گفت وگو با قضات پرونده قاتل ستایش /نظرهای اقلیتی و اکثریتی

فروغ طباطبایی

وکیل ملت: دو روز از انتشار خبر حکم قصاص، اعدام و دیه برای قاتل ستایش، دختر شش ساله که به دست پسری نوجوان به طرز فجیعی کشته شد، گذشت و در حالی که انتشار این خبر در فضای مجازی سر و صدای زیادی به راه انداخته و همچنان وکیل مدافع قاتل ستایش مدعی بود این حکم هنوز امضا و ابلاغ نشده است،

تاریخ انتشار: 6مهر1395|00:57

گفت وگو با قضات پرونده قاتل ستایش /نظرهای اقلیتی و اکثریتی
| کد خبر: 195201

دو قاضی صادر‌کننده این حکم سکوت رسانه‌ای را شکستند و در گفت‌وگو با «فرهیختگان» به تشریح دلایل حقوقی برای صدور این حکم پرداختند. حکم سنگین برای امیرحسین 17 ساله با نظر اکثریت و اقلیتی هیات قضایی شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران همراه بود. حکمی که البته به دادگاه تجدیدنظر و دیوان می‌رود و احتمال شکستنش وجود دارد. در این حکم، ابراهیم اسلامی و حشمت‌الله توکلی با رای اکثریتی، حکم قصاص و اعدام را امضا کردند، ولی محمدحسین خازنی با رای اقلیتی، نظری مخالف حکم قصاص و اعدام داشت.

  نظر اقلیتی
محمدحسین خازنی، رئیس شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران در این‌باره گفت: «براساس ماده 37 پیمان‌نامه حقوق کودک که در آن آمده است: «هیچ‌ کودکی‌ نباید تحت‌ شکنجه‌ یا سایر رفتارهای‌ بی‌رحمانه‌ و غیرانسانی‌ یا مغایر شئون‌ انسانی‌ قرار گیرد، مجازات‌ اعدام‌ یا حبس‌ ابد بدون‌ امکان‌ بخشودگی‌ را نمی‌توان‌ در مورد کودکان‌ زیر 18 سال‌ اعمال‌ کرد و...» که ایران نیز از سال 72 این پیمان‌نامه را پذیرفته و به عضویت آن درآمده است من اعتقادی به صدور حکم اعدام و قصاص برای امیرحسین نداشتم. اما نظرم در اقلیت بود.»
البته خازنی اشاره‌ای به ماده 91 قانون مجازات نکرد.

  نظر اکثریتی
ابراهیم اسلامی، مستشار شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران که نظر اکثریتی داشت و نظر وی و مستشار دیگر، منتهی به صدور حکم اعدام و قصاص برای امیر حسین شد، به تشریح دلایل صدور این حکم پرداخت و در گفت‌وگو با «فرهیختگان» گفت: «مهم‌ترین بحثی که در این پرونده مطرح شد این بود که امیرحسین هنگام ارتکاب جرم 17سال داشت و کنوانسیون حقوق کودک اعدام را برای مرتکبان زیر 18سال ممنوع کرده است اما در ماده 91 قانون مجازات اسلامی جدید که در راستای مفاد همین کنوانسیون پیش‌بینی شده است، چنانچه کمال رشد مرتکب هنگام ارتکاب جرم احراز و روشن شود وی ماهیت جرم را درک کرده است، صدور حکم قصاص یا اعدام برای وی ممکن است.» اسلامی گفت: «کمیسیون سه نفره پزشکی قانونی با صراحت اعلام کرده بود امیرحسین هنگام ارتکاب جرم به رشد عقلی رسیده و ماهیت جرمی را که مرتکب شده بود درک کرده است. بنابراین دلیلی برای امتناع از صدور حکم قصاص و اعدام وجود نداشت. اما قضات دادگاه فقط به نظر پزشکی قانونی اکتفا نکردند و در جلسات تحقیق بررسی‌های مفصلی از این پسر نوجوان درباره رشد و کمال عقلی وی انجام دادند که منتج به صدور حکم شد. امیرحسین در جلسات تحقیق اعلام کرده بود طی دو سال قبل از وقوع این ماجرا بارها مشروب خورده و سابقه برقراری رابطه جنسی داشته است. وی به این درک رسیده بود و می‌دانست مجازات قاتل قصاص است. از طرفی عملی که وی مرتکب شده بود عمل فجیعی بود چراکه ستایش 6 ساله را با کارد میوه‌خوری و از طریق بریدن گلو کشته بود و خودش نیز در جلسات دادگاه این موضوع را گفته بود.»
این قاضی دادگاه ادامه داد: «امیرحسین در جلسات تحقیق گفته بود دختربچه را به بهانه نشان دادن قناری به اتاقش کشانده و با مطرح کردن این مساله که در لباس وی سوسک رفته، به او تعرض کرده بود. هر چند این پسر در جلسه دادگاه منکر تجاوز شد اما بارها و به صراحت در جلسات تحقیق به این مساله اعتراف کرده بود. از این رو و با توجه به عمدی بودن قتل که برای پنهان ماندن راز تجاوز به کودک 6 ساله رخ داده بود، نظر به حکم قصاص نفس با پرداخت تفاضل دیه داشتیم

و در مورد تعرض با عنوان «زنا با اکراه و از طریق فریب طفل» رای به صدور حکم اعدام محکوم دادیم و امیرحسین را از بابت سوزاندن جسد با اسید و آتش زدن وی به پرداخت دیه و 74ضربه شلاق محکوم کردیم.» اسلامی درباره نظر پزشکی قانونی درباره وجود آثار تجاوز و تعرض گفت: «با توجه به سوختگی‌های عمیق و از بین رفتن جنازه امکان اظهارنظر در این باره برای پزشکی قانونی میسر نبود ولی با توجه به اعتراف‌های اولیه امیرحسین ماجرای تعرض به ستایش برای قضات محرز و منتهی به صدور حکم اعدام شد.»

در حالی که قضات صادر‌کننده این حکم به تشریح دلایل حقوقی صدور آن پرداخته‌اند، مجتبی فرحبخش، وکیل قاتل ستایش قریشی مدعی است حکم صادره مبنی‌بر دوبار اعدام هنوز امضا نشده و انتشار آن طبق قانون از سوی رسانه‌ها خلاف است. وی گفت: «در صورت نهایی شدن حکم قطعا فرجام خواهی می‌کنیم و ما به دنبال مصالحه هستیم و امیدواریم رسانه‌ها نیز در این امر رسالت بی‌طرفی را رعایت و به دور از دعواهای قومیتی این پرونده را دنبال کنند.» وکیل امیرحسین در مورد وضعیت روحی موکلش در این روزها گفت: «به خانواده امیرحسین و اطرافیانش اعلام کرده‌ایم که جزئیات رای را به او نگویند. او اکنون از کار گذشته خود نادم است و مسئولان کانون اصلاح و تربیت نیز این مساله را که او ویژگی‌های مثبتی دارد، تایید می‌کنند.»


بیست‌وسوم فروردین امسال بود که گزارشی مبنی‌بر وقوع قتل یک دختر بچه 6 ساله افغان در روستای خیرآباد ورامین تحویل مراجع قضایی شد. گزارش حاکی بود که ستایش قریشی که به گفته پدر او روز یکشنبه ۲۲ فروردین برای خرید بستنی از منزل خارج شده، دیگر به خانه بازنگشته است. در تحقیقات اولیه مشخص شد که پسر ۱۷ ساله همسایه که دچار وسوسه شیطانی شده بود او را ربوده و پس از تجاوز او را به قتل رسانده بود.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top