تاریخ انتشار: 3مهر1395|10:58

| کد خبر: 194557

سایه سنگین بی پولی بر سر نهادهای آموزشی/معلم پول ندارد

زهرا سلیمانی

وکیل ملت: بازهم با پایان یافتن فصل تابستان بوی مهر و فصل بازگشایی مدارس در خیابان‌ها و کوچه‌های کشورمان پیچیده است.

این روزها برای هر یک از افراد تداعی گر روزهای آغاز سال تحصیلی به ویژه اولین روز مدرسه است. در این روزها برخی از افراد به والدین خود چسبیده و برخی دیگر نیز با اعتماد به نفس کامل خود را برای پذیرش شرایط جدیدی در زندگیشان آماده کرده اند. روزهای آغازین مدرسه از جهات مختلف دارای اهمیت است.

به گزارش آرمان ایجاد نگرش‌های مثبت و پویا در دانش‌آموزان، تقویت انگیزه تلاش و تحصیل، کاهش دغدغه، اضطراب و تردید و زدودن هرگونه آثار بدبینی نسبت به درس، مدرسه، کلاس، معلم و سرانجام آشنایی با شخصیت و دیدگاه‌های دانش‌آموزان می‌تواند در روزهای اول مدرسه اتفاق بیفتد.

آموزش و پرورش به عنوان یک نهاد اجتماعی به منظور ارضای نیازهای جامعه پدید آمده است و مدارس به عنوان خط مقدم جبهه‌ تعلیم و تربیت متعلق به این نهاد اجتماعی و در خدمت جامعه است که برای انجام صحیح رسالت خود و برخورداری از حمایت اجتماع ملزم به برقراری رابطه‌ موثر با جامعه هستند.

امروزه و در قرن ۲۱ توجه جدی به امر مهم آموزش و پرورش از اهداف کلیدی و مهم دولت‌ها محسوب می‌شود. اهمیت آموزش و پرورش در دنیای امروز به حدی است که بسیاری از جامعه شناسان آن را مهم‌ترین نهاد در ساخت یک جامعه موفق می‌دانند. متاسفانه تغییرات سریع و گاه تصمیمات خاص و کمبودهای اقتصادی همواره سایه سنگین خود را روی این نهاد می‌اندازند. اما علمای تعلیم و تربیت معتقدند محیط یادگیری مناسب از مهم‌ترین پایه‌های کیفیت بخشی به زندگی محسوب می‌شود و محیط یادگیری مناسب در گرو فضای فیزیکی، روانی، اجتماعی مطلوب در مدرسه توام با مناسبات انسانی است،

یعنی هرگاه فضای مدرسه باز، خلاق و انسانی باشد، یادگیری مداوم، لذت‌بخش و عمیق خواهد بود. در کیفیت بخشی به امور مدرسه در ابعاد آموزشی و پرورشی باید به بازسازی الگوی روابط درون مدرسه ای و آموزش‌های لازم برای توانمندسازی دانش‌آموزان توجه جدی کرد تا با کمک الگوی مناسب کیفیت بخشی دانش‌آموزان توانمند، مستقل و پژوهشگر تربیت کرد. این در حالی است که توجه به نیازها و خواسته‌ها و مشکلات رفتاری و خاص دانش‌آموزان در مدرسه و ایجاد چتر حمایتی برای آنها به ویژه احیا و به کارگیری مشاوران مجرب در مدارس با توجه به نیازهای دانش‌آموزان می‌تواند موثر باشد.
 وضعیت مدارس کشور چگونه است؟


 مهر امسال ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دانش‌آموز در مدارس دولتی و غیردولتی ثبت نام کرده اند که از این تعداد ۷۰۰ هزار نوآموز در مقطع پیش دبستانی، بیش از هفت میلیون در مقطع ابتدایی، پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در مقطع متوسطه اول و دوم و ۷۳ هزار نفر در مدارس استثنائی در سال تحصیلی جدید مشغول به تحصیل می‌شوند. در ضمن تعداد ۱۰۷ هزار واحد آموزشی با بیش از ۹۴۷ هزار نیروی فرهنگی سال تحصیلی جدید را آغاز می‌کنند. این در حالی است که از ابتدای دولت یازدهم تاکنون پنج هزار و ۸۲۲ پروژه با ۳۳ هزار و ۶۶ کلاس درس و زیربنای چهار میلیون و ۶۳۲ هزار و ۷۱۰ متر مربع به بهره برداری رسیده است و همچنین پنج هزار و ۲۵۵ هزار کلاس درس به بهره برداری می‌رسد.

با وجود این، وزارت آموزش و پرورش به عنوان محروم ترین و بی بودجه ترین وزارتخانه‌ها در بین سازمان‌های کشور با چالش‌های فروانی از جمله کمبود نیرو مواجه است. اما به گفته وزیر آموزش و پرورش ۱۰ هزار نیروی جدید بر اساس ماده ۲۸ دانشگاه فرهنگیان استخدام خواهند شد.

امسال ۲۶ هزار نفر به جمع فرهنگیان می‌پیوندند، ۱۳هزار نفر وارد پایه ابتدایی و متوسطه، و ۹ هزار نفر در بهمن امسال از دانشگاه فرهنگیان فارغ التحصیل می‌شوند که از اول مهر سال آینده جذب این وزارتخانه می‌شوند.هم اکنون تعداد چهار هزار نفر نیز دوره یک‌ساله را اخیرا در دانشگاه فرهنگیان گذرانده اند که در اسرع وقت به جمع خانواده آموزش و پرورش کشور افزوده می‌شوند. این در حالی است که جذب نیروی جوان و کارا در آموزش و پرورش باید جزو اولویت‌های این وزارتخانه قرار گیرد، چون امسال حدود ۳۶ هزار نفر می‌توانند بازنشسته شوند، اما در برخی از مناطق به دلیل کمبود نیرو قرار است این افراد همچنان در چرخه آموزشی کشور به فعالیت بپردازند.

کمبود سرانه در وزارت آموزش و پرورش کشور موجب شده تا پرداخت هزینه آب، برق و گاز برخی از مدارس به تعویق بیفتد. این در حالی است که نمایندگان مجلس به دنبال معافیت مدارس از پرداخت هزینه آب و برق هستند تا در برنامه ششم توسعه آورده شود، اما تاکنون هرجا قطعی به وجود آمده بلافاصله وصل شده است. با بررسی کم و کیف آموزش و پرورش و امکانات موجود در این نهاد هرساله آسیب‌های متعددی نسل آینده این مرز و بوم را در این مدارس تهدید می‌کند، در بین مدارس کشور مجموع ۲۱۱ و هزار و ۹۶۳ کلاس درس فاقد سیستم گرمایشی استاندارد هستند که قرار است امسال تعداد ۱۵۲ هزار و ۸۷۷ کلاس درس به سیستم استاندارد در گرمایش مجهز شوند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top