نهاوندیان پیغام روحانی را به قم برد

پاسخ رئیس‌جمهوری به نامه محرمانه جامعه مدرسین/جامعه مدرسین بارها نسبت به سیاست‌های فرهنگی دولت انتقاد داشته

وکیل ملت: محمد نهاوندیان، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری پاسخ روحانی به نامه محرمانه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را در سفر اخیر خود به آنها تقدیم کرده است. نهاوندیان اول شهریور برای دیدار با برخی مراجع به قم سفر کرد.

تاریخ انتشار: 6مهر1395|00:20

 پاسخ رئیس‌جمهوری به نامه محرمانه جامعه مدرسین/جامعه مدرسین بارها نسبت به سیاست‌های فرهنگی دولت انتقاد داشته
| کد خبر: 195175

 البته سفر او به خودی خود ظن‌برانگیز نیست چون در این سال‌ها اعضای دولت سعی کرده‌اند تا رابطه خود با روحانیت را حفظ کنند و بهبود بخشند. اما به تازگی یکی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با «ایسنا» با انتشار این خبر تاکید کرده است که «رئیس‌جمهوری نامه محرمانه جامعه مدرسین را پاسخ داده است اما قرار نیست متن این نامه یا پاسخ ایشان به آن، در رسانه‌ها منتشر شود.»

اواخر خرداد سال جاری خبر ارسال نامه‌ای محرمانه به رئیس‌جمهوری در رسانه‌ها منتشر شد؛ نامه‌ای که گفته می‌شود در جریان سفر حسن روحانی اوایل خرداد به قم و دیدارش با روحانیون به او داده شده بود. این خبر اگر چه از طرف مرتضی مقتدایی نایب‌رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که با «ایرنا» صحبت کرده بود، رد شد اما پس از آن به تایید آیت‌الله محمود رجبی و آیت‌الله حسن ممدوحی از اعضای این جامعه رسید.

تایید و تکذیب‌هایی که از طرف برخی دیگر از اعضای این تشکل مورد انتقاد قرار گرفت و حتی به شائبه دودستگی در میان آنها دامن زد تا جایی که سیدمحمد غروی، عضو دیگر این جامعه به «آنا» گفت: «مساله ارسال یا عدم ارسال این نامه از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیست.

مساله این است که اگر بنا باشد یک موضوع محرمانه بماند، دیگر لزومی ندارد به عرض خبرنگاران برسد و آنها نیز این مساله را دنبال کنند.» البته هیچ‌گاه به صورت رسمی جزئیاتی از آن منتشر نشد اما اعضای این تشکل بارها دولت و شخص روحانی را تهدید کردند که اگر به نامه پاسخ ندهد، متن آن را منتشر خواهند کرد.

در همان زمان رجبی در گفت‌وگوی خود با «تسنیم» تاکید کرده بود: «وقتی نامه اعتراضی و انتقادی را خطاب به آقای روحانی می‌نوشتیم، بحثش بود که اگر ایشان جوابی به نامه ندادند یا اینکه تغییری در رفتار ایشان به وجود نیامد، نامه را به‌صورت علنی منتشر کنیم تا مردم از محتوای آن مطلع باشند و اکنون نیز این احتمال که نامه را علنی کنیم، وجود دارد.»

علی مومن، عضو دیگر این تشکل پیش از این درباره مضمون نامه به رسانه‌ها گفته بود از روحانی درخواست شده تا «جنبه‌های اسلامی و پیروی دولت از منویات و مطالبات ولی‌فقیه تقویت شود.» «تسنیم» هم بعد از انتشار خبر این نامه درباره جزئیات آن آورده بود که «از برخی سیاست‌های فرهنگی دولت و «اظهارات و عملکرد حاشیه‌ساز بعضی مقامات ارشد دولتی» انتقاد شده است.»

اعضای جامعه مدرسین بارها نسبت به سیاست‌های فرهنگی دولت انتقاد داشته و خواستار تغییر سیاست‌ها و رویکرد‌های فرهنگی دولت شده‌اند. این تشکل در سه سالی که از دولت یازدهم می‌گذرد بارها در واکنش‌های اعضای خود نشان داده‌ که از جدی‌ترین منتقدان دولت به حساب می‌آید.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به‌عنوان اصلی‌ترین تشکل سیاسی نهاد روحانیت در کشور به حساب می‌آید که دبیرکلی آن با آیت‌الله محمد یزدی، رئیس سابق مجلس خبرگان است. البته این تنها نامه اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به روحانی نیست، پیش از این در اوایل تیر 94 هم شخص یزدی، دبیرکل این تشکل خبر از ارسال نامه‌ای برای رئیس‌جمهوری داده بود و تاکید و تهدید کرده بود «اگر رئیس‌جمهور به این تذکرها توجه نکند جامعه مدرسین، مواردی که محرمانه و فوق‌محرمانه تذکر داده شده را ممکن است رسما تذکر بدهد.»

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top