فتح الله گولن: یقین دارم اردوغان در پس کودتا بوده است

وکیل ملت: فتح الله گولن"، مخالف ترک که آنکارا وی را مغز متفکر کوتای نافرجام در این کشور دانسته و در آمریکا به سر می برد در گفتگو با نشریه "دی سایت" آلمان تاکید کرد که من احساس می کنم مورد آزار و اذیت دولت قرار گرفته ام. من در ترکیه یک واعظ دارای مجوز دولتی بودم و از موعظات من بیش از 70 جلد کتاب چاپ شده است. من هر گونه ترور را محکوم می کنم.

تاریخ انتشار: 11مهر1395|23:50

فتح الله گولن: یقین دارم اردوغان در پس کودتا بوده است
| کد خبر: 196417

فتح الله گولن ادعاهای دولت ترکیه علیه خود درباره رهبری کودتای نافرجام را رد کرده و از دست داشتن شخص اردوغان در این کودتا سخن گفته و خواستار تصویب قطعنامه غرب علیه آنکارا برای بهبود شرایط کشورش شد.

فتح الله گولن"، مخالف ترک که آنکارا وی را مغز متفکر کوتای نافرجام در این کشور دانسته و در آمریکا به سر می برد در گفتگو با نشریه "دی سایت" آلمان تاکید کرد که من احساس می کنم مورد آزار و اذیت دولت قرار گرفته ام. من در ترکیه یک واعظ دارای مجوز دولتی بودم و از موعظات من بیش از 70 جلد کتاب چاپ شده است. من هر گونه ترور را محکوم می کنم.

وی در ادامه گفت: خدا را شکر حالا همه ترک ها  به آنچه که رئیس جمهور این کشور ادعا می کند اعتقاد ندارند. شما می دانید که کسی که انسان های دیگر را تروریست می داند گر چه آن ها توصیه به صلح می کنند در اصل خود یک تروریست است.

گولن در ادامه تصریح کرد: بالاترین مراجع قضائی در ترکیه من را تبرئه کرده اند. وی  یادگیری و یاددادن را هدف زندگی خود ارزیابی کرده و یک نقش فعالانه در سیاست را مناسب خود ندانست.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که چرا شما در گذشته از رجب طیب اردوغان و حزب او که جنبشی اسلامی بود حمایت کردید گفت: به خاطر اینکه وی قول داد برای کشور ما راه ورود به اتحادیه اروپا را هموار می کند. از همان ابتدا و زمانی که من برای عضویت در اتحادیه اروپا استدلال می آوردم طرفداران اردوغان حتی من را به عنوان فردی غیر اسلامی محکوم کردند. پس از آن رئیس جمهور ترکیه نظر خود را تغییر داد. وی امیدوار بود که جنبش خدمت او را به عنوان رهبر همه مسلمانان تمجید و در سطح جهانی برای وی تبلیغ کند.

وی افزود: زمانی که اردوغان حزب عدالت و توسعه را تاسیس کرد وعده آزادی و دموکراسی را داده و خواست حقوق بشر را تقویت کرده و قدرت سیاسی نظامیان را محدود کند. بنابراین جنبش خدمت از وی حمایت کرد. اما بعد از پیروزی انتخاباتی سوم حزب عدالت و توسعه در سال 2011 وی وعده های خود را شکسته و به نوبه خود سعی در تبدیل حکومت مشروعه به سیستم ریاست جمهوری کرد.

گولن در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد که اگر اردوغان ادعا می کند که من دستور کودتای نافرجام را صادر کرده ام باید آن را ثابت کند. هر کس که این کودتا را به راه انداخته به دولت و همچنین اصول جنبش خدمت خیانت کرده است. من تلاش برای کودتا را محکوم کرده ام. بعد از آن من درخواست کردم که یک کمیسیون بین المللی با کارشناسانی از آمریکا و آلمان دلایل این کودتا را مورد بررسی قرار دهند. ترکیه هرگز روی درخواست من برای تحقیقات مستقل در این باره واکنش نشان نداد. زمانی که اردوغان در شب کودتا در استانبول فرود آمد این کودتا را یک موهبت الهی ارزیابی کرد که انتظار آن را داشت.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا شما اردوغان را در پس این کودتا می بینید گفت: تا به حال من این را تنها به عنوان یک امکان ارزیابی می کردم، اما حالا این امر برای من به یقین تبدیل شده است. با توجه به اظهارات اخیر یک افسر ارشد ترکیه در شب کودتا برخی مقامات نظامی و اطلاعاتی ترکیه در مقر فرماندهی ارتش با هم دیدار کردند. آن ها از قبل  ازهمه اتفاقاتی که بعدا رخ داد خبر داشتند. کودتا برای اردوغان امکان ادامه دادن به تحقق فکرهای آرزویی خود را فراهم کرد.

وی در ادامه از استبداد روزافزون اردوغان و تلاش حزب عدالت و توسعه برای قراردادن تمام قدرت در دستان اردوغان سخن گفت.

گولن در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد که من اعتقاد ندارم که آمریکا وعده های قانونی خود را شکسته و من را تحویل ترکیه دهد. آمریکا یک دموکراسی قدرتمند است. اما در صورت محال که آمریکا بخواهد من را تحویل بدهد من خود بلیط می خرم و به ترکیه پرواز می کنم. من 77 سال سن دارم و ترسی از مرگ ندارم. اینکه به عنوان یک زندانی در دستان یک سرکوبگر  بمیرم برای من موهبت است.

رهبر مخالف دولت ترکیه همچنین گفت: من اعتقاد ندارم که شرایط در ترکیه این گونه باقی می ماند اردوغان البته مصمم است که سازمان های آموزشی و گفتگو و بیمارستان ها و سازمان های کمکی وابسته به ما را نابود کند. اما ما حدود هزار مدرسه در 170 کشور دنیا داریم و ده ها هزار نفر از حامیان ما شهروندان دیگر کشورها هستند. جنبش خدمت زنده می ماند.

وی در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد که شرایط در ترکیه بدون فشارهای بین المللی بهبود نمی یابد. ترکیه نه به استانداردهای اروپایی پایبند خواهد بود و نه شرایط ناتو را برآورده می کند اگر اتحادیه اروپا، ناتو و آمریکا هیچ فشاری بر این کشور وارد نکنند. بدون تصویب قطعنامه اردوغان از رفتار ناعادلانه خود باز نخواهد گشت.

منبع: تسنیم

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top