تاریخ انتشار: 11مهر1395|01:04

| کد خبر: 196196

درباره تیمی که به‌عنوان نماینده یک ایل، فوتبال ایران را تحت‌تأثیر قرار داد /شادی «قشقایی»

وکیل ملت: صدای ساز و نقاره... استادیوم پر از تماشاگر حافظیه... می‌رویم به سال‌های نه چندان دور، وقتی که فجرسپاسی و برق شیراز در لیگ برتر حضور داشتند و وقتی قرار بود استقلال و پرسپولیس به شیراز بیایند ورزشگاه پر از تماشاگر می‌شد. حافظیه معمولاً قتلگاه سرخابی‌های پایتخت بود و هر‌سال یکی دو بازیکن سرشناس از این استادیوم به تیم‌های پایتخت می‌رسیدند.

سال‌هاست خاطره‌های حافظیه خاک می‌خورند و خبری از شیرازی‌ها در سطح اول فوتبال ایران نیست. حالا با درخشش تیمی نوظهور به نام قشقایی امیدوار شدیم که فوتبال شیراز باز هم بتواند به روزهای خوبش برگردد.


قشقایی از کجا آمده؟
قشقایی تیمی متعلق به ایل قشقایی است. اتفاقی جدید و جالب در فوتبال ایران که یک ایل برای نخستین‌بار توانسته تیمی در فوتبال داشته باشد. مالک این باشگاه فردی از همین ایل قشقایی به نام نجف‌پور است که باشگاه را به صورت کاملاً خصوصی اداره می‌کند. هواداران این تیم اغلب از ایل قشقایی هستند. علاوه بر شیراز شهرهایی مثل خوزستان و اصفهان هم ایل قشقایی دارند که آنها هم هواداران این تیم هستند. باشگاه قشقایی با این‌که باشگاه متمولی است و مشکل مالی ندارد اما به جای این‌که امتیاز یک تیم لیگ برتری را بخرد و بدون تجربه حضور در لیگ‌های پایین‌تر به لیگ برتر بیاید و در آخر هم سقوط کند، پله‌پله همه چیز را آغاز کرده است.

این تیم دو‌سال قبل در زیر گروه فوتبال کشور اول شد. سپس در لیگ سه به قهرمانی رسید و راهی لیگ دسته دوم فوتبال شد و به همراه جلیل دوران از لیگ سه به لیگ دو آمد. این مربی پیش از این تیم‌های بهمن و کارا را هم در ٢‌سال متوالی قبل از قشقایی از لیگ سه به لیگ دو آورده است و این روزها به همراه تیم‌ملی فوتسال به‌عنوان بدنساز در کلمبیا به سر می‌برد. قشقایی شیراز درحال حاضر در گروه اول دسته دوم لیگ قرار دارد. این تیم با انجام ٤ بازی و کسب ٥ امتیاز در رده هفتم لیگ قرار دارد. یک پیروزی، دو تساوی و یک شکست نتایج قشقایی در ٤ بازی لیگ بوده است. حالا این تیم با شکست دادن پرسپولیس هدفی بزرگ را در سر می‌پروراند. پیشروی در جام حذفی و البته حضور در لیگ برتر.


قشقایی لیگ برتر را نشانه گرفته
قشقایی شیراز یکی از معدود تیم‌های خصوصی فوتبال ایران است که اتفاقاً مشکل مالی هم ندارد. این تیم اهداف بزرگی را دنبال می‌کند و حضور در لیگ برتر را نشانه گرفته است. قشقایی آمده تا خلأ حضور شیراز در فوتبال ایران را پر کند و باز هم شیراز را به سطح اول فوتبال ایران برگرداند. این تیم با برنامه‌ریزی تأسیس شده و حتی این برنامه‌ریزی و منسجم بودن در سبک فوتبالش هم مشخص بود. وقتی قشقایی توانست ١٢٠ دقیقه بهترین تیم ایران به دنبال خود بدواند و بدون استرس از ضربات پنالتی عبور کند، مشخص بود که کاملاً مهیای بازی با پرسپولیس شده با هدفی بزرگ وارد حافظیه شده است.

قشقایی اگر هم با شکست مقابل پرسپولیس از جام حذفی کنار می‌رفت کسی به این تیم ایراد نمی‌گرفت اما حالا آنها خوشبخت‌ترین ایل در ایران هستند چرا که توانستند با پیروزی مقابل پرسپولیس یک شبه ره صد ساله را طی کنند. حالا همه جا حرف از قشقایی است و آتش بازی بزرگ این تیم. آتش بازی که امیدواریم جرقه نباشد و بتواند دوباره شیراز را بعد از سال‌ها به سطح اول فوتبال ایران برگرداند.


هواداران، برگ برنده قشقایی
تیم قشقایی بعد از شگفتی بزرگی که مقابل پرسپولیس رقم زد، تیم شناخته شده و پرتماشاگری است که می‌تواند با دنیایی از امید و انگیزه مسیر صعود به دسته اول و بعد لیگ برتر را طی کند. بی‌شک تیمی که پرسپولیس را با ارایه یک بازی خوبی شکست می‌دهد دست کم شایستگی حضور در لیگ یک را دارد. اما مهم‌ترین برگ برنده برای قشقایی‌ها، هواداران پرشور این تیم هستند. آنها در بازیهای لیگ دسته دوم هم تیم‌شان را همراهی می‌کنند و اینطور نیستند که فقط به خاطر بازی با پرسپولیس حافظیه را پر کرده باشند.

نکته مهمی که درباره هواداران قشقایی مطرح است، جامعه هواداری این تیم است. قشقایی شیراز با هدفی مشخص و با مشخص کردن جامعه طرفدار خود، پا به عرصه‌ فوتبال ایران گذاشته است. تیمی که می‌تواند طرفداران زیادی را از بین شهرهایی که ایل قشقایی دارند، جذب کند. موفقیت این تیم در گذشتن از سد پرسپولیس، می‌تواند به‌عنوان شروعی برای جدی‌تر شدن فعالیت باشگاه و شهرت بیشتر آن باشد. همین که ورزشگاه حافظیه در جریان دیدار این تیم مقابل پرسپولیس پر شد نشان می‌دهد که این تیم تازه تأسیس در صورت حضور در لیگ برتر می‌تواند رونقی تازه به پرتماشاگر شدن بازی‌ها بدهد. اگرچه بخشی اعظمی از هواداران فوتبال بابت نمایش ضعیف پرسپولیس و حذف این تیم از جام حذفی ناراحتند اما اجازه دهید ما خوشحال باشیم که می‌توانیم در سال‌های آینده تیمی در سطح اول فوتبال داشته باشیم که نماینده یک قومیت با فرهنگ و هویت مخصوص به خود است.


بازگشت شور فوتبال به شیراز
سال‌ها بود خبری از فوتبال شیراز نبود. بعد از به نابودی کشیده شدن برق شیراز و فجر سپاسی که همیشه جزو تیم‌های مطرح فوتبال بودند، دیگر شیرازی‌ها نتوانستند به سطح اول فوتبال برگردند. وقتی پرسپولیس در مرحله یک سی و دوم جام حذفی با تیم دسته دومی قشقایی برخورد کرد، خیلی‌ها یادی از فوتبال شیراز کردند. بعد از این‌که این تیم بی‌نام و نشان توانست قرمزهای پایتخت را از جام‌ حذفی کنار بزند، اتفاق بزرگی در سطح شهر شیراز افتاد. مردم این شهر که سال‌ها بود رنگ یک بازی مهم را ندیده بودند بعد از پیروزی بزرگ قشقایی مقابل پرسپولیس به سطح شهر آمدند و جشن و پایکوبی کردند. جالب بود که برخی از شیرازی‌ها با لباس محلی قشقایی‌ها شادی خود را از شکست دادن پرسپولیس ابراز کردند. وقتی صحنه‌های شادی مردم شیراز را می‌بینیم بیشتر افسوس می‌خوریم که این شهر دوست داشتنی با این همه مردم عاشق فوتبال سال‌هاست که نتوانسته در لیگ برتر نماینده داشته باشد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top