تاریخ انتشار: 11مهر1395|10:16

| کد خبر: 196250

كدام گروه‌ها «روحاني» را تا 1400 تكرار مي‌كنند؟

وکیل ملت: روحاني به عنوان يكي از شخصيت‌هايي كه براي انتخابات دور بعد اسمش بر سر زبان‌هاست، بايد برنامه‌هاي مشخصي را براي ادامه مسير طرح كند ولي نبايد به آنها رنگ و بوي انتخاباتي دهد. اين اقدام سبب مي شود تا سبد راي روحاني يك شاكله مشخصي بگيرد كه رقباي آن را در رقابت سال بعد شكست خواهد داد.

به گزارش وکیل ملت ، اتفاقي كه براي احمدي نژاد در اين چند روز اخير افتاد بسياري از معادلات انتخابات سال 96 را بر هم زد. از استراتژي‌هاي اصولگرايان براي حمايت از روحاني تا دوره‌گردي تندروها براي پيدا كردن كانديداي مورد اعتماد سران اين جريان همه با ابهام مواجه شد. گذشته از اين جزئيات، روحاني به عنوان يكي از شخصيت‌هايي كه براي انتخابات دور بعد اسمش بر سر زبان‌هاست، بايد برنامه‌هاي مشخصي را براي ادامه مسير طرح كند ولي نبايد به آنها رنگ و بوي انتخاباتي دهد. اين اقدام سبب مي شود تا سبد راي روحاني يك شاكله مشخصي بگيرد كه رقباي آن را در رقابت سال بعد شكست خواهد داد.

بدنه سنتي

براي آينده‌ سبد راي حسن روحاني چند فرضيه در دسترس است. رويه اول اينكه رهبران اصولگرايان معتدل مانند ناطق‌نوري، لاريجاني، ولايتي به حمايت‌هاي خود از حسن روحاني ادامه دهند تا مسير انتخابات 92 و 94 به همان شيوه پيش برود. اين جريان سنتي و سابقه دار نظام حمايت‌هاي‌شان از شيخ ديپلمات هم منفعت شخصي و هم منافع ملي را در بردارد و به همين علت مي‌تواند برگ برنده قابل اطميناني براي روحاني باشد.

 

بخشي ديگر از سبد راي روحاني مربوط به جرياني بود كه از واهمه احمدي نژاد به روحاني پناه آورده بودند ولي اين روزها با حذف احمدي‌نژاد مشخص نيست سرنوشت آنها به كجا منتهي شود. كساني مانند باهنر و يارانش كه با توجه به مواضعي كه در طول سال‌هاي اخير داشته اند، تغييري در سياست‌هاي آنها به چشم نمي آيد.

ياران شيخ

اما بخش اصلي سبد راي حسن روحاني مربوط به جريان‌هايي است كه در اين سال‌هاي اخير به عنوان اعتدال گرا شناسايي شده‌اند و آن كساني كه حيات شان در گرو بودن شيخ ديپلمات است. جريان‌هايي مانند حزب اعتدال و توسعه كه بدنه اصلي اعتداليون كشور را تشكيل مي‌دهند. شايد اين حزب سخنگو و دبير مشخصي داشته باشد ولي نفر اول آن مرتضي بانك است؛ فردي كه در سال گذشته در پرونده مربوط به انتخابات مجلس شوراي اسلامي، با رفتن به شهرهاي مختلف به شناسايي و گزينش نيروهاي مايل به اصولگرايان پرداخت تا در انتخابات 96 ميوه آن را برداشت كند و بدون شك اين جريان از راي بالايي برخوردار است. گذشته از راي اصلي اين جريان، افرادي از ساير گروه‌هاي سياسي كه شايد در بدنه اعتدالگراها قرار نگيرند ولي تا حد زيادي به آنها بدهكارند نيز حضور دارند كه روحاني مي‌تواند به آراي آنها نيز دل خوش كند.

قشر اصلاحات و اصلاح‌طلبان

گروه بعدي كه سبد راي حسن روحاني را تشكيل مي‌دهد، اصلاح‌طلبان هستند. در اين بين جريان‌هايي از طيف اصلاحات فعاليت‌مي‌كنند كه علقه‌اي به روحاني نداشته و قصد ندارند تا در انتخابات آينده از آن حمايت كنند. آنها كه بيشتر از جريان اصلاح‌‌طلبان نو ساخته هستند، براي فعاليت‌هاي سياسي خود در ادامه مسير تا سال 96 به دنبال گزينه‌هاي مختلفي مي‌گردند. آنها روحاني را گزينه بد اصلاح‌طلبان خوانده‌اند و از بدنه اصلاحات درخواست دارند تا فردي را به جامعه معرفي كنند كه از آنهاست و برند اصلاح‌طلبي بر پيشاني دارد. اما بيشتر جريان اصلاحات و به ويژه سران آن مدت‌هاست كه تكرار مي‌كنند تا انتخابات سال 1400 با روحاني خواهند ماند. آنها تنها به برخي تصميمات و شخصيت‌هاي دولت انتقاد دارند ولي به شخص حسن روحاني معتقدند و ميلي به تعويض وي ندارند.

خاكستري هاي با ارزش

اما يك بخش اصلي و نامرئي ديگر نيز كه از اهميت والايي برخوردار است و به نظر روحاني بايد در اين مدت باقي مانده براي آنها تعيين استراتژي كند، قشر خاكستري جامعه است. آنهايي كه تنها به شعارها و برنامه هاي كانديداها توجه مي‌كنند و بايد در اين انتخابات بيشتر از هر دوره اي مورد توجه قرار بگيرند و به گفته كارشناسان هر كس كه بتواند راي آنها را به سبد خود واريز كد پيروز ميدان خواهد بود.

در اين بين اصولگرايان معتدل و اعتداليون از گزينه‌هاي پروپا قرص حمايت از روحاني هستند. كساني‌ كه بيشتر از مسائل جناحي و شخصي، منافع ملي و كلان را در برنامه آينده خود طراحي كرده‌اند.جريان‌هاي سياسي و شخصيت‌هاي اين عرصه كه در سال‌هاي نه‌چندان دور شاهد ضربات خود خواهي‌هاي‌ جناحي بودند، بدون شك در اين دوره تمام تفكر خود را خرج آن مي‌كنند كه به گونه‌اي پيش نروند تا در سال آينده براي بگو‌مگوهاي بي فايده فردي مانند احمدي نژاد وارد عرصه شود و آن‌وقت همه براي حل معضل به دنبال نوشداروي بي‌فايده بگردند.

دسته بندی خبر روز , خبرخوان++ , سیاسی ++ ,
منبع خبر نامه نیوز
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top