صالحی:مسائل كوچك پيش‌آمده، در حال حل و فصل است

وکیل ملت: رئيس سازمان انرژي اتمي در حاشيه شصتمين نشست سالانه آژانس انرژي اتمي در وين ديدارهاي خود با سرگئي كرينكو رئيس روس اتم، ارنست مونيز وزير انرژي آمريكا و يوكيا آمانو مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را مثبت و سازنده اعلام كرد.

تاریخ انتشار: 7مهر1395|09:46

صالحی:مسائل كوچك پيش‌آمده، در حال حل و فصل است
| کد خبر: 195469

علي اكبر صالحي درباره ديدار با رئيس روس اتم گفت: روابط ما با روسيه راهبردي است به‌ويژه در ارتباط با همكاري‌هاي هسته‌اي، روسيه بيشترين همكاري را با ايران دارد. وي افزود: روسيه نيروگاه يك بوشهر را در بدترين شرايط ساخت و درحال حاضر اين نيروگاه به دست توانمند فرزندان ايران اداره مي‌شود. درباره احداث دو نيروگاه ديگر نيز پيش‌تر صحبت كرده و مراسم كلنگ زني آن را انجام داده بوديم. رئيس سازمان انرژي اتمي ايران تصريح كرد: در اين ديدار صحبت‌هايي درباره تامين مالي و مسائل ديگر كه به تفسير صحبت شده بود مجددا مرور شد تا كارها با دقت كافي انجام گيرد و تاخير زماني در اين پروژه پيش نيايد. صالحي افزود: سرگئي كرينكو اعلام كرد كه ۳۸ تن آب سنگين ايران ارسالي به روسيه توسط روس‌ها تحويل گرفته شده است. اين آب سنگين حدود ۷ يا ۸ روز پيش ارسال شده بود. اين يك قدم بزرگي است كه در اين فاصله ۸ ماه بعد از اجرايي شدن برجام توانستيم ۷۰ تن آب سنگين به آمريكا و روسيه بفروشيم و كشورهاي ديگر اروپايي نيز علاقه‌مند به خريد آب سنگين از ايران هستند كه مذاكرات با آنها نيز در حال انجام است.

آنچه در ديدار با آمانو گذشت

 وي با اشاره به ديدار خود با يوكيا آمانو مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تصريح كرد: در اين ديدار درباره رسيدن به نتيجه نهايي در ارتباط با فعاليت‌هاي هسته‌اي و ميزان فعاليتهاي بازرسي كه در حال انجام شدن است چه در چارچوب پادمان چه در چارچوب پروتكل الحاقي و چه در چارچوب برجام، گفت‌وگو كرديم. معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان انرژي اتمي ايران افزود: روي موضوع همكاري‌هاي فني كه در آژانس دفتر خاصي در ارتباط با همكاري‌هاي فني دارند صحبت مفصلي كرديم. درباره پروژه گداخت نيز كه آژانس قول همكاري‌هاي وسيعي را به ما داد و نخستين قدمي است كه مي‌خواهيم‌ برداريم. به گفته وي بازرسان آژانس که به ايران آمده بودند راجع به توانمندي‌ها و امكانات ايران گزارش مثبتي داده‌اند. الان هم توسط آژانس به كنفرانسي كه در ژاپن در يكي دو ماه آينده برگزار خواهد شد در ارتباط با همين موضوع گداخت دعوت شديم. در ارتباط با پروژه ايتر هم اظهارات آژانس در ارتباط با عضويت ما مثبت ارزيابي شد، هرچند اين موضوع به آژانس خيلي مرتبط نيست ولي توصيه خودشان را دارند. صالحي گفت: بحث پرداخت حق عضويت بود كه پيش‌تر ما به دليل شرايط عدم امكان انتقال پولي عقب افتاده بوديم و آنها حدود ۲۰ درصد از سهم خود را كاسته بودند كه تاكيد كرديم آن را بايد جبران كنند چرا كه عدم انتقال پول مشكل ما نبوده است، بلكه مشكلي بوده است كه بر ما تحميل شده بود. درباره گزارش دهي و شيوه ارزيابي‌ها و بررسي‌ها هم صحبت شد. وي در پاسخ به اين سوال كه آيا در ديدار خود با ارنست مونيز وزير انرژي آمريكا درباره موضوع تحريم‌ها نيز گفت‌وگو كرده است يا نه، گفت: با وزير انرژي آمريكا در ارتباط با مسائل فني گفت‌وگو كرديم. درباره مسائل تحريم دوستان ما در وزارت امورخارجه پيگيري مي‌كنند، البته ما وقتي كه موضوعات را مطرح مي‌كنيم گلايه خود را به عنوان يك ايراني گوشزد مي‌كنيم اما مسئوليت آن مستقيما با من نيست و مسئوليت من تنها فني و اقدامات طرفين در ارتباط با عملياتي كردن تعهدات انرژي اتمي مندرج در برجام است. وي افزود: برخی مسائل كوچك پيش آمده بود كه اين مسائل در حال حل و فصل است. جلسه ما با مونيز خوب و مثبت بود، البته ما منتظريم كه اين موارد نهايي شود تا در زمان مقتضي اطلاع‌رساني شود. در حال حاضر ما نمي‌توانيم مطلب خاصي را در اين خصوص بيان كنيم. صالحي گفت: در مجموع امروز روز بسيار خوبي بود، نتايجي كه گرفتيم هم مثبت بود و روزهاي ديگر نيز ديدارهايي با ديگر همتايان خود از كشورهاي مختلف داريم تا بتوانيم قدم‌هاي مثبت و بلندي در جهت توسعه همكاري هسته‌اي با ديگر كشورها داشته باشيم.

دسته بندی خبر روز , خبرخوان++ , سیاسی ++ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top