عربستان در انزوا

وکیل ملت: تنش‌های میان ریاض و واشنگتن بیشتر شد. عربستان که رفیق دیرینه آمریکا در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود و همواره به پیشبرد اهداف بین المللی و منطقه‌ای این کشور کمک می ‌کرد، با آمریکا دچار اختلاف شده‌است. ریشه اختلافات این بار به حادثه یازده سپتامبر برمی گردد. حادثه ای که چندتن از شهروندان و مقامات عربستانی در آن دخیل بودند.

تاریخ انتشار: 10مهر1395|01:38

 عربستان در انزوا
| کد خبر: 196032

عربستان در یک سال گذشته دچار بحران شدید اقتصادی شده‌است. بحرانی که به دلیل خودخواهی‌های این کشور درباره نفت رقم خورد. این کشور از تمام قدرت منطقه‌ایش استفاده کرد تا به تصور خود به رقیب منطقه‌ای خود ضربه بزند. یکی از اقدامات این کشور پایین بردن قیمت نفت و تولید بی رویه نفت خام بود.

اقدامی که بیش از پیش منابع مالی این کشوروابسته به نفت را خالی کرد. بحران اقتصادی این کشور در کنار جنگ افروزی‌های بی‌رویه عربستان در یمن و سوریه بیشتر خودنمایی کرد. عربستان که از هر تلاشی برای نشان دادن قدرت خود در منطقه دریغ نمی‌کرد و هرگونه که توانست خاورمیانه را به هم ریخت،حال تنها دوست و حامی خود را هم از دست داده است.


قانون‌گذاران آمریکا در هفته گذشته طرحی را به رای گذاشتند که طبق آن حق شکایت به خانواده‌های قربانیان حملات یازده سپتامبر از دولت عربستان داده می‌شد. طرح این قانون از ابتدا با تنش‌هایی همراه بود تا حدی که اوباما رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد که در صورت تصویب قانون، آن را وتو می‌کند اما در نهایت روز چهارشنبه مجلس سنا و کنگره آمریکا وتوی باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور که علیه لایحه تعقیب قضایی حامیان تروریسم استفاده کرده بود را شکست تا با این کار این لایحه به قانونی لازم الاجرا در آمریکا درآید و بر اساس آن هرکسی می‌تواند از کشورهایی که اصطلاحا از ‌آنها به عنوان حامیان تروریسم یاد می‌شود، شکایت دارند.

عربستان سعودی که چندین شهروندش در حملات یازده سپتامبر مشارکت داشتند و گفته می‌شود اقدامات دیگری توسط اتباع این کشور در دیگر نقاط جهان علیه منافع آمریکا انجام شده، بیش از هر کشوری در چهارچوب این قانون احتمال دارد با محکومیت‌های مختلف و در نتیجه مصادره اموال دولتی مواجه شود.


مجلس سنای آمریکا در اقدامی بی سابقه چهارشنبه گذشته با اکثریتی بیش از دو سوم، به لغو وتوی اوباما علیه قانون موسوم به "تعقیب قضایی حامیان تروریسم" که محاکمه مقامات سعودی دخیل در ۱۱ سپتامبر را ممکن می‌کند، رای دادند. به گزارش رویترز، این رای‌گیری که به دنبال جلسه مجلس سنا در روز دوشنبه توسط میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان مجلس سنا انجام شد، اولین اقدام قانون‌گذاران آمریکایی برای ابطال وتویی است که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در تاریخ ۲۳ سپتامبر علیه قانون موسوم به "تعقیب قضایی حامیان تروریسم" استفاده کرد. سنای آمریکا با رای قاطع ۹۷ به یک علیه وتوی باراک اوباما در مصوبه شکایت خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر از عربستان اقدام کرد. در ادامه کنگره هم در پی رای قاطع سنا برای لغو وتوی اوباما، دست به اقدامی مشابه زد تا بدین ترتیب تصمیم رئیس جمهوری این کشور در خصوص وتوی مصوبه تعقیب قضایی حامیان تروریسم ابطال شود. در همین راستا مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت قاطع ٣٣٨ به ۷۴ تصمیم سنا را تایید کرد و به این ترتیب وتوی اوباما بی‌اثر شد. کنگره قانونی را با عنوان "پیگیری قضایی حامیان تروریسم" تصویب کرد که رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از این آن را وتو کرده بود. این اولین بار است که کنگره آمریکا اکثریت لازم را برای لغو وتوی باراک اوباما داشته است.
واکنش دولت اوباما
در حالی که مجلس نمایندگان و کنگره آمریکا به دنبال محکوم کردن عربستان هستند و در این راه حتی حق وتوی اوباما را هم را باطل کردند اما رئیس جمهوری آمریکا از تیره شدن روابط دو کشور نگران است. او تمام تلاش خود را کرد تا شرایط را تغییر دهد و پس از تصویب نهایی این قانون هم نشان داد که از قدرتی که کشور خود به عربستان داده است،می‌ترسد. باراک اوباما در همین خصوص در گفت‌وگو با سی‌.ان‌.ان اعلام کرد که این طرح می‌تواند باعث مطرح شدن پرونده‌های حقوقی علیه شرکت‌های آمریکایی، نیروهای ارتش و مقام‌های این کشور در خارج از آمریکا شود. هم‌چنین جان برنان، رئیس سازمان سیا نیز اذعان کرد که این مصوبه می‌تواند پیامدهای سنگینی را برای امنیت ملی آمریکا به دنبال داشته‌باشد.

اوباما در نامه‌ای به رهبران دو حزب در سنا مجددا نسبت به عواقب قانونی شدن این مصوبه هشدار داده و گفته بود که نقض اصل مصونیت دولت‌‎ها عملیات ضدتروریستی آمریکا در مناطق مختلف جهان را به خطر می‌اندازد. هم‌چنین اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا هم هشدار مشابهی را داده‌بود. با این حال سناتورهای حامی مصوبه با نظر دولت اوباما موافق نبوده و گفته‌اند که به رسمیت شناختن حق شکایت احترام به خانواده‌های قربانیان است. یکی از سناتورهای دموکرات حامی مصوبه نیز تاکید کرد: این که تروریست‌ها تحت تعقیب قرار نگیرند خطری بزرگتر از آن است که این مصوبه متوجه عملیات خارجی آمریکا می‌کند.


هشدار عربستان به آمریکا
در ادامه تبعات تصویب موسوم به تعقیب قضایی حامیان تروریسم، عربستان سعودی به آمریکا هشدار داد و ولیعهد این کشور گفت عربستان از خود در برابر هرگونه اقدامی حفاظت می‌کند. به گزارش اسکای نیوز عربی، محمد بن نایف، ولیعهد و وزیر کشور عربستان که در هرم قدرت شخص دوم این کشور محسوب می‌شود، گفت: کشور ما هدف قرار گرفته و ما باید خود را برای این امر قوی کرده و از خود محافظت کنیم. محمد بن نایف گفت: اینکه عربستان هدف قرار گرفته، کاملا واضح است. ما نمی‌توانیم به آنها بگوییم که ما را هدف قرار ندهید ولی تا حد امکان خود را در برابر این اقدامات محافظت می‌کنیم.

مقامات عربستانی نسبت به عواقب وخیمی که می‌تواند قانون آمریکایی به دنبال داشته باشد، هشدار داده‌اند. هم‌چنین یک منبع در وزارت خارجه عربستان گفت: این قانون می‌تواند به همه ما از جمله خود آمریکا آسیب بزند. این مقام مسئول در وزارت امور خارجه عربستان گفت که تصویب قانون تعقیب قضایی حامیان تروریسم (جاستا) و از بین رفتن مصونیت دولتی، دامنگیر همه کشورها از جمله آمریکا نیز خواهدشد.

مقام مذکور همچنین به مواضع دولت آمریکا در مخالفت با قانون جاستا از جمله باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، وزیر دفاع، رئیس ستاد مشترک و مدیر سازمان اطلاعات مرکزی (سی.آی. ای) این کشور اشاره کرد. همچنین دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس با صدور بیانیه‌ای مصوبه اخیر کنگره آمریکا در مورد پیگرد قضایی عربستان سعودی به دلیل ایفای نقش در حادثه یازده سپتامبر را محکوم کرد.


کاهش ارزش پول عربستان
پس از تصویب قانون تعقیب قضایی عاملان حادثه یازده سپتامبر، ارزش ریال عربستان در بازار معاملات آتی در برابر دلار کاهش پیدا کرد. همین امر نگرانی عربستان را دوچندان کرد. عربستان که با بحران اقتصادی ناشی از کاهش قیمت نفت درگیر بود، حال بعد از تصویب این قانون ، با کاهش ارزش ارز کشورش روبرو شده‌است.در همین رابطه رویترز گزارش داد که ارزش ریال عربستان در بازار معاملات آتی (ﻓﯿﻮﭼﺮ) در برابر دلار آمریکا کاهش داشته است.

بر اساس این خبر در قراردادهای آتی [قراردادهای برنامه ریزی شده برای 12 ماه آینده] دلار آمریکا در برابر ریال عربستان در 550 واحد معامله شده‌است؛ این در حالی است که این رقم 330 واحد کاهش یافته‌است. قرارداد آتی یا فیوچر قراردادی است که در آن خریدار و فروشنده توافق می‌کنند، مقدار معینی از کالای مشخص را با کیفیت مشخص، قیمت معلوم، در زمان و مکان مشخص معامله کنند.


عربستان دارایی‌های خود را از آمریکا خارج می‌کند
به دنبال تصویب تصویب قانون تعقیب قضایی عاملان حادثه یازده سپتامبر، دولت سعودی که به شدت خشمگین است، واکنش تندی به این موضوع نشان داد و به طور جدی خارج کردن دارایی ها خود از ایالات متحده را مورد بررسی قرار داد.

در همین راستا کویت و بحرین دوستان منطقه‌ای و هم‌پیمانان عربستان هم واکنش نشان داده و به نوعی از این کشور حمایت کردند. در همین راستا روزنامه القبس کویت راهکاری را به عربستان داد.این روزنامه نوشت: هم اکنون راهی که پیش روی ریاض وجود دارد کاهش سرمایه گذاری‌های این کشور در آمریکا و خارج کردن دارایی‌های سعودی است، دولت آمریکا نیز که از نفع اقتصادی ادامه تعامل تجاری با ریاض مطلع است سعی داشت جلوی دریافت غرامت حوادث 11سپتامبر را بگیرد اما در رسیدن به این هدف ناکام ماند. به عقیده کارشناسان، تصمیمی که از سوی کنگره برای برخورد با ریاض صورت گرفته است فشارها بر دولت سعودی را افزایش می دهد چرا که ریاض به شدت با کسری بودجه و مشکلات مالی درگیر است. بر اساس آمار منتشر شده عربستان سعودی در حال حاضر 95 میلیارد و 500 میلیون دلار از اسناد مالی وزارت خزانه داری آمریکا را در اختیار دارد و یکی از گزینه های پیش روی ریاض برای پاسخگویی به قانونگذاران آمریکایی کاهش شدید مراودات مالی با واشنگتن خواهد بود. دولت اوباما که به ارزش 115 میلیارد دلار به ریاض سلاح فروخته است تلاش می کرد تا کنگره را از وتوی مصوبه منصرف کند تا فضای تعامل اقتصادی میان آمریکا و سعودی بازبماند.


پشیمانی قانون گذاران آمریکا از ابطال وتوی اوباما
با تیره شدن روابط دو کشور آمریکا و عربستان قانون‌گذاران آمریکایی از اقدام خود در لغو وتوی اوباما پشیمان شدند. سخنگوی کاخ سفید در این راستا گفت: جمهوری خواهان سنای آمریکا از رای خود در مورد ابطال وتوی اوباما پشیمان شده و به دنبال تجدید نظر در این زمینه هستند.

به گزارش ایرنا، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید با بیان اینکه «میچ مک کانل» رهبر جمهوری خواه سنای آمریکا پس از گذشت تنها یک روز از تصویب لایحه جاستا (قانون عدالت در برابر حامیان تروریسم) خواستار تجدید نظر در این لایحه شده گفت، 28 نفر از سناتورهای جمهوری خواه نیز تنها دقایقی پس از تصویب این لایحه، در نامه‌ای به کاخ سفید از عواقب آن اظهار نگرانی کردند. وی در پاسخ به ادعای مک کانل که پیشتر کاخ سفید را متهم به درجریان قرار ندادن سنا در مورد عواقب این لایحه کرده بود، گفت: کاخ سفید و دیگر بخش های دولت بطور عمومی و شفاف از ابتدا نسبت به عواقب این لایحه اظهار نگرانی کرده بودند.


نقش ایران در میان روابط تیره آمریکا و عربستان
حال که روابط دو کشور آمریکا و عربستان دچار بحران شده‌است. عربستان اهرم قدرت اصلیش یعنی سرمایه و پول را از امریکا خارج خواهد کرد که به تبع آن توانایی اعمال قدرت در سیاستهای آمریکا نخواهد داشت. همین موضوع موجب کمرنگ تر شدن تاثیر این کشور در سیاستهای آمریکایی در خاورمیانه لذا اکنون بهترین زمان برای قدرت نمایی ایران است. ایران که روابط بین المللی و منطقه‌ای خود را پس از توافق هسته‌ای بهبود بخشیده‌است، از چند جنبه بر عربستان برتری یافته‌است.

در موضوع فیریز نفتی که عربستان به دنبال از پای درآوردن ایران بود، در نهایت خود این کشور از پای افتاد و در مقابل ایران کوتاه آمد. از سوی دیگر در مسئله جنگ سوریه، عربستانی که به دنبال جنگ‌افروزی بود، در مقابل ایران که حامی دولت سوریه است شکست خورد.


و در نهایت با بهبود روابط ایران و کشورهای 1+5 زمینه‌ای فراهم شده تا ایران نقش کلیدی خود را در منطقه ایفا کند. در این راستا با تلاش برای بهبود روابط ایران با کشورهای منطقه، این ایران خواهد بود که عربستان را همه‌جانبه به انزوا خواهد کشاند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

دبل
|
10مهر ماه 1395
0
0
تو راست میگی

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top