عربستان کوتاه آمد/پذیرش شرط ایران برای فریز نفتی

وکیل ملت: منابع خبری روز گذشته خبر دادند که مذاکرات نفتی دو عضو مهم اوپک یعنی ایران و عربستان در مورد فریز نفتی ظاهرا وارد مراحل تازه‌ای شده و با پذیرش افزایش تولید نفت ایران توسط عربستان انتظار می‌رود نشست مشورتی الجزایر بر عکس نشست قبلی اوپک نتیجه روشنی داشته باشد.

تاریخ انتشار: 8مهر1395|10:15

عربستان کوتاه آمد/پذیرش شرط ایران برای فریز نفتی
| کد خبر: 195707

روز گذشته برخی منابع خبری اعلام کردند پس از اظهار نظر وزیر نفت مبنی بر عدم توقف افزایش تولید نفت ایران، وزیر انرژی عربستان هم مستثنی شدن ایران از اجرای طرح فریز نفتی را پذیرفت تا یک گام بلند برای اجرای این طرح برداشته شود. هر چند ایران در سال‌های اخیر تلاش کرده است وابستگی خود به درآمد‌های نفتی را کاهش دهد، اما همچنان نوسانات بازار نفت تاثیری مهم بر اقتصاد ایران می‌گذارد. بخش زیادی از بودجه ایران از فروش نفت تامین می‌شود و در سال‌های اخیر که از طرفی قیمت نفت پایین آمده و از طرف دیگر، میزان صادرات نفت ایران کاهش یافته است، اقتصاد کشور از طلای سیاه منفعتی را که متصور بود، نبرده است. هر چند کشور‌های نفت خیز با تدوام قیمت پایین نفت در صدد کاهش تولید هستند، اما ایران به دلیل اینکه در سال‌های اخیر و به دلیل اعمال تحریم‌ها جایگاه خود را از دست داده، فریز نفتی را منوط به احیای جایگاه خود و رساندن تولید به ۲/۴ میلیون بشکه در روز کرده است. به نظر می‌رسید عربستان به عنوان رقیب نفتی ایران چنین مساله ای را نخواهد پذیرفت، اما اخبار تازه نشان می‌دهد طرح فریز نفتی با پذیرش عربستان چیزی تا نهایی شدن فاصله ندارد.

ایران مستثنی شد

پس از اظهار نظر وزیر نفت مبنی بر عدم توقف افزایش تولید نفت ایران، وزیر انرژی عربستان هم مستثنی شدن ایران از اجرای طرح فریز نفتی را پذیرفت تا یک گام بلند برای اجرای این طرح برداشته شود. بیژن زنگنه وزیر نفت روز سه شنبه با تاکید بر اینکه افزایش تولید نفت ایران متوقف نخواهد شد، گفت: به زودی ظرفیت تولید روزانه نفت ایران به چهار میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد. با گذشت چند ساعت از این اظهارنظر وزیر نفت ایران، وزیر انرژی عربستان هم مستثنی شدن ایران از اجرای طرح فریز نفتی را پذیرفت تا یک گام بلند برای اجرای این طرخ برداشته شود. «خالد الفالح» وزیر نفت عربستان سعودی در حاشیه برگزاری پانزدهمین نشست مجمع بین‌المللی انرژی در الجزایر در گفت‌وگو با بلومبرگ از آمادگی عربستان برای پذیرش مستثنی شدن ایران از برنامه محدودیت عرضه نفت، خبر داد. به عبارت دیگر خالد الفالح وزیر انرژی عربستان بر خلاف نشست‌های پیشین اوپک، موضعی منعطف‌تر نسبت به صنعت نفت ایران اتخاذ کرد و تاکید کرده است: ایران، لیبی و نیجریه باید بتوانند با حداکثر ظرفیت معقول خود تولید کنند. او پس از دیدار دو جانبه با بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، که به وساطت روسیه برگزار شده بود، گفت: شکاف میان کشورهای عضو اوپک درباره سطح مطلوب برای تثبیت عرضه نفت، کمتر می‌شود؛ دیدگاه‌ها در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند. در همین حال سیدمحمدعلی خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک با بیان اینکه نشانه‌هایی از توافق ایران و عربستان بر سر فریز نفتی وجود دارد، گفته بود: احتمال دارد اوپک فردا نشست فوق‌العاده در الجزیره برگزار کند.

عوامل شارژ قیمت نفت

در حالی که انتظار می‌رود فریز نفتی به افزایش قیمت طلای سیاه در بازار‌های جهانی منجر شود، یک کارشناس حوزه نفت و انرژی دیگر عوامل موثر در تقویت قیمت نفت را بر شمرد. به گزارش خبرآنلاین، مهدی یوسفی اولین عامل تقویت قیمت نفت را كاهش سطح ذخيره‌سازی‌های نفت خام آمريكا برای سومين هفته متوالی دانست و عنوان کرد: در هفته منتهی به ۱۶ سپتامبر سطح ذخيره‌سازي‌های نفت خام آمريكا با ۲/۶ ميليون بشكه كاهش به ۶/۵۰۴ ميليون بشكه رسيد، اين در حالي است كه پيش‌بينی می‌شد كه ۴/۳ ميليون بشكه افزايش يابد. البته نسبت به سال گذشته در همين مقطع زمانی به مقدار ۶/۵۰ ميليون بشكه بالاتر است. او ادامه داد: در پی تصميم فدرال رزرو مبنی بر عدم تغيير نرخ بهره، ارزش دلار كاهش يافت و به تقويت قيمت نفت انجاميد. این کارشناس حوزه انرژی از اعتصاب كارگران نفتی در نروژ به عنوان یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت نفت نام برد و همچنین گفت: آتش سوزی در پايانه نفتی راس ال‌تنوره عربستان سعودی نیز دلیل دیگر این مساله است. البته آرامکو در بيانيه‌ای اعلام کرد که آتش‌سوزی در تاسيسات صادرات نفت راس‌التنوره در سواحل خليج فارس، تاثير منفی بر فعاليت آن نداشته و به سرعت مهار شده است. یوسفی همچنین حمله مجدد شورشيان به تاسيسات نفتی در دلتای نيجر را یکی دیگر از دلایل تقویت بازار نفت دانست. او با بیان اینکه انتشار پيشنهاد عربستان به ايران مبنی بر كاهش توليد به شرط ثابت ماندن توليد ايران در سطح کنونی نیز دلیلی برای افزایش قیمت نفت است، گفت: اين خبر از اين جهت باعث تقويت قيمت شد كه پيش‌بينی شد اگر ايران با پيشنهاد رياض موافقت کند، متحدان عربستان در منطقه و اوپك از جمله امارات متحده عربی، قطر و کويت هم در کاهش توليد مشارکت کنند. هر چند برخی پیش بینی‌ها نشان می‌دهد بازار نفت تا چند سال آینده آن وضعیت رویایی چند سال پیش را تجربه نمی‌کند، اما برخی تحلیلگران بر این باورند که سازمان‌های نفتی نظیر اوپک می‌توانند نقشی تعیین کننده در کنترل بازار نفت داشته باشند. نقش اوپک در سال‌های اخیر در قیمت‌گذاری نفت و تعیین سقف فروش کمرنگ شده است که این مساله نتیجه تک روی‌های برخی کشور‌های عضو این سازمان است. از طرف دیگر، قدرت‌های نفتی خارج از اوپک هم گاه با فعالیت‌های خود تعادل بازار را به هم می‌زنند. همگرایی میان کشور‌های نفت خیز به نفع همه آنهاست و این موضوعی است که در فریز نفتی تبلور می‌یابد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top