توصیه هایی به اصلاح طلبان در مورد انتخابات و رفع حصر

محمدعلی آهنگران

وکیل ملت: هر چند تا زمان فرارسيدن انتخابات رياست جمهوري چند ماه زمان باقي مانده اما منع رهبري مبني بر ورود احمدي نژاد به عرصه انتخابات فضاي سياسي كشور را زود تر از هميشه انتخاباتي كرده است.

تاریخ انتشار: 9مهر1395|20:43

 توصیه هایی به اصلاح طلبان در مورد انتخابات و رفع حصر
| کد خبر: 195895

به نظر مي رسد با توجه به عملكرد دولت روحاني و لزوم به ثمر رسيدن برنامه هايي كه دولت در دور اول مسئوليت خود آغاز كرده و ناتواني اصولگرايان در معرفي چهره اي مقبول ، محبوب و راي آور، انتخابات رياست جمهوري پيش رو با پيروزي قاطع دكتر حسن روحاني به پايان رسد.

🔹اصلاح طلبان كه نقش محوري در پيروزي و حمايت از روحاني داشتند و با همه محدوديتها و مضيقه ها نتيجه قابل قبولي در انتخابات مجلس شوراي اسلامي بدست آوردند مي بايست براي تحكيم گفتمان اصلاح طلبي و خدمت به مردم براي انتخابات آتي كه همزمان با انتخابات شوراهاي اسلامي شهر رو روستاست برنامه اي منسجم و هماهنگ داشته باشند و در اين خصوص ذكر چند مورد ضروري است.

١- در انتخابات سال نود و دو ، اولويت اصلاح طلبان بر حمايت موثر از روحاني متمركز شد و انتخابات شوراها كه در نوع خود بسيار مهم و تعيين كننده اي بود كمتر مورد توجه قرار گرفت. نتيجه آنكه اصولگرايان با محوريت قاليباف توانستند علي رغم شكست در انتخابات رياست جمهوري سنگر شوراها را حفظ كنند. ضروري است در اين دوره تمركز و اولويت تبليغاتي اصلاح طلبان در كنار حمايت از روحاني بر انتخابات شوراها و ارائه ليستي قوي و معرفي شهرداري كارآمد متمركز شود.

٢- يكي از نقاط ضعف اصلي اصلاح طلبان عدم توجه به طبقات فرو دست جامعه است. گرفتار شدن در بحثهاي روشنفكرانه و توجه بيش از حد به مطالبات سياسي ، بين اصلاح طلبان و طبقات حاشيه نشين ، مستضعف و كمتر برخوردار جامعه فاصله انداخته به نحوي كه هم اصولگرايان دامنه راي خود را در آن اقشار جستجو مي كنند و هم اصلاح طلبان تلاش چنداني براي كسب راي و نظر آنان از خود نشان نمي دهند. با توجه پر رنگ بودن مطالبات اقتصادي در بين محرومين و مستضعفين ضروري است اصلاح طلبان با اصلاح گفتمان خود تمركز بيشتر و توجه موثر تري به مطالبات اقتصادي داشته باشند و اعتماد طبقه فرو دست جامعه را جلب نمايند بدون آنكه در ورطه پوپوليسم گرفتار آيند

٣- يكي ديگر از نقاط ضعف كليدي مجموعه اصلاح طلبان قطع ارتباط مستقيم با مقام معظم رهبري است. بدون تعارف پس از سال هشتاد و هشت، مواجهه نابردبارانه رهبران معترضين و برخي سران اصلاح طلب با شخص رهبر انقلاب و كشانده شدن سطح اعتراضات به تقابل با حاكميت و بي توجهي به دغدغه هاي مقام رهبري موجب شد تا در مسير تعامل اصلاح طلبان با حاكميت اخلال ايجاد شود و بخش عمده اي از آنها از حاكميت اخراج شوند. بزرگان اصلاح طلب هرچقدر هم كه به نحوه برگزاري و نتيجه انتخابات هشتاد و هشت معترض بودند اما نمي بايست اجازه دهند اعتراض به انتخابات به رويارويي با رهبري و حاكميت منجر شود.

🔹من خود يك اصلاح طلبم و هرگز از مرام اصلاح طلبي دست نخواهم كشيد اما اين دليلي بر آن نيست كه انتقادي به رويكردهاي جريان اصلاح طلب نداشته باشم. در خطبه هاي نماز جمعه بيست و نه خرداد هشتاد و هشت مقام معظم رهبري سران معترضين را داخل در نظام تعريف كرده و از آقاي هاشمي رفسنجاني دفاع كرده بودند اما معترضين ترجيح دادند از آن خطبه ها فقط جمله نظر من به نظر احمدي نژاد نزديك تر است را بشنوند و نسبت به ساير راهكارهاي سياسي ايشان بي توجه باشند. نتيجه آن شد كه جريان اصلاح طلب كه روزگاري سران آن از معتمدين و مشاورين رهبري انقلاب بودند فاصله اش روزبروز با حاكميت و رهبر بيشتر شود و جريان رقيب بتواند رهبري را به نفع خود مصادره كند.

🔹امروز اصلاح طلبان براي تعامل مستقيم با رهبر انقلاب و گشودن گره هاي سياست داخلي ناچارند دست به دامن دكتر روحاني شوند. هر چند مطالبه رفع حصر مطالبه اي ملي و دائمي است و رئيس جمهور به عنوان مجري قانون اساسي لازم است در اين خصوص فعال تر باشند اما مجموعه جريان اصلاح طلب بايد مستقلاً خود دست به كار شوند و مسير تعامل و گفتگو با رهبر انقلاب را بگشايند و منتظر و معطل روحاني نمانند چرا كه رئيس جمهور محدوديتهاي خاص خود را دارد و نمي تواند تمام هم و غم خود را مصرف بازكردن موانع بازگشت اصلاح طلبان به حاكميت  نمايد. آقاي خاتمي در آخرين موضعگيري خود پيرامون رفع حصر اشاره كردند كه مقام معظم رهبري پيرامون رفع حصر دغدغه هايي دارند كه اين دغدغه ها بايد شنيده شوند و به آنها توجه شود. اين رويكرد هرچند ديرهنگام اما رويكردي لازم و ضروري براي بازگشودن گره ها در سياست داخلي و مسائل منطقه اي و جهاني است. انتخابات پیش رو زمان مناسبی برای برداشتن موانع تعامل و گفتگو و همکاری ملی است.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

جرجیس
|
9مهر ماه 1395
1
1
پس آقای به اصطلاح وکیل خودتون قبول دارید که شماها در فتنه 88 برطبل خودتان کوبیدید و به نصیحتهاوتوصیه های رهبری گوش ندادید حالا که به قدرت رسیدید و میخواهید در قدرت باقی بمانید که زهی فکر باطلی است حضرت آقا شدند برای شما خوب برید کاسه و کوسه هاتونو جمع کنید.
اردیبهشت سال آینده معلوم میشه یه من ماست چقدر کره میده

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top