توهين طلبه‌هاي جوان به برزگان افزايش يافته است

وکیل ملت: آيت‌الله گرامي‌با اعتراض به سيستم آموزشي حوزه علميه قم، پيش‌بيني کرد که با ادامه اين روش، مرکزيت حوزه‌هاي علمي‌شيعه به زودي از قم به نجف منتقل شود. استاد سطوح خارج حوزه علميه قم در گفت‌وگو با شفقنا گفت: طلبه نجف الان آزادِ آزاد است؛ درست مانند سبک سابق حوزه؛ آنجا طلبه تحت محاصره گروه‌هاي خاص نيست که چرا اينجا رفتي يا نرفتي و يا اينکه چرا اين حرف را زدي يا نزدي.

تاریخ انتشار: 10مهر1395|01:34

توهين طلبه‌هاي جوان به برزگان افزايش يافته است
| کد خبر: 196031

الان طلبه‌ها محصور به عواملي هستند که خسارتهاي زيادي دارد. نبايد به طلبه گفت چرا سر اين درس مي‌روي يا چرا به فلان درس نمي‌روي. چرا چنين گفتي يا چرا چنين نگفتي. آيت‌الله گرامي ‌با اعتراض به «محقق پرور نبودن حوزه» گفت: نظم دادن اين نيست که سيستم دانشگاه را بياوريم در حوزه اجرا کنيم. حوزه شرايط و لوازم خاص خود را دارد. الزام طلبه براي اتمام درس در يک مدت مشخص«خيلي خيلي خسارت است». اين روشي است که باعث شده بسياري از دروس يا ناقص بماند و يا اينکه به صورت سطحي و در حد ترجمه متن‌ها خوانده شود.

وي افزود‌: قبلا طلبه يک استاد را انتخاب مي‌کرد و يک کتاب را از اول تا آخر محققانه مي‌خواند؛ الان برخي از آشنايان ما که اتفاقا طلبه‌هاي با استعدادي هم هستند مي‌گويند ما فلان کتاب را تا اينجا خوانده‌ايم و براي ترم بعد بقه‌اش را رها کرده‌ايم و از فلان جا شروع کرده‌ايم. اين که روش در خواندن نيست. استاد دروس خارج حوزه علميه قم ادامه داد: سبک سابق حوزه هم از بعد روحي و معنوي و هم از بعد معنوي بسيار بهتر بود. قبلا طلبه استادان مختلفي را مي‌ديد و يک استاد را انتخاب مي‌کرد و يک درس را تا انتها مي‌خواند.

اما الان طلبه ناچار است سر کلاس يک استاد بنشيند. بين استاد و شاگرد علاقه ايجاد نمي‌شود و شاگرد تحت تاثير استاد نيست. اين روش محقق پرور نيست. اشکال شاگرد و استادي در دروس حوزه بسيار مطرح بوده است اما الان شرايط به شکلي شکل گرفته که در بسياري از دروس اصلا اشکال مطرح نمي‌شود. وي به تنوع درس‌هاي ارائه شده به طلاب اشاره کرد و تصريح کرد: در حوزه علوم متعددي وجود دارد ولي انتخاب علوم را بايد به خود طلبه واگذار کنيم تا رشته مورد علاقه را انتخاب کند نه اينکه يک برنامه متنوع به طلبه بدهيم و او را اجبار کنيم تا همه را بخواند.

آيت‌الله گرامي ‌اعتبار علمي ‌کتاب‌هاي تدريس شده در حوزه را عامل افزايش سطح علمي‌ طلبه‌هاي سابق دانست و ادامه داد: طلبه اگر ادبيات مي‌خواند بايد بتواند مطلبش را به الفيه يا مغني مستند کند. در بحث علمي‌ نمي‌توان گفت من از صرف ساده مطلب نقل مي‌کنم. يک وقتي در کنار قبر حضرت رقيه سلام‌الله عليها مجمع علمي‌بود که بنده وارد شدم. در بحث‌ها هر حرفي را که به کتاب‌هاي علمي‌استناد مي‌داديم همه مي‌پذيرفتند. گاهي خودشان هم از آن بحث‌ها مطلع نبودند اما چون استناد به يک کتاب مطرح در سطح جهان بود مي‌پذيرفتند.

استاد سطوح خارج حوزه علميه قم در انتقاد از کساني که طلبه‌هاي جوان را براي ورود به مسائل سياسي تشويق مي‌کنند گفت: به هيچ عنواني نبايد طلبه‌هاي جوان را وارد مباحث سياسي کرد. طلبه بايد درس بخواند، شخصيت علمي ‌او شکل بگيرد تا احساسي عمل نکند. طلبه که وارد بحث سياسي مي‌شود باعث توهين به بزرگان مي‌شود و اين توهين عمر او را بي برکت مي‌کند. متاسفانه توهين به بزرگان توسط طلبه‌هاي جوان سطوح پايين، الي ماشاء‌الله زياد شده است. امام در مسجد اعظم گفت توهين به بزرگان باعث منقطع شدن ولايت بين فرد و خدا مي‌شود.

آيت‌الله گرامي ‌خاطر‌نشان کرد: طلبه‌هاي جوان به بهانه لزوم سياسي بودن درس نمي‌خوانند و اين خيلي خسارت است. به طلبه‌هاي تازه وارد که از ما مشورت مي‌گيرند مي‌گوييم تا آغاز درس خارج، فقط و فقط به دنبال درس باشند وقتي به درس خارج رسيدند مي‌توانند اظهار‌نظر علمي ‌داشته باشند.

استاد سطوح خارج حوزه علميه قم آموزش احکام دين به مردم جامعه را وظيفه اصلي طلاب جوان دانست و گفت: مردم از طلبه توقع احکام دارند اگر نداند رئيس جمهور کنگو کيست عيب نيست، اگر تاريخ لوايح شش‌گانه مورد اعتراض را نداند عيب نيست اما اگر يک مساله ديني را نداند عيب است. گاهي مي‌بينيم که طلبه معمم مساله نمازجماعت را نمي‌داند. حالا اگر بحث سياسي يک بحث ديني مانند توهين به مقدسات است همه جامعه وظيفه دارند ورود پيدا کنند اما در غير اين صورت ابتدا طلبه وظيفه دارد براي مردم مساله بگويد، ما مي‌بينيم که طرف سالهاست ازدواج کرده درحالي که ازدواجش باطل بوده، وظيفه طلبه آموزش اين مسائل است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top