۳ ضلعی مخالفان ادغام در اردوگاه اصلاح‌طلبان

وکیل ملت: روز شنبه جمعی از احزاب اصلاح‌طلب از جمله مجمع نیروهای خط امام(ره)،حزب اعتماد ملی،حزب مردمسالاری، حزب اراده ملت ایران، مجمع دانش‌آموختگان، انجمن اسلامی‌مهندسان ایران و حزب وحدت و همکاری ملی طی بیانیه‌ای اعلام کردند که ماموریت شورای عالی سیاستگذاری به پایان رسیده است.

تاریخ انتشار: 5مهر1395|08:13

 ۳ ضلعی مخالفان ادغام در اردوگاه اصلاح‌طلبان
| کد خبر: 194986

اختلافی که‌ گویا آنقدر عمیق است که این احزاب اصلاح‌طلب نیز طی بیانیه‌ای تصمیم گرفتند آن را علنی کنند. مشخص نیست که به چه علت این اختلاف علنی شده است. درحالی که اصلاح‌طلبان با وحدت نظر در انتخابات مجلس درسال گذشته به بسیاری از خواسته‌های خود دست یافته اند. البته احزاب نام برده شده چند سالی است که با بحران‌های درونی تشکیلاتی مواجه هستند. نمایندگان این احزاب اعتقاد دارند که با تشکیل شورای عالی سیاست گزاری عملا کار تشکیلاتی از احزاب اصلاح‌طلب در انتخابات گرفته شده است و اشخاص حقوقی یعنی اعضای شورای مشورتی، مشاوران و افراد شناخته شده، فعالیت اجرایی در زمان انتخابات را برعهده گرفته اند و این از جهاتی به ضرر توسعه فرهنگ تحزب است. زمزمه‌های این اختلاف بعد از تمدید ماموریت شورای عالی اصلاحات توسط رئیس دولت اصلاحات شروع شده و با انتشار بیانیه شنبه به اوج خود رسیده است. از جمله احزاب امضا کننده این بیانیه حزب اعتماد ملی است. شورای مرکزی این حزب چند سالی است که چندان قوامی ندارد و قائم‌مقام این حزب تمامی مسئولیت‌های این حزب را به دوش گرفته است و جز معدود افرادی مانند حجت‌الاسلام منتجب نیا درتهران و محمدصادق جوادی حصار درمشهد و چند فرد شناخته شده دیگر اعضا یا از این حزب جدا شده‌اند و یا تمایلی به کار تشکیلاتی ندارند. سایر احزاب نیز در حد تشکیل شورای مرکزی هستند.اما به هر طریق آنها تصمیم گرفتند بنا به دلایلی در شورای عالی سیاستگذاری فعال نباشند.

واکنش‌ها به بیانیه احزاب اصلاح‌طلب

 بعد از انتشار این بیانیه اسماعیل گرامی مقدم اعلام کرد: اعتماد ملی تصمیمی برای خروج از شورای عالی اصلاح‌طلبان ندارد. سخنگوی حزب اعتماد ملی گفت: با توجه به عملکرد مثبت شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در انتخابات گذشته، به ادامه فعالیت خود با این شورا مصمم هستیم و امیدواریم در انتخابات آینده نیز تصمیمات این شورا به نفع مجموعه اصلاح‌طلبان باشد. وی همچنین بیانیه منتشر شده منتسب به این حزب را درباره پایان کار شورای عالی اصلاح‌طلبان تکذیب کرد و گفت: بر اساس مصوبه دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی، به عنوان بالاترین جایگاه تصمیم‌گیری در مجموعه حزب، نماینده این حزب همچنان در جلسات شورای عالی شرکت خواهد کرد.وی ادامه داد: ضمن تاکید بر انتقاداتی که به این شورا داریم اما به همکاری خود با این مجموعه ادامه خواهیم داد. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: درحال حاضر ممکن است یکی از اعضا این نظر را داشته باشد که با شورای عالی سیاستگذاری ادامه همکاری ندهد، اما به دلیل این که تصمیم‌گیری در این زمینه صورت نگرفته است، درچنین شرایطی اعضای حزب می‌توانند به اظهارنظر درباره مسائل مختلف بپردازند.

آیتی: هیچگاه با تفرقه موافق نیستیم

در تماسی که «آرمان امروز» با برخی از اعضای حزب اعتماد ملی داشت، مشخص شد این حزب جلسه‌ای برای صدور این بیانیه نداشته است. این درحالی است که براساس عرف حزبی باید اکثریت اعضای شورای مرکزی با صدور چنین بیانیه‌ای موافق باشند. برخی از اعضای شورای مرکزی این حزب عملا تمایلی ندارند که درباره موضع اخیر این حزب اظهارنظرکنند، هر چند که اعضای حزب اعتماد ملی با وحدت در میان اصلاح‌طلبان موافق هستند. در این میان «مهدی آیتی» عضو سابق اعتماد ملی و رئیس شورای هماهنگی خراسان جنوبی درباره اختلاف برخی از احزاب با شورای عالی به «آرمان امروز» گفت: ازچند سال قبل آقای موسوی لاری به نمایندگی از رئیس دولت اصلاحات تغییراتی را در شورای هماهنگی اصلاحات ایجاد و شورای مشورتی را در شورای هماهنگی ادغام کرد که این ادغام موجب مشکلاتی در تصمیم‌گیری‌ها شد. وی ادامه داد: امروز آقای منتجب نیا از اعتماد ملی و آقای حکیمی پور از حزب اراده ملت و آقای‌هادی خامنه‌ای از مجمع نیروهای خط امام با ادغام ایجاد شده مخالف هستند. آیتی ادامه داد: اختلاف زمانی خود را نمایان کرد که آقای عارف و ۵ نفر از مشاورانش به شورای عالی اضافه شدند و توصیه رئیس دولت اصلاحات درجهت ریاست آقای عارف به اختلافات افزود. وی ادامه داد: نتیجه این عمل در شکست عارف و شورای شهر گذشته خود را نشان داده است و متاسفانه امکان تکرار این اشتباه وجود دارد. ازجمله اشتباهات شورای عالی استفاده از هنرمندان و ورزشکاران در لیست اصلاحات بود که رای آنها به سبد قالیباف ریخته شد. وی در پاسخ به این که برای حل این اختلاف چه باید کرد به «آرمان امروز» گفت: رئیس دولت اصلاحات باید دست به حکمیت زده و شورای هماهنگی را به جایگاه خود باز گرداند. وی در واکنش به این موضوع که احتمال چند دستگی اصلاح‌طلبان در شورای شهر وجود دارد، گفت: معتقدم هرگونه دو دستگی که در جبهه اصلاحات ایجاد شود، موجب همان شکست اصلاح‌طلبان درانتخابات آتی خواهد شد و بنده هیچ گاه با تفرقه موافق نیستم.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top