تاریخ انتشار: 9مهر1395|21:41

| کد خبر: 195909

چرا کانون صنفی برای معلمان ضروری است؟

جواد نصیریان

وکیل ملت: گاهی به این سوال برخورد می‌کنیم که؛ «چرا وجود کانون صنفی و یا هر تشکل دیگری که نامش را بگذاریم، برای معلمان ضروری است؟»

موضوع زندگی اجتماعی یا زندگی انفرادی است. موضوع این است که در نظام طبیعت و در جامعه انسانی کدام گروه از جانداران و انسان‌ها موفق تر زندگی می‌کنند، انسان‌ها و جاندارانی که به صورت انفرادی هرکدام به دنبال منافع شخصی خود هستند یا انسان‌ها و جاندارانی که دارای سازماندهی های منسجم و متحد هستند.

پاسخ به این سوال چندان مشکل نیست، در نظام‌های انفرادی برخی ممکن است به موفقیت های ویژه و منحصر به فرد دست یابند، افرادی که قهرمان می‌شوند، اما در سایه این افراد گروه‌های انسانی و جانداران زیادی وجود دارند که باید در نظام رقابت جویانه حذف و استثمار شوند،  این پیروزی‌ها برای قهرمانان نیز پایدار نخواهد بود چون یک نفر نمی‌تواند بار همه نیروها را به دوش بکشد و در نتیجه‌ی تضعیف نیروهای پایین به تدریج قهرمان هم تضعیف خواهد شد. هر چند هنوز به نسبت دیگران برتر است.


مسلما بازدهی در یک چنین نظامی که نیاز به همکاری گروهی دارد، تحلیل رونده است.
اما پیشرفت نظام‌های اجتماعی متحد و سازمان یافته ممکن است به علت توجه به ضعف‌ها و کمک به نیروهای جامانده به صورت بطئی و کند باشد، اما چون از پشتوانه محکمی برخوردار است، هرگز دچار شکست و ناکامی نمی‌شود، در چنین جریانی با حذف یک نفر گروه افراد سازگارتر با شرایط، به سرعت جایگزین می‌شوند، در چنین نظامی هیچ نیرویی بی ارزش نیست و متناسب با توان خود به حرکت گروه کمک می‌کند، هرچند ممکن است بسته به شرایط محیط نقش‌ها تغییر کند.


گاهی افراد خشمگین جلودارند، گاهی افراد خوش سخن اما هدف همه جلو بردن گروه است.
به نظر شما معلمان جامعه‌شان یک اجتماع رقابتی است یا یک اجتماع هم پشتیبان؟

این‌که این سازماندهی متحد و منسجم چگونه شکل بگیرد حرف دیگری است و می‌توان در مورد آن بحث کرد، اما تشکیل یک سازمان خودساخته و متحد شدن چیزی نیست که بتوان به راحتی منکر ضرورتش شد.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

لبو
|
10مهر ماه 1395
0
0
اگر تشکلی واقعا برای احقاق حق معلم و توسط خود انها باشد بله خوب و ضروری هست .ولی این کانون صنفی هیچ کاری برای معلم نمیکند و نکرده چرا از ما دفاع نمی کند . من عاشق مدیریت و معاونت نیستم اما چرا نباید بتوانم مدیر باشم چرا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top