تاریخ انتشار: 3مهر1395|11:04

| کد خبر: 194559

عدم پرداخت مطالبات فرهنگیان مشکل اصلی آموزش و پرورش

وکیل ملت: سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره مشکلات آموزش و پرورش کشور به «آرمان امروز» می‌گوید: عدم پرداخت مطالبات معلمان در آستانه سال تحصیلی جدید مشکل اصلی آموزش و پرورش کشور است. این در حالی است که هنوز بازنشستگان این سازمان پاداش خود را دریافت نکرده و برخی از معلمان نیز تاکنون حقوقشان را دریافت نکرده اند

میرحمایت میرزاده می‌افزاید:‌ همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید هنوز در برخی مدارس بودجه واریز نشده است و مشکلات مالی و معیشتی بر کیفیت عملکرد آموزش و پرورش کشور تاثیر گذاشته است.

این امر باید با بسیج عمومی حل و فصل شود. باید به این امر اذعان داشت که حل این مشکل به تنهایی فقط برعهده سازمان آموزش و پرورش نیست، بلکه دیگر نهادهای دولتی به ویژه سازمان‌هایی که در مسائل مالی و بودجه کشور تاثیرگذار هستند باید به حل مشکلات مالی سازمان آموزش و پرورش بپردازند، در غیر این صورت این امر در نظام آموزشی کشور اثرگذار است.

هم اکنون در آستانه سال تحصیلی جدید برخی مدارس از سرانه برخوردار نیستند. این درحالی است که مردم از مدارس انتظار دارند فعالیت‌های ویژه ای انجام دهند. به گفته او با بررسی شرایط موجود هنوز بودجه ای برای فعالیت مدارس شبانه روزی اختصاص داده نشده است. این در حالی است که انتظار می‌رود دولت هزینه‌های جاری کودکان و نوجوانان محصل در این نوع مدارس را تامین کند، اما تاکنون پولی به حساب این مدارس واریز نشده است.

با این تفاسیر از عمده مشکلات آموزشی کشور می‌توان به عدم اخذ حقوق، حق‌الزحمه، پاداش بازنشستگان و دیگر دریافت‌های قانونی معلمان و فرهنگیان کشور اشاره کرد. در اصل سایه کمبودهای اقتصادی بر سر سازمان آموزش و پرورش سنگینی می‌کند. باید سازمان برنامه و بودجه و دیگر سازمان‌های ذی ربط با همکاری و همیاری به حل مشکلات ناشی از کمبود بودجه در سازمان آموزش و پرورش بپردازند. به گفته سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس کمبود بودجه یکی از اولویت‌های نهادهای آموزشی در کشور است.

با این تفاسیر مابقی مسائل آموزشی در کشور قابل حل است. چون در برنامه ششم توسعه هر یک از نارسایی‌ها طبقه‌بندی شده و قابل حل است، اما مسائل معیشتی جزو مسائل اورژانسی محسوب می‌شود و باید در اسرع وقت به آن توجه ویژه کرد.

او در جواب این سوال که چرا در بین سازمان‌ها و وزارتخانه‌های کشور، وزارت آموزش و پرورش یکی از فقیرترین سازمان‌ها محسوب می‌شود، می‌افزاید: در توزیع بودجه باید به این امر توجه داشت که بودجه برای چه اموری اختصاص داده می‌شود؟ در وزارت آموزش و پرورش بیش از ۹۸ درصد بودجه برای پرداخت حقوق صرف می‌شود. این در حالی است که دریافتی‌های معلمان با دیگر کارمندان در شرکت‌های دیگر بسیار متفاوت است. حل بحران بودجه در نهاد آموزش و پرورش نیازمند عزم عمومی است.

در این زمینه همه دستگاه‌ها و به ویژه سازمان برنامه و بودجه و دولت باید با هماهنگی‌های انجام‌شده برای رفع موانع در آموزش و پرورش تصمیم‌های سازنده اتخاذ کنند. میرزاده درباره علت کمبود بودجه در این سازمان می‌گوید: در کشور ما اولویت آموزش و پرورش نیست. اگر در کشور ما چنین اولویت‌هایی وجود داشت به نسبت مشکلات این چنینی بروز نمی‌کرد.

شرایط معلمان در کشور ما به حدی است که اغلب خانواده‌ها از انتخاب شغل معلمی توسط فرزندشان امتناع می‌کنند و به نسبت وقتی در جامعه دیدگاه‌ها نسبت به شغل معلمی این چنین است به نسبت وضعیت همچون شرایط فعلی خواهد بود. برای نجات وزارت آموزش و پرورش از این شرایط در گام نخست باید به درآمدسازی این سازمان همت گماشت و از سوی دیگر وضعیت حقوقی فرهنگیان در برنامه‌های آموزشی کشور گنجانده شود.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 4

ناشناس
|
3مهر ماه 1395
0
6
این گفته هاهیچ دردی رادعوا نمی کند
محسن
|
3مهر ماه 1395
0
5
دو صد گفته چون نیم کردار نیست . تکرار مکررات بی حاصل .
عباسعلی
|
4مهر ماه 1395
0
1
سلام شمار را به خدا پاداش بازنشستگان 93 را واریز کنید تا کی باید انتظار بکشیم
معلم
|
8مهر ماه 1395
0
0
خودتان جلو چشم ما عزیز نکنید با این حرافی پوچ ///////////

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top