تاریخ انتشار: 8مهر1395|10:23

| کد خبر: 195709

قاچاق در دولت قبل ۳ برابر شد

وکیل ملت: سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که در یک برنامه تلویزیونی پیرامون بحث درباره ابعاد پدیده قاچاق حضور یافته بود، با اشاره به اینکه همه جنبه‌های قاچاق از مبادی ورودی تا انبارداری و عرضه، جرم است گفت: سهم همه اینها مشابه است زیرا اگر قاچاق فروش نباشد قاچاقچی وجود ندارد و اگر عرضه‌کننده کالای قاچاق وجود نداشته باشد برای قاچاقچی وارد کردن کالای قاچاق مقرون به صرفه نیست

به گزارش وکیل ملت قاسم خورشیدی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: همان گونه که انتظار داریم کالای قاچاق وارد نشود به همان میزان انتظار داریم که واحد صنفی کالای قاچاق را عرضه نکند. خورشیدی با بیان اینکه اولویت مبارزه با قاچاق با مبادی ورودی آن است، گفت: ۹۹ درصد توان را بر روی مبادی ورودی گذاشتیم و فقط یک درصد را به سطح عرضه معطوف کردیم. او ادامه داد: در نیمه نخست امسال حدود هفت هزار میلیارد تومان کالای قاچاق کشف کردیم که این رقم در سطح عرضه حدود ۷۰ میلیارد تومان است یعنی یک درصد. خورشیدی با اشاره به اینکه قاچاق، زنجیره است گفت: در مبارزه با قاچاق باید مجموعه این زنجیره دیده شود و سطح عرضه و بازار یکی از حلقه‌هاست و باید متناسب با نقش آن برای آن برنامه داشته باشیم. او افزود: ۱۵ میلیارد دلار کالای قاچاق که وارد می‌شود توسط واحدهای صنفی و عرضه، توزیع و فروخته می‌شود که بخشی از آن پروانه کسب ندارند. خورشیدی با بیان اینکه نظام توزیع در کشور، معیوب است گفت: متولی واحدهای صنفی، اتحادیه‌های صنفی هستند و باید نظارت و واحدها را ساماندهی کنند.

برنامه ۵ ساله مقابله با قاچاق

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در سه سال اخیر ضمن آسیب شناسی قاچاق، قوانینی در این رابطه اصلاح و برنامه ملی پنج ساله برای مبارزه با قاچاق در کشور تدوین و ارائه ۳۰۰ ریز برنامه عملیاتی در آن دیده شده که همه حلقه‌های زنجیره قاچاق را هدف قرار داده است. خورشیدی تاکید کرد: در پی پرخطر کردن قاچاق و تسهیل کردن اقتصاد کشور هستیم. او افزود: پارسال حدود ۱۰ درصد کالای قاچاق کشف شد و این رقم در نیمه نخست امسال به ۲۵ درصد افزایش یافت. سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه ضبط کالا، مجازات تا چهار برابر ارزش کالا، تعلیق پروانه کسب و پلمب محل از جمله مجازت‌های تعیین شده در قانون کشور ماست،گفت: بر اساس قانون، اگر ارزش کالا بالا باشد محل کسب به نفع دولت ضبط می‌شود.

فقط ۴ درصد کالاهای قاچاق کشف می‌شود

مدیر کل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی هم با اشاره به اینکه امسال کشفیات کالای قاچاق در مقایسه با پارسال، افزایش یافته است، گفت: پرونده‌های سازمان تعزیرات حکومتی حدود ۲۷ درصد افزایش داشت. عبدالمجید اجتهادی افزود: بر اساس آمار ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق در سال ۹۴ حدود چهار درصد و خوشبینانه حدود ۱۰ درصد کالاهای قاچاق کشف می‌شد.او اضافه کرد: هدف قاچاقچی از وارد کردن کالای قاچاق، عرضه آن در بازار داخلی است. بنابراین عمده کالاهایی که وارد کشور می‌شود و کشف نمی‌شود، در بازار عرضه می‌شود. اجتهادی ادامه داد: منظور از بازار، اصناف و بازاریان قانونمند نیست بلکه کسانی هستند که پروانه کسب ندارند و بیشتر کسانی که پروانه کسب دارند کمتر مرتکب تخلف می‌شوند.او درباره طرح جدید مبارزه با قاچاق با اشاره به اینکه یک ماه نخست این طرح، آموزشی و خود کنترلی اصناف است، گفت: در این طرح حدود ۱۴ مورد فقط در خصوص سطح عرضه تاکید شده است. اجتهادی با اشاره به اینکه در این زمینه مطالعات تطبیقی هم انجام شده است، افزود: در ترکیه حتی برای خرید تجاری کالای قاچاق و فروش آن در سطح عرضه مجازات ۶ ماه تا ۲ سال حبس تعیین شده است.

رقم بیش از ۲ برابری قاچاق در سال ۹۵ نسبت به ۸۴

علی فاضلی هم با حضور در این برنامه با بیان اینکه برخورد با قاچاق یکی از چالش‌ها و جنبه‌های اقتصاد مقاومتی است، افزود: بر اساس قانون نظام صنفی، هیچ بنگاه سازمان یافته دارای پروانه کسب در حوزه اصناف حق ارائه و فروش و خدمات کالا را در حوزه قاچاق ندارد. او با اشاره به اینکه با قاچاق باید همه جانبه برخورد کرد گفت: باید از مبادی ورودی کالای قاچاق تا ترابری و انبارداری آن هم برخورد کرد. فاضلی افزود: سهم قاچاق کالا در حوزه اصناف شاید به حدود پنج درصد برسد. رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه شبکه توزیع کالا در کشور، سالم نیست گفت: در ساماندهی این بخش ناتوان بودیم. فاضلی افزود: ۷۵۰ هزار بنگاه بدون پروانه کسب در کشور داریم. فاضلی گفت: دولت بر اساس قانون مکلف است طرح ساماندهی اصناف را اجرا کند که یکی از اعضای آن کمیته، اتاق اصناف است. او افزود:‌ فضای مجازی، واحدهای بدون پروانه کسب و دست فروش‌ها از جمله مبادی عرضه کالا هستند و اتاق اصناف در قبال آنان مسئول نیست. فاضلی با تاکید بر اینکه قاچاق به توسعه، تولید و فرهنگ ملی آسیب می‌زندگفت: باید به چرایی قاچاق بپردازیم و اینکه چرا قاچاق در سال ۸۴ که حدود ۷ میلیارد دلار بوده در سال ۹۰ و ۹۱ به ۲۲ و نیم میلیارد و امسال به ۱۵ و نیم میلیارد دلار رسیده است؟

کلید واژه ها قاچاق - دولت قبل
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top