تاریخ انتشار: 3مهر1395|14:50

| کد خبر: 194624

افزایش بارش‌ها به معنای بازگشت به وضعیت عادی نیست/ شبهه افکنی در آمار یعنی افزایش خسارت‌های کم‌آبی

وکیل ملت: معاون آب و آبفای وزیر نیرو با بیان اینکه افزایش بارش‌ها در سال جاری به معنای بازگشت کشور به وضعیت و روال عادی و دوران پرآبی نیست گفت: شبهه افکنی در آمار به معنای افزایش خسارت‌های کم‌آبی است

به گزارش وکیل ملت ، رحیم میدانی با اشاره به پایان سال آبی 95-94 وضعیت نسبتاً مناسب بارش‌ها در سال جاری نسبت به سال گذشته، اظهار داشت: میزان بارش در کل کشور در سال جاری آبی 231 میلی‌متر گزارش شده که نسبت به سال گذشته 22 درصد رشد داشته است.

وی افزود: گرچه میزان بارش در سال آبی 95-94 با رشد مواجه بوده، اما متاسفانه این آمار در مقایسه با بلندمدت منفی 2 درصد کاهش بارندگی را نشان می‌دهد.

میدانی تصریح کرد: متاسفانه در سال آبی 95-94 در استان پربارشی همچون چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد نیز در مقایسه با بلند مدت با کاهش 22 درصد بارش روبرو بودیم.

وی ادامه داد: در استان کم‌بارشی مانند اصفهان نیز میزان بارش در مقایسه با بلندمدت با کاهش 30 درصدی مواجه شده و به همین دلیل به سختی توانستیم آب را مدیریت کرده و آب شرب مردم را تأمین کنیم.

وی تأکید کرد: متاسفانه امسال کشت پاییزه در اصفهان به علت کم آبی نخواهیم داشت.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: در سال جاری 45 میلیارد مترمکعب ورودی آب به سدها را داشتیم و این رقم بیانگر رشد 55 درصدی نسبت به سال گذشته است.

وی افزود: این رقم نشان می‌دهد در سال جاری حدود 16.5 میلیارد مترمکعب آب بیشتری وارد مخازن سدها شده و جالب آن که حدود 9 میلیارد مترمکعب از این میزان مربوط به رودخانه کارون و مارون بوده است.

وی تأکید کرد: گرچه آمار بارش‌ها نسبت به سال گذشته در بیشتر مناطق کشور مثبت بوده است، اما این مسئله به معنای بازگشت کشور به روال عادی نیست؛ بلکه بر اساس پیش بینی‌ها ما در سال‌های آتی 2 درجه افزایش دما را در کشور تجربه خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: این میزان افزایش دما به معنای تبخیر بیش از 27 میلیارد مترمکعب آب‌های کشور است.

میدانی خاطرنشان کرد: فعلاً براساس ارزیابی‌ها دمای کشور حدود 1.1 درجه افزایش پیدا کرده است.

وی اظهار داشت: روند کنونی بحران آب نشان می‌دهد که بایستی در سال‌های پیش رو برای مدیریت بحران آب همه دست به دست همدیگر داده و در اصلاح و بهینه سازی مصرف آب بکوشند.

وی ضمن هشدار به کسانی که عمدتاً به‌دنبال شبهه افکنی در آمار و ارقام هستند، گفت: شبهه افکنی در آمار و ارقام تنها نتیجه‌ای که در برخواهد داشت، عدم کنشگری و انتظار کشیدن برای افزایش خسارت‌های ناشی از بحران آب در کشور است و نفعی از این مسأله عاید کشور نخواهد شد.

معاون آب و آبفا وزیر نیرو تأکید کرد: براساس پیش بینی‌های دموگرافیگ، در سال 1420 جمعیت کشور به 106 میلیون نفر خواهد رسید که حدود 50 میلیون از این افراد ساکن فلات مرکزی خواهند بود و چنانچه تدابیری برای تأمین آب این مناطق اندیشیده نشود، کشور در بحران فرو خواهد رفت.

وی افزود: بر این اساس انتقال آب برای تأمین آب شرب این مناطق از اولویت‌های کنونی وزارت نیرو است؛ البته وزارت نیرو در صورت اقدام در این زمینه خود را متعهد به رعایت پیوست‌های زیست محیطی خواهد دانست.

میدانی در ادامه با اشاره به برنامه ریزی‌های انجام شده در مورد کاهش آلودگی رودخانه کارون، تأکید کرد: در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده میزان شوری رودخانه کارون از 4600 میکرومهوس به 2000 میکرومهوس برسد.

منبع خبر فارس
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top