحول‌خواهان را از بين ببرد.

دوم اينكه شايد احمدي نژاد در ادامه، تمام توان خود را تجميع كند تا از گزينه‌اي كه بيشترين نزديكي را به منافع وي و نه به افكار و اعتقادات او دارد، حمايت كند. در اين گمانه، نه مي‌توانند جلوي آمدن آن را بگيرند ونه ديگر احمدي نژاد به گزينه محتمل و پيروز اجازه تكرار اشتباهات گذشته را مي‌دهد! با اين وضعيت، احمدي نژاد به هاشمي دومي تبديل خواهد شد كه فردي مانند روحاني را روانه انتخابات كرده كه قدرتي چندين برابر هاشمي در برابر مخالفان پيدا كرده‌است و ميدان بازتري براي بازي ها و رسيدن به اهداف را دارد.

سوم، احمدي نژاد به عنوان اپوزسيوني داخل نشين، سبد راي خود را از حضور در انتخابات دوازدهم رياست جمهوري نهي كند. اين اقدام به منزله اعلام نبرد با جريان‌هايي است كه تلاش مي‌كردند او را در اين بازي به نفع خود مصادره كنند و در پايان، دست رد به سينه وي بزنند.مهلك‌ترين بخش ماجرا اين قسمت آخر است، چرا كه وي به عنوان چهره‌اي با سبد راي نسبي، انتخابات تحت كنترل حسن‌روحاني را با چالش روبه‌رو كرده،جريان‌هاي هم‌فكر را دست‌خالي گذاشته و رقباي سرسخت خود را براي ادامه بازي به جان هم انداخته است.

آن روي سكه

البته گزينه‌چهارم و خوشبينانه ديگري نيز وجود دارد و اينكه، احمدي نژاد صبر كرده تا اين انتخابات به خوبي و خوشي بگذرد و در سال 1400 با قدرت بيشتر و زماني كه ديگر رقيبي مانند حسن روحاني نيز ندارد وارد ميدان شود. در آن سال ديگر مردم نيز كم‌تر شرایط کشور در سال های 84 تا 92 را بر یاد دارند و با فراموشي افكار عمومي، وي در كسوتي جديد مي‌تواند واردعرصه شده و براي چند سال ديگر، رييس‌جمهور ايران باقي بماند.

شايد يكشنبه‌هاي سياه در راه باشد!

ناگفته نماند،احمدي نژاد در طول مديريت هشت‌ساله‌خود بر دولت‌هاي نهم‌و دهم نشان داد كه به راحتي اقداماتي را انجام مي‌دهد كه هيچ نسبتي با منافع ملي ندارد و بعيد نيست وي در ادامه راه براي آنكه قدرت خود را به رخ مخالفان و رقباي خود بكشد، دست به اقداماتي بزند كه يادآور خانه‌نشيني‌ها، سرپيچي‌ها و يكشنبه‌هاي سياهي ديگر باشد.

منبع خبر نامه نیوز
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top