تاریخ انتشار: 7مهر1395|22:22

| کد خبر: 195588

تکنیک چهار فیلتر برای انتخاب رشته تحصیلی یا حوزه کاری.

وکیل ملت: در طول این سالیان بارها مراجعه شده و ایمیل زده اند که کلافه شده ایم. نمی توانیم انتخاب کنیم چه رشته ای را بخوانیم یا چه شغلی را در پیش بگیریم. این یکی از سوالات پر تکرار است که در چه حوزه ای کار کنم؟ چه شغلی انتخاب کنم؟ در چه رشته ای تحصیل کنم؟

برای پاسخ دادن به این مساله 4 تست/فیلتر مطرح می کنم و می گویم رشته ای/کاری را انتخاب کن که از این 4 تست سر بلند بیرون بیاید:

تست 1: توانمندی، در آن حوزه تخصصی احساس می کنی که توانمندی ذهنی و مهارتی خاصی داری و می توانی موفق شوی. به عبارت دیگری استعداد ذاتی (و نه اکتسابی) دارم. مثلا برخی ها در نواختن موسیقی بدون آن که خیلی کلاس رفته باشند مهارت دارند و برخی در نویسندگی و برخی در محاسبات و برخی در تعمیر وسایل الکترومکانیکی.

تست2: علاقه مندی، علاوه بر توانمندی باید یک ذوق و شوق درونی در تو نسبت به آن رشته وجود داشته باشد. چه چیزی در درون شما وجود دارد که شما را ساعت 6 صبح به اشتیاق آن بلند می شوید. مثلا ممکن است من هم کلاس پیانو بروم و شما هم. ولی شما با عشق می روید و من صرفا به عنوان یک تکلیف. آیا عشق آن حوزه کاری/تحصیلی از درون شما شعله می زند؟

تست 3: نیازمندی، آن رشته کاری باید دردی اساسی از جامعه ای که در آن زندگی می کنی را حل کند این ویژگی یک فایده اساسی دارد یکی اینکه کاری را انتخاب کرده ای که علاوه بر اینکه روحت را سیراب می کند جیبت را هم پر می کند. دقت کنید که رشته/شغلی را پی بگیرید که بتوانید زندگی خوبی برای خود و خانواده خود فراهم کنید.

تست 4: گستره فرصت های آتی. آن رشته ای که در آن تخصص یافته ای باید فرصت های متنوع و بلندمدتی را پیش روی تو قرار دهد. اگر در یک رشته خاص متخصص باشی که فقط سه سازمان به آن احتیاج دارند و آن هم فقط دو سال، این به درد نمی خورد! در جستجوی مهارت هایی باش که اکثریت سازمان ها کمابیش همواره به آن محتاجند.

اگر رشته/شغل شما در برابر هر چهار تست سربلند باشد. هم لذت می برید هم منفعت و هم احساس هویت و رسالت می‌کنید و هم افق های متعددی و گزینه های مختلفی پیش روی شماست … بهمین خاطر کارتان را زندگی می کنید. نه اینکه کار کنید برای اینکه زندگی کنید.

☑️⭕️نکته راهبردی:
 ممکن است کسی بگوید که من نمی توانم جواب سوالات 1 و 2 را بدهم. این نشان می دهد که خودتان را نمی شناسید. و البته اصلا جای نگرانی نیست. بهتر است در طول 3 الی 4 سال، چند حوزه کاری، چند مسوولیت شغلی، چند دانش تخصصی را مزمزه کنی. آنگاه خودت را بیشتر خواهی شناخت.

راهت را انتخاب کن یا الان و یا اگر نه به صورت هوشمندانه تجربه های متفاوتی را برای خودت طراحی کن و بعد از کسب تجارب و شناخت بیشتر توانمندی-علاقه مندی ات با توکل به خداوند دست به یک انتخاب سرنوشت ساز بزن.

مجتبی لشکربلوکی، معلم دانشگاه
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top