تاریخ انتشار: 5مهر1395|08:28

| کد خبر: 194990

ابهام در همکاری جامعتین

وکیل ملت: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز، دو نهاد روحانی هستند که هر دو در مسائل مهم سیاسی نظیر انتخابات، اظهارنظر و موضع گیری می‌کنند.

هر دو نهاد، در موضع گیری‌ها تا حد زیادی به اصولگرایی سنتی وابسته است. در انتخابات مجلس دهم، از لیست ائتلاف فراگیر اصولگرایان حمایت کردند. اما امروز که بحث در باب انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ پیش کشیده می‌شود، صداهای یکسانی از این دو جامعه شنیده نمی‌شود. این در حالی است که در سال ۹۲ این دو نهاد نتوانستند به اشتراک نظر برسند. این اتفاق در حالی رخ داد که حسن روحانی، از اعضای با سابقه جامعه روحانیت مبارز محسوب می‌شود اما حمایتی از او در جریان رقابت‌های یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صورت نگرفت. اما در انتخابات سال ۹۶ موضوع دگرگون‌شده است؛ چرا که اصولگرایان هنوز نتوانسته‌اند به موضع واحدی دست یابند. مضاف بر این که اساسا اصولگرایان هنوز نامزدی که بتواند قدرت و توانایی رقابت با رئیس دولت یازدهم را داشته باشد، کشف نکرده‌اند! اما این روزها، اظهارنظرهایی از سوی اعضای دو جامعه صورت می‌گیرد که با هم در تناقض است. مهم‌ترین سوالی که در این بین شکل می‌گیرد، آن است که آیا جامعتین خواهند توانست همکاری نزدیکی با هم داشته باشند و نامزد واحدی را برای انتخابات سال ۹۶ معرفی کنند؟!

رابطه‌ای که مثل قبل نیست!

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می‌گوید: همکاری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز تهران برای انتخابات مثل سابق نیست، شاید همکاری‌های جزئی با هم داشته باشند. خبرآنلاین نوشت؛ آیت‌ا... مرتضی مقتدایی درباره فضای سیاسی شهر قم در فاصله ۸ ماه مانده تا انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ گفت: من در منابر و سخنرانی‌ها هنوز درباره انتخابات صحبتی نشنیدم و ندیدم. او درباره این که آیا در دیدارهای شما با شخصیت‌های سیاسی در قم، صحبتی هم از انتخابات ریاست جمهوری و مصادیق آن می‌شود، یادآور شد: خیلی کم، ولی این که کسی از آقایان اظهارنظر رسمی درباره تمایل به کاندیدای خاص کند من نشنیدم. عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پاسخ به این سوال که آیت‌ا... یزدی بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ سخنرانی گلایه آمیزی کرد و گفت «جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در آستانه انشقاق بود»، آیا این تشکل روحانی سال ۹۶ در حمایت از نامزد خاصی اعلام موضع رسمی می‌کند یا برای پیشگیری از تکرار اتفاق سال ۹۲ سکوت در پیش می‌گیرد، توضیح داد: موضوع انتخابات ریاست جمهوری در جامعه مدرسین هنوز مطرح نشده است. اول باید بحث و نظرات جمع شود اما وقتی هنوز هیچ بحثی نشده است، نمی‌توان پیش‌بینی کرد. او درباره این که ممکن است جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ورودی به انتخابات ریاست جمهوری نداشته باشد، گفت: به احتمال قوی برای دعوت مردم به مشارکت در انتخابات بیانیه می‌دهد اما این که نامزد تعیین و معرفی کند هنوز بحثی نشده است. مقتدایی درباره همکاری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با جامعه روحانیت مبارز تهران برای انتخابات ریاست جمهوری افزود: در حد متعارف شاید و احتمال همکاری وجود داشته باشند اما در سطح برنامه‌های قبلی که با هم همکاری می‌کردند الان نیست، چون آن موقع کمیته مشترک می‌گذاشتند و با هم همکاری داشتند، الان آن همکاری نیست؛ حالا ممکن است در ضمن قرارهایی که پیش بیاید همکاری‌های جزئی داشته باشند. علی‌ای‌حال مثل سابق نیست.

رابطه تنگاتنگ

این سخنان آیت‌ا... مقتدایی در حال منتشر شد که یکی از اعضای جامعه روحانیت مبارز، سخن از رابطه تنگاتنگ بین جامعتین به میان آورد. ایسنا نوشت: یک عضو جامعه روحانیت مبارز گفت: برای انتخابات آتی با جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همکاری تنگاتنگی داریم. حجت‌الاسلام سیدحسین دین پرور با اشاره به این که در جلسات اخیر جامعه روحانیت، سخن از همکاری با جامعه مدرسین برای انتخابات آتی مطرح شده است، اظهار کرد: ما هیچ‌گونه اختلافی با جامعه مدرسین نداریم و برای انتخابات آینده با آنها همکاری تنگاتنگی خواهیم داشت. او افزود: جامعه مدرسین با جامعه روحانیت برای انتخابات آینده جلساتی را نیز برگزار کرده است.

کلید واژه ها رابطه جامعتین - ابهام
دسته بندی خبر روز , خبرخوان++ , سیاسی ++ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top