تاریخ انتشار: 5مهر1395|11:16

| کد خبر: 195037

دیوید بکام: می‌دانم آدم خوش‌شانسی هستم

وکیل ملت: دیوید بکام یکی از افرادی است که بعد از آویزان کردن کفش‌هایش به دنیای مد و تجارت رو آورده و حالا در کنار همسرش ویکتوریا که او هم طراح مد و لباس است زندگی تازه‌تری هم دارد.

بسياري از ستاره‌هاي دنياي فوتبال عمر شهرتشان بستگي به همان دوره‌اي دارد كه بازي مي‌كنند‌؛ مصاحبه‌هاي جنجالي، گل‌هاي زيبا، پاس‌هاي فوق‌‌العاده، دريبل‌هاي خارق‌‌العاده... براي بسياري از آنها وقتي فوتبال تمام شد همه چيز تمام مي‌شود‌؛ نه مصاحبه‌اي، نه كاور مجله‌اي شدن، نه قرارداد مضاعف تبليغاتي و نه چيز ديگري. با اين حال در اين ميان دسته دومي هم هستند كه تازه وقتي زندگي فوتبالي‌شان تمام مي‌شود كارشان در عرصه‌هاي ديگر گل مي‌كند‌؛ درآمدشان بعضاً به اندازه زماني است كه بازي مي‌كنند و حتي در نمونه‌هاي نادر، عايدي‌شان از قبل هم بيشتر مي‌شود.

ديويد بكام، ستاره سابق منچستريونايتد و تيم ملي انگليس يكي از آن افرادي است كه در دسته دوم قرار مي‌گيرد. او بعد از آويزان كردن كفش‌هايش به دنياي مد و تجارت رو آورده و حالا در كنار همسرش ويكتوريا كه او هم طراح مد و لباس است زندگي تازه‌تر و البته پرزرق و برق‌تري هم دارد. ديويد كه سابقه بازي در تيم‌هاي مشهور دنيا از جمله يونايتد، رئال‌مادريد، پاري‌سن‌ژرمن و لس‌آنجلس گلكسي را دارد تنها بازيكن انگليسي است كه توانسته در چهار ليگ مختلف عنوان قهرماني را به دست بياورد.

انديشه دوران كودكي
«مي‌دانم كه آدم خوش‌شانسي هستم». اين بخشي از صحبت‌هاي ديويد است كه مجله «مادام فيگارو» بازتابش داده است و در ادامه هم بقيه حرف‌هايش را آورده است: «من با اين فكر بزرگ نشده‌ام كه مي‌خواهم مشهور شوم و پول زيادي به جيب بزنم. فقط با اين فكر بزرگ شده‌ام كه مي‌خواهم فوتباليست حرفه‌اي شوم». رؤياي او به حقيقت تبديل شد ولي ستاره روزهاي نه چندان دور فوتبال اين روزها با بيش از 100 ميليون هواداري كه در شبكه‌هاي اجتماعي دارد ديگر چيزي فراتر از شهرت را تجربه مي‌كند.

روزهاي لوكس بكام
ديويد كه حالا 41 ساله شده و سومين سال خداحافظي‌‌اش از دنياي فوتبال را تجربه مي‌كند به طور مرتب به عنوان جذاب‌ترين مرد سال، روي جلد مجلات مختلف مي‌رود. او كه هنوز هم ورزش را ترك نكرده، نگاهي نافذ و البته اخلاقي كاملاً بريتانيايي دارد كه راه را برايش هموارتر كرده. با اين حال او هنوز ترجيح مي‌دهد از الگوهاي زندگي‌‌اش حرف بزند: برايان رابسون، كاپيتان سابق منچستر‌يونايتد و استيو مك‌كوئين، هنرپيشه سرشناس دنياي هاليوود. ديويد درباره اين دومي مي‌گويد : «بيرون از زمين فوتبال واقعاً جذب مك‌كوئين شده بودم. كاريزماي فوق‌‌العاده و لبخندهاي درخشانش مثال‌زدني بود. استايل فوق‌‌العاده‌اي داشت كه در عين شيك بودن كاملاً هم در آن احساس راحتي مي‌كرد.»

البته بكام حالا خودش يكي از اسطوره‌هاي دنياي مد است و در بين نسل جوان فوتباليست‌ها علاقه‌مندان زيادي دارد. يكي از آنها آنتوان گريزمن فرانسوي است كه حسابي مجذوب ديويد شده است. او مي‌گويد: «وقتي صحبت از بكام مي‌شود فقط موضوع فوتبال در ميان نيست. او يك تاريخچه بسيار شيك است كه من را وادار مي‌كند يكي از طرفداران واقعي‌‌اش باشم».

مدل
ديويد همكاري‌‌اش با آديداس را از 19 سالگي شروع كرده و از 5 سال پيش هم مدل و سفير H&M شده است. او سال 2015 هم همكاري‌‌اش را با برند انگليسي كنت ‌اند كروِن شروع كرده كه به تازگي مدل‌هاي بهار و تابستان 2017‌‌اش را در فشن شوي لندن به نمايش گذاشته است. ديويد مي‌گويد: «اينها همكاري‌هاي طولاني مدت است كه هر كدام پروژه‌هاي معناداري دارند‌؛ برندهايي كه عمق زيادي در كارشان است ولي من حواسم هست كه زياده‌روي هم نكنم چون مردم از اينكه سرشان را در خيابان مدام روي تابلوهاي تبليغاتي بچرخانند خسته مي‌شوند. موضوع كار با اين برندها بايد طولاني‌مدت باشد نه اينكه هر روز بخواهي در تبليغات آنها ايفاي نقش كني».

كارهاي خيريه
ديويد البته در كنار زندگي فوتبالي و دنياي مدلينگي كه براي خودش دارد يكي از سفيران فعال يونيسف است و هرساله ميليون‌ها دلار از طريق مؤسسه‌هايي كه دارد به افراد بي‌بضاعت در كشورهاي مختلف كمك مي‌كند. همكاري او از همان سال‌هاي اول فوتبالي‌‌اش با يونيسف شروع شد و سرانجام سال 2005 به درخواست كوفي عنان سفير رسمي يونيسف شد. «پيوستن به يونيسف و عضوي از اين مجموعه بودن، براي من افتخار زيادي است». بكام از زماني كه بازنشسته شده كارهاي بشردوستانه را در اولويت قرار داده است: «مؤسسه خيريه ما يعني «مؤسسه 7 » هدف اصلي‌‌اش را متوجه كمك به كودكان نيازمند و بي‌بضاعت كرده. راستش را بخواهيد حالا هيجان شماره يك من در زندگي همين مؤسسه است».

جاستين بيبر
«اسطوره»، لقبي كه هوادارانش به او داده‌اند، فراموش نكرده كه الگويي براي بسياري از نسل‌هاست: «اين روزها همه هنرپيشه‌ها و ورزشكاران سطح بالا ديگر پذيرفته‌اند كه براي جواناني كه قرار است راه آنها را ادامه بدهند يك الگو شده‌اند. من اين موضوع را از رفتار فرزندان خودم فهميده‌ام. جاستين بيبر الان يك الگوي جدي براي آنهاست. آنها هركاري كه اين خواننده انجام مي‌دهد را به دقت دنبال مي‌كنند: اينكه چطور حرف مي‌زند، چطور لباس مي‌پوشد و چطور رفتار مي‌كند. اين‌طوري مي‌شود كه همه ما نسبت به اين جوانان مسئوليت داريم. حالا ديگر اين به عهده ماست كه خودمان را به عنوان يك الگو بپذيريم و به آنهايي كه قرار است ما را دنبال كنند اعتماد به نفس بدهيم».

بانو ويكتوريا
حالا اگر قرار باشد قدرت واقعي بكام سنجيده شود بايد دنبال منشأ آن بود. منشأ قدرت بكام چيست؟ خالكوبي‌هاي روي بدنش يكي از سرنخ‌هاست‌؛ او نام نزديكانش را روي بدنش دارد: پدرو مادرش كه به ترتيب نصاب وسايل آشپزخانه و آرايشگر بوده‌اند. آنها طعم زندگي و تلاش را به بكام چشانده‌اند. ديگر منشأ قدرت او بدون ترديد همسرش ويكتورياست. اين دو همديگر را تحسين مي‌كنند. ويكتوريا مي‌گويد ديويد «شريك» او است. ديويد هم تقريباً چنين واژه‌اي را خطاب به او به كار مي‌گيرد: «من از همسرم در هر كاري كه قرار است انجام بدهد حمايت مي‌كنم. بعضي از مردها از اين ايده كه همسرشان در كاري كه مي‌كند موفق شود واهمه دارند ولي من دقيقاً اگر كاري كه ويكتوريا كند موفقيت‌آميز باشد بي‌نهايت هيجان‌زده مي‌شود. يكي از خصوصياتي كه او دارد و من تحسينش مي‌كنم همين ميل به موفقيت است. اين دسته از زن‌ها واقعاً مسحوركننده هستند».

پدر با حال
ديويد به همراه ويكتوريا ترجيح داده‌اند در خانه‌اشان در لندن به دور از هياهوي رسانه‌اي كه اطرافشان وجود دارد به همراه 4 فرزندشان يعني بروكلين، رومئو، كروز و هارپر زندگي كنند. ديويد مي‌گويد: «ما برنامه‌هاي كاري‌مان را طوري تنظيم مي‌كنيم كه به كارهاي خانواده هم برسيم. قبل از هر چيزي كلاً نوبت فرزندانم مي‌رسد: آنها را تقريباً هر روز صبح به مدرسه مي‌برم. خب البته نسبت به پسرها كمي سختگيرتر هستم ولي جلوي هارپر، اين دختر كوچولوي آخري خانواده مقاومتم كم است و نمي‌توانم زياد سختگيري كنم. راستش مقابل خواسته‌هايش نمي‌توانم مقاومت كنم و مي‌دانم كه همين نقطه ضعفم برايم دشمن‌تراشي هم مي‌كند (مي‌خندد)!».

منبع خبر خبرورزشی
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top