چرا معلمان با کوهی از تجربه و سابقه بعد از بازنشستگی فراموش می‌شوند

سعیده علیپور

وکیل ملت: می‌گویند برای یادگرفتن پایانی نمی‌توان قائل شد و برای یاددادن باید فراگرفت و فراگرفت. اما این گفته‌ها در نظام آموزشی ما تا چه میزان اجرا می‌شود. سال‌هاست صحبت از آموزش‌های ضمن‌خدمت و تحصیلات تکمیلی بین معلمان است، اما این موارد تا چه حد کارایی لازم را برای ارتقای سطح دانش و بالا بردن قدرت انتقال آگاهی معلمان به دانش‌آموزان دارد.

تاریخ انتشار: 12مهر1395|01:33

چرا معلمان با کوهی از تجربه و سابقه بعد از بازنشستگی فراموش می‌شوند
| کد خبر: 196473

دیروز محمود مهرمحمدی، سرپرست دانشگاه فرهنگیان به مناسبت سال تحصیلی جدید و پیوستن نخستین دانش‌آموختگان دانشگاه فرهنگیان به پیکره آموزش و پرورش در پیامی بر ضرورت تداوم یادگیری در معلمان به‌عنوان فرآیندی از ایفای وظیفه معلمی تاکید کرد.


در حالی که برخی معتقدند آموزش‌های ضمن‌خدمت و تحصیلات تکمیلی می‌تواند به ارتقای کیفیت آموزش به دانش‌آموزان بینجامد، برخی دیگر نیز نظری متفاوت دارند. مهدی بهلولی، کارشناس آموزشی در این باره به «فرهیختگان» می‌گوید: «من معتقدم تحصیلات تکمیلی برای معلمان تاثیری در ارائه خدمت آموزشی آنها نمی‌گذارد. معلمی که مثلا در رشته ریاضی موفق به دریافت دکتری گرایشی از این رشته می‌شود، در دروس دبیرستان، تنها به دانش دوره کارشناسی‌اش نیازمند است. این درحالی است که آموزش‌های ضمن‌خدمت به معلمان روش‌های انتقال و درک مطلب به دانش‌آموزان را آموزش می‌دهد و از این جهت به نظر من کارایی بهتری دارد.»

اما این آموزش‌های ضمن‌خدمت به چه شیوه‌ای ارائه می‌شود. درحال حاضر ادارات آموزش و پرورش هر استان دوره‌های مختلفی را برای معلمان برگزار می‌کنند که گرچه اجباری نیست، معلمان برای دریافت رتبه لازم از آموزش و پرورش گاهی موظف به گذراندن در سال 100 ساعت از این دوره‌های ضمن‌خدمت هستند.


گرچه بهلولی این آموزش‌ها را کارآمدتر از تحصیلات تکمیلی ارزیابی می‌کند، معتقد است: «این آموزش‌ها کارایی لازم را ندارند و از این زمان به نحو احسن استفاده نمی‌شود و گاهی حتی موارد غیرمرتبط با مبحث آموزشی یک آموزگار تخصصی در این دوره‌ها ارائه می‌شود.


این درحالی است که در کشورهایی که نظام آموزشی موفقی دارند مثل ژاپن و فنلاند، آموزش‌های ضمن‌خدمت یکی از ارکان‌های اصلی آموزش و پرورش است. این آموزش‌ها نه در جایی مثل اداره که در خود محیط مدرسه داده می‌شود و معلمان در مدرسه نه‌تنها آموزش می‌دهند که آموزش‌هایی نیز دریافت می‌کنند.»


 او با اشاره به اینکه از تجربه معلمان باسابقه و بازنشسته آموزش و پرورش می‌توان در آموزش‌های ضمن‌خدمت استفاده کرد، می‌گوید: «متاسفانه معلمان ما با کوهی از تجربه و سابقه بعد از بازنشستگی فراموش می‌شوند.»


مسلم محمدی، آموزگار و کارشناس آموزشی نیز معتقد است که شاید آموزش‌های ضمن‌خدمت، کلید موفقیت معلم در انتقال تجربه به دانش‌آموزان باشند. ما گاهی شاهد هستیم که معلمان، دانش فراوانی دارند، اما قدرت انتقال ندارند و راه ارتباط با دانش‌آموزان را نمی‌دانند. این درحالی است که به این موضوع در آموزش‌های ضمن‌خدمت ما، چندان توجهی نمی‌شود.


به گفته او گاهی نگاه به آموزش‌های ضمن‌خدمت در کشور نگاه کارمندی‌وار و با هدف افزایش ساعت ضمن‌خدمت و تاثیر آن بر ارزشیابی معلمان است. این نگاه متاسفانه باعث شده این آموزش‌ها از سوی همکاران جدی گرفته نشود و نگاه ارتقای کیفیت آموزشی از میان برود.


او با اشاره به تغییرات گسترده در نظام آموزشی در همه مقاطع و تغییر کتاب‌ها می‌گوید: «گاهی شاهد هستیم کتاب آموزشی تغییر می‌کند، اما معلم هنوز دوره آن را نگذرانده و در واقع با دانش‌آموزانی که به آنها درس می‌دهد مشغول آزمون و خطاست.» با این همه باید تاکید کرد آموزگاران با توجه به افزایش سرعت تولید علم باید خود را با مقتضیات زمانه وفق دهند وگرنه نمی‌توانند آگاهی دهنده مناسبی برای دانش‌آموزان باشد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 3

mahdi
|
12مهر ماه 1395
0
0
باسلام البته اگر صرفا مدرک لازم باشد برای ارایه کارهای مفید وزیر بنایی برای آموزش وپرورش و تجربه به کار نیاید هرگز راه به جایی نخواهیم برد .با تشکر از استاد مهر محمدی وهمکاران خوبشان
حسینی
|
12مهر ماه 1395
0
0
سلام
از فراموشی معلمان بازنشسته میگویید در حالیکه معلم با 24 -25 و حتی بالاتر سابقه کار با درصد قبولی صد در صد در طول مدت تدریس هنوز بازنشسته نشده ,نیروی مازاد آموزش و پرورش شده و هیچکس اهمیتی نمیدهد ,معلم بازنشسته حداقل در مدرسه به عنوان مازاد تحقیر نمیشه.
ایکاش حداقل مارو اجازه بازنشسته شدن بهمون میدادند تا بیشتر از این افسرده و تحقیر نشیم.
اوس تقی بازنشسته
|
12مهر ماه 1395
0
1
کسانی ازبازنشسته شدن وبودن متاثرندکه عقده حقارت دارند من ناراحت نیستم و خوشحالم چرا اصرارداشته باشم درفضایی که حقوقمان پایمال شده ومیشود ادامه حضورداشته باشیم ولی بایدبگویم گناه این داستان یعنی بی توجهی بحقوق شاغلین وبازنشستگان به گردن کسانی است که ابزار اجرای عدالت دریدقدرتشان بود ورعایت نکردند ونمیکنند انها بدانند پروردگارعالم درکمینشان است وانتقام ستمدیدگان را ازانه خواهدگرفت . ان ربکم لبا المرصاد.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top