تاریخ انتشار: 10مهر1395|01:29

| کد خبر: 196027

حمايت ‌هاشمي ‌از روحاني، هر روز پررنگتر از ديروز

وکیل ملت: روابط حسن روحاني با آيت‌الله‌ هاشمي‌رفسنجاني به امروز و ديروز بر نمي‌گردد، آنها دوستان سي ساله‌اي هستند که به اعتقاد بسياري از کارشناسان سياسي اين دو سياستمدار کشور روابطي چون پدر و پسر دارند به اين جهت همواره‌هاشمي‌پدرانه از اقدامات دولت يازدهم در واقع دولت فرزندش حمايت مي‌کند، حمايتي که هرگز قطع نشد و مستمر و پرقدرت تا امروز ادامه داشت و به نظر مي‌رسد حتي در انتخابات سال 96 با رنگ و بوي بيشتري صورت خواهد گرفت.

خواستگاه آيت‌الله‌‌هاشمي‌رفسنجاني و حسن روحاني، جامعه روحانيت مبارز است، به اين واسطه در ادورا مختلف سياسي کشور اين دو نفر در کنار يکديگر قرار گرفته‌اند. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، همراهي‌هاشمي‌‌و روحاني در جنگ تحميلي و مجلس شوراي اسلامي‌شکل گرفت. در دوران جنگ ايران و عراق، روحاني مسئوليت‌هاي متعددي، از جمله عضويت در شوراي عالي دفاع که رياست آن بر عهده‌‌هاشمي‌رفسنجاني بود بر عهده داشت. همچنين عضويت در شوراي عالي پشتيباني جنگ و رئيس کميسيون اجرائي معاونت فرماندهي جنگ، رياست ستاد قرارگاه مرکزي خاتم‌الانبيا و فرماندهي پدافند هوايي کل کشور را برعهده داشت. روحاني يکي از 3 نفري بود که به نمايندگي از‌هاشمي‌رفسنجاني، در گفت‌وگوهاي پنهاني با مک فارلين شرکت داشت. همين رزومه نشان مي‌دهد که اين دونفر در بدترين شرايط يعني جنگ مي‌توانند به درستي در کنار هم قرار بگيرند و تا امروز همچنان همراهي ادامه داشته باشد.

آيت‌الله‌‌هاشمي‌رفسنجاني رياست دو مجلس اول شوراي اسلامي‌را نيز بر عهده داشت که حسن روحاني نيز نماينده مردم سمنان و تهران در اين دو دوره مقننه بود و نشان دادند نه تنها از عهده شرايط استراتژيک جنگ بر مي‌آيند بلکه مي‌توانند در حوزه قانونگذاري و سمت و سو دادن به پارلمان در کنار هم قرار بگيرند. اما بعد از آنکه‌هاشمي‌رفسنجاني به قوه مجريه رفت و رياست جمهوري را بر عهده گرفت، حسن روحاني را در کابينه خود نياورد بلکه او همچنان در مجلس حضور داشت و به عنوان بازوي دولت در قوه مقننه مشغول بود. با اين حال‌هاشمي‌رفسنجاني فرزند معنوي و سياسي خود را به عنوان دبير شوراي عالي امنيت برگزيد که روحاني تا انتهاي دولت اصلاحات اين مسئوليت را برعهده داشت.

همچنين شيخ دکتر، به طور مستقيم از سوي‌‌هاشمي‌‌رئيس جمهور وقت، رياست مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصحلت نظام را عهده‌دار شد که تا سال 92 در اين مسند باقي ماند. نگاه روحاني به‌هاشمي‌و‌هاشمي‌‌به روحاني، فراتر از سطح يک همکاري ساده است. آنها خود را مکمل يکديگر مي‌دانند و سابقه همکاري سي ساله آنها در انقلاب اسلامي‌چه در زمان جنگ تحميلي و چه در مجلس، دولت و مجمع تشخيص مصلحت نظام خود بيانگر همين معناست.

همراهي اين دو سياستمدار در دوران رياست جمهوري حسن روحاني رنگ و بوي ديگري پيدا کرد و‌هاشمي‌‌رفسنجاني با نگاهي پدارنه رئيس جمهور را در مقاطع مختلف حمايت کرد آن هم نه حمايتي مقطعي و گزينش شده بلکه روحاني مي‌تواند بر روي پشتيباني مستمر رئيس دولت سازندگي حساب باز کند.

انتخابات سال 92، آغاز حمايت‌ها

انتخابات رياست جمهوري دوره يازدهم حواشي مختلفي از جمله همراهي احمدي‌نژاد با مشايي براي ثبت‌نام در انتخابات و حضور همزمان ‌هاشمي‌رفسنجاني و احمدي‌نژاد در ستاد انتخابات، رد صلاحيت‌هاي متعددي را به دنبال داشت. زماني که حسن روحاني براي ثبت‌نام در ستاد انتخابات در محل وزارت کشور حاضر شد کسي گمان نمي‌برد که او بتواند کليد پاستور را برعهده بگيرد چرا که رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام تصميم گرفته بود وارد کارزار انتخابات شود و به جرأت مي‌توان گفت کسي نمي‌توانست با او در اين رقابت برابري کند. اما زماني که شوراي نگهبان صلاحيت رئيس دولت سازندگي را احراز نکرد، پشتيباني او از حسن روحاني، دريچه‌هاي جديدي در کارزار انتخابات باز کرد.‌هاشمي‌رفسنجاني بعد از مشخص شدن صلاحيت‌ها در انتخابات سال 92، قاطع و واضح اعلام کرد رأي او حسن روحاني است و همين گفته سرآغازي براي حمايت‌هاي پرقدرت و هميشگي ‌هاشمي ‌از فرزند سياسيش شد. او حتي عنوان کرده بود که «حسن روحاني با مشورت بنده قدم در راه انتخابات گذاشت و با احترامي‌که براي کانديداهاي ديگر قائلم به دکتر روحاني رأي مي‌دهم و وي را براي تصدي قوه مجريه مناسبتر مي‌دانم»

آيت‌الله ‌هاشمي‌رفسنجاني انتخاب شدن روحاني از سوي مردم را حركتي منطقي و مبتني بر درك و فهم بالاي سياسي عنوان کرد و اظهار داشت: «اگر حماسه انتخابات اخير رياست جمهوري به خوبي تجزيه و تحليل شود، نشان مي‌دهد كه مردم علاوه بر نشان دادن وفاداري و علاقه خود به نظام اسلامي، مسير حركت آينده كشور را نيز ترسيم كردند.»

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام از همان ابتداي کار دولت يازدهم راهنمايي‌هايي به رئيس جمهور داشت و با اشاره به حجم مشكلات كشور در عرصه‌هاي اقتصادي، سياسي، فرهنگي و اجتماعي، تاکيد کرد: «مشكلات پيش روي دولت بسيار زياد است و انتظار مي‌رود رئيس جمهور جديد از فرصتي که در اين دوره در اختيار دارند به نحو احسن استفاده کرده و با مطالعه دقيق و استفاده از افراد متخصص و مخلص که پيش‌شرط تغيير و تحول شرايط موجود است، بتواند همراه با رفع مشکلات معيشتي و اقتصادي، ارزش‌هاي ديني، ملي و انقلابي مردم را تقويت کرده و اميدي را که در دل‌هاي آنان ايجاد شده است، تقويت و تداوم بخشد.»

هاشمي‌رفسنجاني بعد از گذشت سه سال از انتخابات رياست جمهوري، گذري به روزهاي انتخابات زد و گفت:«من از لحاظ روحيه‌ خودم ديگر آماده‌ برگشت به رياست جمهوري نبودم. با احساس اين خطرها گفتم که نامزد مي‌شوم؟ ولي جلوي اين را هم در داخل گرفتند. اما خداوند اين راه را پيش ما گذاشت و آقاي روحاني هم مانده بودند. چون زماني که من نامزد شدم، آقاي روحاني اصرار داشتند که بروند و مي‌گفتند که الان لزومي ‌ندارد که من باشم و من هم کمک مي‌کنم. من گفتم: بمانيد، يا شما پيروز مي‌شويد و يا من و هر کدام که پيروز شديم، از ديگري حمايت مي‌کنيم. در موقع خوبي هم انجام شد. عقايد من هم با آقاي روحاني نزديک است و تفاوتي ندارد. سال‌ها با هم در جنگ، صلح، امنيت و همه زمينه‌ها کار مي‌کرديم.»

برجام پله دوم حمايت‌ها

توافق هسته‌اي از مهمترين اتفاقات کارنامه دولت يازدهم و حسن روحاني است، البته اين توافق به سادگي و راحتي محقق نشد، نه تنها مخالفان خارجي داشت که بايد گفت مخالفان داخلي با قدرت بيشتري عليه برجام قد علم کرده بودند که سخنراني‌ها و حمايت‌هاي‌هاشمي‌رفسنجاني، شيخ دکتر را در اين مسير هدايت و حمايت مي‌کرد. بعد از آنکه برجام در بين کشورهاي گروه1+5 و ايران پذيرفته شد، مجلس شوراي اسلامي‌بررسي آن را بر عهده گرفت و حواشي بسياري براي تيم مذاکره کننده فراهم کرده بود، با اين حال آيت‌الله ‌هاشمي‌رفسنجاني اشاره به روزهاي آخر کار برجام در مجلس شوراي اسلامي‌و شوراي نگهبان، گفت: «خوشبختانه بعد از تلاش فراوان و مجاهدت‌هاي تيم مذاکره کننده هسته‌اي، پشتکار شخص رئيس جمهور، هدايت‌‌هاي خوب رهبري در تمام مقاطع، براي تاريخ ايران عظمت آورد که در مقابل 6 کشور نيرومند دنيا، نزديک به دو سال مذاکره انجام و به نتيجه برسد.»

وي تاکيد داشت:« متأسفانه تيم مذاکره کننده در مقابله با افرادي که از بعد سياسي و جناحي و نه مصالح کشور با آنها مخالفت مي‌کردند، مواجه بودند.» که به نظر مي‌رسد اين اظهار نظر اوج حمايت‌هاشمي‌از تيم مذاکره کننده حسن روحاني باشد. با گذشت يکسال از اجراي برجام، مخالفان داخلي دست از مخالفت بر نداشته اند و با هر سخنراني که مقام معظم رهبري در اين زمينه دارند، موتور مخالفان تندتر و تندتر مي‌شود هر چند که ايشان بارها و بارها تاکيد کردند تيم مذاکره کننده تمام تلاش خود را براي به سرانجام رساند مذاکرت هسته‌اي کرده‌اند و اگر بدعهدي وجود دارد از سوي غرب و آمريکا است. در همين شرايط رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز در مصاحبه تاکيد دارد:« قبل از اينکه آقاي روحاني بيايند، مي‌دانستم رهبري مي‌خواهند مسئله هسته‌اي حل شود. بالاخره اراده رهبري پشت قضيه بود. علي‌رغم اين همه شيطنتي که مي‌شد و رهبري هم گاهي به مذاکرات انتقاد مي‌کردند، ولي تا آخر از اينها حمايت کردند و گاهي هم به حالت تقديس رسيد و به اين صورت درآمد. ما هم پيشقدم بوديم و مي‌خواستيم حل شود و خود آقاي روحاني در مذاکرات قبلي در زمان دولت اصلاحات بوده و تجربه‌اي هم داشت و همه زمينه‌ها مساعد شد و آقاي ظريف از اوايلي که ما کار سياسي خارجي را فعال کرديم، بوده و امکانات انساني خوبي هم داشت. من فکر مي‌کنم مثل يک تريلي بود که اينها را به دنبال خودش مي‌کشيد و مسيرش را عوض کرد. در هر جايي گير مي‌کرد، بن‌بست را مي‌شکست، مي‌خواست به جايي برسد.»

راهنمايي‌هاي اقتصادي پدرانه

مشکلات اقتصادي، نقدينگي، رکود، تورم و مسائل ديگر بعد از حل مناقشه هسته‌اي، گريبان دولت را گرفت و مخالفان دولت بعد از برجام براي زير سوال بردن عملکرد قوه مجريه مسائل اقتصادي را دستآويز مناسبي پيدا کردند، با اين حال‌هاشمي‌رفسنجاني از هدايت و حمايت‌هاي روحاني دست برنداشت. او در يکي از مصاحبه‌هاي خود از عملکرد دولت در زمينه اقتصادي دفاع کرده و گفت:« بخش عمده‌اي از مشكلاتمان در حال حاضر از خارج و به واسطه تحريم‌ها تحميل شده است بنابراين بايد صبر كرد تا ابعاد گشايش‌ها بيشتر مشخص شود. گشايش‌ها هم چندان جدي نيست و ارقامي‌كه آزاد مي‌شود خيلي قابل ملاحظه نيست، اگر فضا براي فعاليت بهبود پيدا كند و اينگونه نباشد كه به بهانه تغيير يك مدير، مجلس ورود پيدا كند و وزرا را فرا بخوانند، شرايط به مراتب بهتر خواهد شد.»

وي با گله از رفتار مجلس با دولت ادامه داد:« اين رفتار مجلس جاي تعجب دارد چرا كه در زمان دولت احمدي‌نژاد كه بسياري از نيروهاي توانمند اصيل را بركنار كرد، مجلس هيچ عكس‌العملي نشان نمي‌داد تا اين سال آخر كه تشت از بام افتاد و حركاتي انجام شد. در دولت گذشته آن همه فساد و تباهي براحتي از سوي مجلس و قوه قضائيه تحمل و ناديده انگاشته مي‌شد و متاسفانه صداوسيما و تريبونهاي ديگر تعريف مي‌كردند. در حال حاضر شرايط خيلي متفاوت است، خيلي از وزراي دولت يازدهم به من گفته‌اند اگر نمي‌آمديم برايمان خيلي راحت‌تر بود ولي الان بايد خيلي دشواريها را تحمل كنيم. شرايط امروز تقريبا شبيه دولت پنجم پس از جنگ تحميلي است.» رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام عملکرد دولت يازدهم را اخيرا و در هفته دولت ارزيابي کرد و گفت:« ببينيد اينکه آقاي روحاني چه کار مي‌تواند بکند، مهم است. من مي‌دانم آقاي روحاني صلاحيت دارد و مي‌فهمد و مي‌تواند با همين کابينه‌اي که توانسته تشکيل بدهد، کشور را بسازد. اين کابينه‌اي که در مجلس مشکل داشت تا بتواند وزرايش را انتخاب کند. آقاي روحاني با همين کابينه مي‌تواند به اهداف برسد، مگر اينکه اين مزاحمت‌ها نگذارد که دارد نمي‌گذارد.»

روحاني مجدد انتخاب مي‌شود

هاشمي‌رفسنجاني که در انتخابات رياست جمهوري سال 92، رأي خود را به حسن روحاني داده بود، مجدد و کمتر از يکسال به انتخابات رياست جمهوري سال 96 تاکيد موکد دارد که روحاني انتخاب مي‌شود. او در اين باره اظهار داشت:« من احتمال مي‌دهم که روحاني به دور بعدي مي‌آيد و دور بعدي شجاع‌تر کارهايش را انجام مي‌دهد و ما گام بلندي را در 4 سال بعدي مي‌بينيم.» به نظر مي‌رسد حمايت مجدد‌هاشمي‌از روحاني، حاکي از آن است که پدر از رفتار فرزندش راضي است و اگر لازم باشد براي چهارسال ديگر نيز او را هدايت و راهنمايي خواهد کرد.

دسته بندی اخبار داغ , سیاسی ++ ,
منبع خبر مردم سالاری
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top