تاریخ انتشار: 6مهر1395|09:48

| کد خبر: 195250

نقدینگی به ۱۰۸۱هزار میلیارد تومان رسید

وکیل ملت: نقدینگی کشور در تیر سال جاری معادل ۸/۱۰۸۱۸ هزار میلیارد ریال (هزار و ۸۱ هزار میلیارد تومان) اعلام شد که این رقم نسبت به اسفند سال گذشته ۴/۶ درصد رشد کرده است.

به گزارش «آرمان امروز» بانک مرکزی گزیده آمارهای اقتصادی مربوط به تیرماه ۱۳۹۵ را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، همچنین میزان پول در تیر ماه سال جاری ۵/۱۳۸۴ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به اسفند ماه ۹۴ معادل دو درصد رشد داشته است. در همین حال میزان شبه پول در تیر ماه معادل ۳/۹۴۲۴ هزار میلیارد ریال بوده که با هفت درصد رشد نسبت به اسفند ماه سال گذشته مواجه شده است. مجموع دارایی و بدهی سیستم بانکی در تیر سال جاری ۱/۲۴۵۲۳ هزار میلیارد ریال است که این رقم نسبت به اسفند ماه سال گذشته ۳/۰ درصد رشد داشته است. بر اساس اعلام بانک مرکزی دارایی‌های خارجی سیستم بانکی در تیر ۹۵ معادل ۳/۵۶۷۵ هزار میلیارد ریال بوده که این رقم نسبت به اسفند سال ۵/۹۴۲درصد کاهش داشته است. نگاهی به آمار‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد بدهی بخش دولتی در تیر ماه ۸/۱۹۶۵ هزارمیلیارد ریال بوده که این رقم ۱/۱۳ درصد رشد داشته است. همچنین بر اساس آمار اعلامی بدهی بخش غیر دولتی ۸/۷۸۴۲ هزار میلیارد ریال بوده که این رقم نسبت به اسفند ماه ۹۴ با ۵/۶درصد رشد مواجه شده است. وام‌ها و سپرده‌های بخش دولتی نیز در تیر ماه ۸/۶۴۸ هزار میلیارد ریال بوده که این رقم نسبت به اسفند ماه سال گذشته ۱/۲ درصد رشد داشته است. بر اساس اعلام بانک مرکزی میزان وام‌ها و اعتبارات دریافتی از خارج و سپرده‌های ارزی در تیرماه ۹۵ معادل ۳۲۴۵/۶ هزار میلیارد ریال بوده که این رقم نسبت به اسفند ماه ۴/۳درصد کاهش داشته است.

دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی

بر اساس گزارش بانک مرکزی میزان دارایی وبدهی بانک مرکزی در تیر ماه سال جاری معادل ۹/۵۰۲۳ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به تیر ماه ۹۵ معادل ۷/۱ درصد رشد داشته است. همچنین میزان دارایی‌های خارجی بانک مرکزی نیز در تیر ماه ۳۳۴۶ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به اسفند ماه سال گذشته ۹/۴ درصد کاهش داشته است. میزان دارایی‌های خارجی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر بانکی که در اسفندماه سال ۹۴ به میزان ۲۳۰۵ هزار میلیارد ریال بود با یک درصد رشد به ۳/۲۳۲۹ هزار میلیارد ریال در تیرماه امسال افزایش یافته است. همچنین اسکناس و مسکوک نیز از ۱/۸۵هزار میلیارد ریال در دوره مورد بررسی به ۵/۱۰۸ هزار میلیارد ریال افزایش یافت که نشان دهنده رشد ۵/۲۷ درصدی است. این گزارش حاکی است،‌ میزان سپرده نزد بانک مرکزی در تیرماه امسال به ۱۱۶۵۳ هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به ۶/۱۰۷۶ هزار میلیارد ریال در اسفندماه سال ۹۴ به میزان ۲/۸ درصد رشد نشان می‌دهد. سپرده‌های دیداری در این دوره منفی ۱۰ درصد و سپرده‌های قانونی نیز ۳/۹ درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین بدهی بخش دولتی نیز ۲/۱۰ درصد افزایش یافته و به ۱/۱۳۴۳ هزار میلیارد ریال رسیده که در این بخش میزان بدهی دولت ۷/۱۳۰۵ هزار میلیارد ریال و میزان بدهی شرکت‌ها و موسسات دولتی نیز ۴/۳۷ هزار میلیارد ریال است. همچنین بدهی بخش غیردولتی نیز در تیرماه امسال نسبت به اسفند ۹۴ به میزان ۵/۶ درصد افزایش یافته و به ۸/۷۸۴۲ هزار میلیارد ریال رسید. سایر دارایی‌ها رشد منفی ۱۲.۴ درصدی داشته و در تیرماه امسال نسبت به اسفند ۹۴ به میزان ۲/۴۹۲۲۲ هزار میلیارد ریال بود.

بدهی بانک‌ها و موسسات غیراعتباری

سپرده‌های بخش غیردولتی در تیرماه امسال نسبت به اسفند ۹۴ به میزان ۱/۷درصد بیشتر شده و از ۹/۹۸۰۰ هزار میلیارد ریال به ۹/۱۰۴۹۳ هزار میلیارد ریال رسید. بدهی‌های دیداری نیز ۵/۷درصد رشد کرد و سرمایه‌گذاری مدت دار ۳/۷ درصد، قرض‌الحسنه‌ها ۷/۰ درصد و در نهایت نیز سایر موارد ۲/۱۰ درصد رشد یافته است. میزان بدهی به بانک مرکزی ۸/۷ درصد افزایش و به ۹۰۹ هزار میلیارد ریال رسید و وام‌ها و سپرده‌های بخش دولتی ۳/۳ درصد کاهش یافت. حساب سرمایه ۸/۱۷درصد رشد کرده و وام‌ها و سپرده‌های ارزی نیز منفی ۷/۱ درصد در تیرماه امسال نسبت به اسفندماه سال گذشته رشد داشته است. نگاهی به آمارهای دارایی بانک‌های تجاری در تیرماه امسال نشان می‌دهد که میزان دارایی‌های خارجی این بانک‌ها ۴/۴ درصد رشد کرده و به ۲/۳۵۹ هزار میلیارد ریال رسید. همچنین اسکناس و مسکوک نیز ۷/۷۶ درصد رشد یافته و به ۵۰ هزار میلیارد ریال رسید. سپرده بانک‌های تجاری در تیرماه امسال نزد بانک مرکزی ۵/۱ درصد رشد یافته و به ۶/۱۹۷هزار میلیارد ریال رسید؛ در عین حال میزان سپرده‌های دیداری ۷/۳۹ درصد کاهش یافته و در بخش سپرده‌های قانونی ۷/۷ درصد رشد اتفاق افتاد. میزان بدهی بخش دولتی به بانک‌های تجاری در تیرماه ۹۵ به میزان ۶/۳۴۵هزار میلیارد ریال بوده که ۶/۲ درصد رشد نشان می‌دهد و سهم دولت از این میزان بدهی ۴/۳۳۳ هزار میلیارد ریال و سهم شرکت‌ها و موسسات دولتی نیز ۲/۱۲ هزار میلیارد ریال بود.

بدهی‌های بانک‌های تجاری

در این بخش نیز سپرده‌های بخش غیردولتی ۱۸۵۵۹ هزار میلیارد ریال شده که ۵/۷ درصد رشد در تیرماه امسال نسبت به اسفند ۹۴ را نشان می‌دهد. سپرده‌های دیداری بخش غیردولتی ۴/۶ درصد، سرمایه‌گذاری مدت‌دار ۲/۸ درصد و قرض الحسنه‌ها نیز ۴/۰ درصد رشد یافته است. بدهی بانک‌های تجاری به بانک مرکزی ۷/۲۹ درصد افزایش یافته و از ۸/۱۳۸ هزار میلیارد ریال در اسفند ۹۴ به ۱۸۰ هزار میلیاردریال در تیرماه سال جاری بالغ شده است. میزان وام‌ها و سپرده‌های بخش دولتی منفی ۲/۱ درصد رشد داشته و ۸/۱۲۹ هزار میلیارد ریال است و حساب سرمایه بانک‌های تجاری نیز ۹/۵۱ درصد رشد نشان می‌دهد.

کلید واژه ها نقدینگی - رشد
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top