تاریخ انتشار: 4مهر1395|09:13

| کد خبر: 194766

عارف: عذرخواهی مرتضوی دیرهنگام بود

وکیل ملت: مواضع محمد رضا عارف طبق تعهدی که به جریان اصلاحات و رئیس آن دولت دارد باید همراستا با دیگر اصلاح‌طلبان باشد که تا به امروز با وجود برخی انتقادات، در نهایت همان مسیری را طی کرده که از او انتظار می‌رفت.

اصلاح‌طلبان این روزها مشغول سازماندهی جریانی برای انتخابات ۹۶ هستند و برخی اصرار دارند که ریاست شورای سیاستگذاری که اکنون در اختیار عارف است به دلیل مشغله کاری این نماینده تهران در مجلس به فرد دیگری واگذار شود که البته شاید اظهارات دیروز عارف که کمی دیرتر از زمان لازم بیان شد هم به دلیل این مشغله کاری باشد. نکته قابل تامل در اظهارات عارف که در حاشیه مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در دبیرستان شهید کدخدایی بیان شد عدم اشاره او به شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان بود که برخی دلیل آن را جلوگیری از سوال درباره تغییر ریاست این شورا می‌دانند و می‌گویند در صورت طرح پرسشی در این راستا او پاسخی جز اعلام تمکین به نظر بزرگان اصلاحات نداشت؛ بنابراین سکوت کرد که به گفته خودش این سکوت یک هنر است.

عذرخواهی مرتضوی قابل تقدیر است

رئیس مجمع نمایندگان تهران دیروز درباره سخنرانی رئیس‌جمهور در نیویورک گفت: اظهارات رئیس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل هشدار جدی به غرب به‌ويژه آمریکا بود که به تعهدات همه باید وفادار باشند. محمدرضا عارف در ارزیابی از اظهارات رئیس‌جمهور در محل سازمان ملل، گفت: ‌صحبت‌های خوبی مطرح شد و در عین حال هشدار جدی به غرب و به‌ويژه آمریکا بود که باید همه به تعهدات خود وفادار باشند و همه برای اجرایی شدن برجام که یک تعهد بین‌المللی است تلاش کنند و این مساله الگویی برای حل چالش‌های آینده بین کشورها باشد. نماینده مردم تهران در مجلس همچنین در پاسخ به سوالی درباره عذرخواهی مرتضوی، گفت: این مساله یک بحث اخلاقی است و ریشه در فرهنگ اسلامی ما دارد که اگر خطایی کردیم عذرخواهی کنیم. البته عذرخواهی منعی برای پیگیری‌های حقوقی و قضائی ندارد. وی تصریح کرد: به نظرم این عذرخواهی دیرهنگام بود؛ در عین حال قابل تقدیر است و می‌تواند الگویی برای موارد دیگر باشد. عارف در ادامه در پاسخ به این سوال که گفته شد مرتضوی از مسائلی عذرخواهی کرد که زمانی تبرئه شده بود، اظهار کرد: دادگاه باید حرف آخر را بزند، قاضی که نیستیم، عذرخواهی نزد افکار عمومی قابل قبول‌تر است.

مهم‌ترین مساله حضور مردم در انتخابات است

رئیس مجمع نمایندگان تهران در رابطه با آخرین برنامه‌ها و فعالیت‌های شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان نیز اظهار کرد: این شورا روند خوبی را طی می‌کند و امیدواریم با ارزیابی عملکرد از دور اول بتوانیم شورای منسجم‌تر و با اجماع بیشتری را داشته باشیم. وی همچنین درباره فعالیت‌های شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نیز گفت: این شورا، شورای احزاب تاثیرگذار بوده است که اکنون هم باید حضور داشته باشد و تمام احزاب اصلاح‌طلب با جدیت در صحنه حضور داشته باشند. عارف خاطرنشان کرد: برای ما مهم‌ترین مساله حضور مردم در انتخابات است و این را رسالتی برای همه احزاب می‌دانیم. ضمن این که در این شورا چهره‌های برجسته اصلاح‌طلب غیرحزبی وجود دارد که تاثیرگذار هستند. وی ادامه داد: شان نزول شورای سیاستگذاری این بود که از یک طرف از ظرفیت احزاب استفاده کند و از طرف دیگر از ظرفیت اشخاص برجسته که ان‌شاءا... این مسیر را ادامه دهیم. این عضو کمیسیون آموزش مجلس در رابطه با تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان، ‌گفت: جهتگیری فراکسیون امید مقابله با فقر، فساد و تبعیض است، به ویژه فساد. در واقع هر جایی که تخلف و خطایی باشد ما از برخورد حمایت می‌کنیم. نماینده مردم تهران در مجلس درباره آخرین پیگیری‌ها برای استیضاح فانی (وزیر آموزش و پرورش)، گفت: مطالبات فرهنگیان به‌حق است و ما این مطالبات را به رسمیت می‌شناسیم. البته به دلیل محدودیت‌هایی که وجود داشته حد لازم برای فرهنگیان را ادا نکرده‌ایم. لذا بخشی از مواردی هم که اصولا در استیضاح مطرح می‌باشد، همین است. باید همه تلاش کنیم در مجلس و دولت تا جایگاه آموزش و پرورش در بودجه و سهم آن در تولید ناخالص داخلی قابل قبول باشد. البته معتقدیم که با تعامل و گفت‌وگو می‌شود مساله را حل کرد. ضمن این که استیضاح هم حق طبیعی مجلس است. عارف در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا وی هم با استیضاح موافق است یا خیر، اظهار کرد: شرایط کشور طوری است که مسائل باید با تفاهم و تعامل با دولت پیگیری شود. البته حق مجلس برای سوال، استیضاح و تحقیق و تفحص هم در جای خود وجود دارد و از آن غافل نمی‌شویم. نماینده مردم تهران در مجلس درباره این که آیا بحث استیضاح در فراکسیون امید منتفی شده است یا خیر، گفت: بحث استیضاح نمی‌تواند در هر برهه‌ای منتفی تلقی شود اما تعاملاتی با وزرایی که بحث آنها مطرح بوده داشته‌ایم و نتایج خوبی گرفته‌ایم و در آینده اعلام می‌کنیم. رئیس مجمع نمایندگان تهران درباره تحقیق و تفحص از شهرداری تهران نیز اینگونه اظهار کرد که پیگیری‌هایی انجام شده و با فعالیت مجدد مجلس تصمیم‌گیری نهایی انجام خواهد شد.

دسته بندی خبر روز , خبرخوان++ , سیاسی ++ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top