مساجد و حسینیه‌ها مکانی مطلوب برای سخنرانی است

جلیلی،دیپلماتی در سودای پاستور

مرجان زهرانی

وکیل ملت: خاستگاه او وزارت خارجه است، دیپلماتی که تلاش می‌کند سیاستمدار هم باشد. سعید جلیلی گزینه اصلح پدرخوانده پایداری‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 بود که با 4میلیون از مجموع 36 میلیون رای در جایگاه سوم مقبولیت مردم ایران ایستاد.

تاریخ انتشار: 4مهر1395|00:02

جلیلی،دیپلماتی در سودای پاستور
| کد خبر: 194700

نه‌تنها این نتیجه 11 درصدی سر تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای سابق و نه حتی محبوبیت خط مشی تیم مذاکره‌کننده دولت یازدهم که روندی عکس سابق داشت، هیچ کدام به اندازه کافی این سیاستمدار تازه کار را برای حضور مجدد در انتخابات بی‌انگیزه نکرده است. چه آن که او نه‌تنها در سه ساله اخیر بارها در نشست‌های اصولگرایان، دیپلماسی دولت یازدهم را با تیغ تند نقد گذراند. در ماه‌های اخیر کنش‌های سیاسی و انتقادی‌اش بیشتر هم شده است.


مساجد و حسینیه‌ها هم همان قدر که مورد توجه رئیس دولت نهم و دهم بوده و هست برای جلیلی هم مکانی مطلوب برای سخنرانی است. آخرین بار هم سعید جلیلی، روز جمعه 2 مهر در شانزدهمین یادواره شهدای مسجد میثم سخنرانی کرد، سخنرانی‌ای که همان خط و ربط همیشگی را داشت؛ انتقاد تند از دیپلماسی دولت و تعامل با جهان. او در آخرین سخنان خود طبق معمول گفت که برخی می‌خواهند ابهت شکسته شده ابرقدرت‌ها را بازسازی کنند.


او حتی در آخر سخنرانی‌اش وضعیت اقتصادی را به‌عنوان پاشنه آشیل دولت باز هم با دیپلماسی گره زد و گفت: دیپلماسی صحیح مکمل تلاش اقتصادی است، نه جانشین آن. اگر وعده‌های دیپلماسی جایگزین تلاش مدیران اقتصادی شود، معطلی و بیکاری این مدیران منجر به بازتولید بیکاری فراگیر در کشور خواهد شد.


پیش از این در فاصله‌ای یک ماهه در اواخر مرداد او در میان مسئولان بسیج دانشجویی سراسر کشور سخنرانی کرده بود. جلیلی پای ثابت تمام نشست‌های منتقدان دولت است و در این نشست‌ها با کنایه از سخنان روحانی یاد می‌کند. از جمله اخیرا و در همان جلسه گفته است: «جای تاسف دارد که می‌گویند برجام جلوی جنگ را گرفته است.» او به فاصله یک ماه قبل از این سخنرانی در نشست سالانه دفتر تحکیم وحدت نیز که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد با کنایه از رویکرد هسته‌ای دولت یاد کرد و برای دفاع از شرایط گذشته گفت: «در دوران من عجولانه رفتار نشد چون طرف مقابل بود که تلاش داشت با دستپاچه کردن ما سریع به نتیجه برسد و بگوید جامعه جهانی نگران پرونده هسته‌ای ایران است.»


حضور این منتقد پررنگ دولت به‌ویژه حالا که دیپلماسی رکن جداکننده موافقان و مخالفان دولت است بهترین اهرم جلیلی است که به نظر می‌رسد سودای پاستور از سال 92 تاکنون او را رها نکرده است. شاید از همین رو است که در آستانه انتخابات سخنرانی‌های او با محوریت توافق هسته‌ای هر روز بیش از پیش می‌شود.

 جلیلی، مطلوب یا مغضوب
با وجود تمام تلاشی که جلیلی برای مطرح شدن دارد سوال این جاست که آیا جلیلی هنوز گزینه مطلوب پایداری‌ها و نواصولگرایان است یا نه؟ گرچه او این مدت رفت و آمد بیشتری به قم دارد و آن‌طور که محسن غرویان، استاد حوزه گفته است دیدارهای او با آیت‌الله مصباح بیش از گذشته است اما به نظر نمی‌رسد او گزینه مطلوب اصولگرایان باشد. اما این دیپلمات – سیاستمدار مشهدی لااقل بعد از سال 92 شانس چندانی نه در میان مردم و نه حتی در میان سیاستمداران دارد.


او نه به اندازه روحانی سخنور است که مورد توجه قرار گیرد و نه به اندازه احمدی‌نژاد فوت و فن‌های پوپولیستی بلد است. از سویی، او گزینه سوخته‌ای است که یک بار با «نه» مردم مواجه شده است بنابراین بعید است اصولگرایان خطر کنند و بار دیگر روی او سرمایه‌گذاری کنند.

البته جلیلی یک ویژگی بازدارنده دیگر هم دارد و آن همکاری با احمدی‌نژاد آن هم درست در نقطه‌ای است که دولت یازدهم دستاوردهای قابل توجهی داشته یعنی «دیپلماسی» . برای بسیاری دوره حضور او در تیم مذاکره‌کننده یادآور تشدید تحریم‌ها و وخیم‌تر شدن وضعیت اقتصادی است. بنابراین او هم نزد سیاسیون محافظه‌کار و هم میان مردم مقبولیتی ندارد. چه بسا که تجربه ناموفق 92 او را به عامل شکست اصولگرایان و درنهایت به چهره‌ای مغضوب در میان اصولگرایان تبدیل کرده است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top