شمارش معکوس برای فریز نفتی

وکیل ملت: طرح فریز نفت که بر اساس آن قرار است هر یک از کشورهای عضو اوپک در سقف معینی تولید نفت خود را کنترل کنند، اولین بار در اواخر فروردین امسال و در نشستی در دوحه قطر مطرح شد و هر چند در آن نشست سعودی‌ها تلاش بسیاری کردند تا کشورهای حاضر را برای اجرای آن با خود همراه کنند، اما عدم حضور ایران در آن نشست به شکست انجامید.

تاریخ انتشار: 6مهر1395|09:39

 شمارش معکوس برای فریز نفتی
| کد خبر: 195246

هر چند مسئولان ایرانی با اصل طرح موافق هستند، اما حضور و همکاری خود در اجرای طرح مذکور را مشروط به رسیدن سقف تولید نفت این کشور به میزان پیش از آغاز تحریم‌ها کرده اند. حالا که به نظر می‌رسد تولید نفت ایران به قریب چهار میلیون بشکه در روز رسیده، برگزاری نشست الجزایر تحت الشعاع تصمیم ایران قرار گرفته است.

اجلاس پانزدهم

در حاشیه پانزدهمین نشست مجمع بین‎المللی انرژی که روزهای ٢٦ تا ٢٨ سپتامبر (پنجم تا هفتم مهر) در الجزایر برگزار می‌شود، قرار است اعضای اوپک گردهم جمع شوند تا طرح فریز نفتی را بررسی کنند. به گزارش ایرنا، در صورت موافقت تولیدکنندگان نفت، قرار است با هدف ایجاد ثبات در بازار و جلوگیری از عرضه نفت مازاد، میزان تولید در سال ۲۰۱۶ و نیمه نخست سال ۲۰۱۷ ثابت باقی بماند. در همین حال وزیر انرژی الجزایر اعتقاد دارد:«با توجه به اینکه تولیدکنندگان نفت بر نیاز برای ثبات بازار توافق دارند، تمامی گزینه‌ها برای اوپک در مورد فریز یا کاهش تولید محتمل است.» این اظهارات بوترفا در حالی بیان می‌شود که به نظر می‌رسد مقامات این کشور به همراه مقامات ونزوئلا همچنان تلاش‌های خود برای راضی کردن کشورهای اوپک در جهت رسیدن به توافق نفتی را ادامه می‌دهند. با این همه روز گذشته رویترز به نقل از نورالدین بوترفا نوشت:«ما از این نشست دست خالی بیرون نخواهیم آمد.» با وجود امیدواری بوترفا، منابع خبری به رویترز گفته‌اند که عربستان سعودی انتظار ندارد در این نشست، کشورهای عضو به توافقی در این زمینه برسند. بااین‌ حال ایران قول داده است که در این زمینه با کشورهای عضو اوپک همکاری داشته باشد. در پی ابراز خوشبینی وزیر انرژی الجزایر و همزمان با بروز نشانه‌هایی از امکان حصول توافق، کارشناسان انرژی به رویترز گفته اند:«قیمت‌ها در بازار جهانی نفت روند صعودی را تجربه خواهد کرد.»

یارکشی مخالفان

سیگنال‌های ارسال‌شده از کشورهای نفتی درباره اینکه طرح فریز نفتی با توافق این کشورها روبه‌رو می‌شود یا خیر، با پیچیدگی‌های زیادی روبه‌رو شده است. با وجود تلاش‌های صورت گرفته برای ایجاد همگرایی در بین کشورهای عضو اوپک حول محور طرح فریز نفتی، اکنون مخالفان طرح سعودی فریز نفتی به ۴ کشور رسیده و علاوه بر لیبی، نیجریه و ایران، عراق در صف اول مخالفان قرار دارد. به گزارش تسنیم، جبار علی اللعیبی وزیر نفت عراق، اول مهر اعلام کرد که این کشور قصد دارد سهم خود را از تولید جهانی به پنج میلیون بشکه در روز برساند. این اظهار نظر رسمی مسئول عراقی، نشان دهنده عدم تمایل پذیرش فریز نفتی است اما از سوی دیگر اللعیبی تاکید کرد که بغداد از تعیین سقف تولید برای تقویت و بهبود قیمت‌های جهانی نفت در نشست غیررسمی پیش روی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در الجزیره، حمایت می‌کند.

سناریوهای اجلاس الجزایر

روز گذشته، نخستین روز برگزاری اجلاس پانزدهم مجمع بین‌المللی انرژی در الجزایر بود. اجلاسی که قرار است در حاشیه آن در مورد طرح فریز نفتی هم میان اعضای اوپک رایزنی‌های کارشناسی صورت بگیرد. در همین حال، یک کارشناس مسائل نفت و انرژی اعتقاد دارد، در حال حاضر سه سناریو پیش روی اعضای اوپک در رابطه با طرح فریز نفتی قرار دارد. به گزارش ایسنا، نرسی قربان با اشاره به اینکه احیای سهم در بازار نفت حق مسلم ایران است، در مورد این سه گزینه گفت:«سناریوی نخست، که به نظر محتمل ترین گزینه است، این است که اعضا در این اجلاس به توافق نرسند که این امر به معنی ادامه روند کنونی است.» او در ادامه توافق اعضای اوپک را به‌عنوان سناریوی دوم مطرح کرد که سبب افزایش قیمت نفت می‌شود و در نهایت عنوان کرد: «سناریوی آخر نیز این است که اعضا اجماع خود را در گرو اما و اگرها بدانند که این امر سبب نوسانات قیمت نفت خواهد شد.» اغلب کارشناسان انرژی، در حالی حصول توافق در اجلاس الجزایر را برای همه کشورهای عضو اوپک حیاتی می‌دانند که به اعتقاد آنها شکست نشست الجزایر، بازار نفت را دچار آشفتگی کرده و دور جدیدی از رقابت میان تولیدکنندگان را رقم خواهد زد. در این میان، روسیه به عنوان یکی از بزرگ ترین کشورهای تولید کننده نفت خارج از اوپک، همچنان موضع روشنی در قبال موفقیت یا عدم موفقیت اجلاس الجزایر از خود نشان نداده و رفتارهایش یک بام و دو هواست. روز گذشته ایسنا با انتقاد از این نوع موضعگیری ابهام‌آلود روس‌ها نوشت:«وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که دستیابی به توافق بر سر تثبیت تولید نفت برای این کشور موضوعی بحرانی و حیاتی نیست.» این خبرگزاری در عین حال به نقل از الکساندر نواک خبر داد:«ممکن است با دستیابی به چنین توافقی فرایند بازگشت توازن به بازار نفت بهبود یابد که این امر به نفع همگان خواهد بود.» حالا به نظر می‌رسد همه نگاه‌ها به سوی ایران است تا مشخص شود در رابطه با طرح فریز نفتی چه تصمیمی اتخاذ می‌کند. البته در میان کشورهای عضو اوپک، کشورعربستان به عنوان متهم اصلی عرضه نفت مازاد در بازار شناخته می‌شود و بر این اساس، کارشناسان معتقدند در صورت توافق درباره فریز نفت، ریاض باید بار اصلی کاهش تولید را به دوش بکشد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top