تاریخ انتشار: 6مهر1395|09:31

| کد خبر: 195243

داریوش قنبری: بزرگان اصلاحات برای وحدت پادرمیانی کنند

مهدی شجاعی

وکیل ملت: اصلاح‌طلبان قاطعانه ضمن حفظ وحدت درانتخابات ریاست جمهوری دوازدهم از حسن روحانی حمایت خواهند کرد. در انتخابات شورای شهر هم قرار است هرحزب بر اساس میزان تاثیرگذاری خود در جریان اصلاحات، در لیست شوراهای شهر و روستای کشور دارای سهمیه انتخاباتی باشد.

به نظر می‌رسد تکرار نتیجه انتخابات مجلس در شورای شهر و ریاست جمهوری دور از ذهن نباشد؛ البته اگر برخی از احزاب مدعی اصلاحات موجب شکستن آرای اصلاح‌طلبان نشوند. اصلاح‌طلبان با توجه به این که اصولگرایان تا این لحظه انگیزه‌ای برای ورود با انتخابات ندارند، خود را دارای شانس بالایی برای پیروزی در انتخابات اردیبهشت می‌دانند. در راستای بررسی وضعیت اصلاح‌طلبان درانتخابات آتی و لزوم وحدت میان اعضای این طیف، داریوش قنبری با «آرمان امروز» به گفت وگو پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

آیا اصلاح‌طلبان درانتخابات سال آتی با توجه به کثرت احزابشان شانسی برای رسیدن به وحدت دارند؟

اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری و شورا‌ها به وحدت خواهند رسید و مسائل کوچکی هم که به وجود آمده، حل شدنی است. قطعا یکی از مواردی که در انتخابات گذشته وجود داشت چالش میان احزاب و شورای عالی سیاستگذاری بود اما با مدلی که شورای عالی در سال گذشته طراحی کرد، این اختلافات حل شد. تصورم بر این است که شورای عالی رویه اتحادآفرین گذشته را ادامه خواهد داد و از این بابت نگرانی وجود ندارد. شاید نگرانی برخی از اصلاح‌طلبان به این علت باشد که شورای عالی اصلاح‌طلبان به عنوان یک تشکل جدید قصد دارد مستقل عمل کند، ولی تا آنجا که بنده از ساختار شورای عالی سیاستگذاری اطلاع دارم این شورا به دنبال حذف هیچ حزب اصلاح‌طلبی نیست، بلکه هدف این است که تمام احزاب و فراتر از احزاب جریان‌ها و اشخاص اصلاح‌طلب را با هم متحد کند. بنابراین نگرانی برخی از احزاب از شورای عالی بی‌مورد است و شورای عالی اصلاحات به قدرت بخشیدن به تشکل‌های اصلاح‌طلب می‌اندیشد.

به نظر شما مشکلات کوچکی که موجب شده برخی از احزاب نسبت به شورای عالی انتقاد داشته باشند، با حکمیت قابل حل و فصل نیست؟

بله، قطعا با پا درمیانی بزرگان جریان اصلاحات و مذاکره شورای عالی اصلاح‌طلبان با احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلب، این مساله قابل حل است و نگرانی درباره پراکندگی اصلاح‌طلبان وجود ندارد. هدف همه اصلاح‌طلبان وحدت است و شورای عالی هم متعهد به آن است. این گونه مسائل در گذشته هم وجود داشت که حل شد، زیرا بسیار جزئی و محدود است.

شما عضو حزب مردمسالاری هستید که این حزب تمایل چندانی به همکاری با شورای عالی از خود نشان نمی‌دهد.

این حزب در قالب وحدت اصلاح‌طلبان عمل کرده است و درانتخابات سال آینده در کنار جریان اصلاح‌طلب وشورای عالی فعالیت می‌کند که این، استراتژی کلی حزب است. شورای عالی نیز در آینده به شکلی عمل خواهد کرد که احزاب، محوریت این شورا را بپذیرند.

به عنوان نماینده ادوار مجلس و شخصیتی شناخته شده در استان ایلام، تاثیرگذاری شورای عالی در شهر ستان‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

همواره مسائلی وجود دارد که مانند تهران، در شهرستان‌ها قابل حل و فصل است. شهرستان‌ها از مکانیزم شورای عالی حمایت می‌کنند، چرا که عملکرد این مجموعه تجربه موفقی بود. درست است که اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس، در برخی از حوزه‌های کاندیدا نداشتند ولی شورای عالی سیاستگذاری با تصمیم‌گیری خردمندانه مانع حضور مخالفان دولت در مجلس دهم شد و نباید این موفقیت را فراموش کرد؛ چرا که این شورا اولین بار بود که در انتخابات حضور پیدا می‌کرد. البته ناگفته نماند که ممکن است مشکلاتی هم داشته باشد که قابل اصلاح است، اما کار شورای عالی اصلاح‌طلبان قابل تایید است و مسائل کوچک هم قابل حل است. اعضای شورای عالی هم به این ضعف‌ها واقف و دنبال این هستند که ساختار شورا را اصلاح کنند.

پیش‌بینی شما درباره نتیجه انتخابات شورای شهر با توجه به پیروزی لیست امید در انتخابات مجلس دهم در تهران و برخی از شهرستان‌ها چگونه است ؟

یقینا اگر تجربه شورای عالی سیاستگذاری تداوم یابد، شوراهای شهر دراختیار اصلاح‌طلبان خواهد بود. اصلاح‌طلبان درانتخابات ریاست جمهوری نیز می‌توانند اجماع خوبی حول محور آقای روحانی داشته باشند. هرچند عملکرد شخص آقای روحانی مطلوب است، اما حرکت اصلاح‌طلبان در جهت حمایت از وی تعیین کننده است.

دسته بندی خبر روز , خبرخوان++ , سیاسی ++ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top