ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...

یک زمانی برای ورود دکتر روحانی به جایگاه ریاست جمهوری بازار تمام قد می ایستد و مدتها پشت سر هم تابلو سبز میشود. یک زمان دیگر بعد از اعلام خبر توافق ژنو هم دوباره این اتفاق می افتد و بعد از مدت کوتاهی بادش پنچر میشود! دوباره در زمان قرارداد لوزان بعد از عید 94 بازار ذوق زده میشود ولی میبیند انگار خبری نیست و بقول رهبری «ابهامات زیادی وجود دارد که باید برطرف شود»! و بعد از سخنرانی مذکور انتظارات تعدیل شده و واقع بینانه تر میشود.

امّا بعد از اعلام برجام، دیگر سهامداران آبدیده شده اند! دیگر گول نمیخورند! اینبار نه تنها تابلو سبز نمیشود، بلکه به عکس قرمز هم میشود! گوئی بازار منتظر است تا ببیند که کی تحریمها «یکجا» و «در عمل» برداشته میشوند!
دی ماه میشود و اول ژانویه. قرار است تحریمها برداشته شوند. بازار دوباره دورخیز میکند تا کیک برجام را دولپی بخورد(پیشخور کند)! امّا اینبار هم انگار کیکی در کار نیست! هر چه با سرعت میرود به سمت کیک، کیک جاخالی میدهد! انگار بیشتر به هویجی شبیه است که الاغ سوار آن را جلوی الاغ گرفته است! هرچه الاغ جلو میرود به هویج نمیرسد!

خلاصه اینکه هر وقت این بازار بیچاره طمع میکند تا این فرصتها را شکار کند، شکار جاخالی میدهد و بازار را ضایع میکند شاید هم شبیه بچه ای است که تا می آید از جایش بلند شود با پس گردنی زمینش میزنند

در مورد انتخاب دکتر روحانی، قرارداد ژنو ، لوزان، برجام ، و اجرای برجام شاید تا حدی بتوان خوشبینی بازار را توجیه کرد. امّا این مثبت شدن شاخص شنبه تا دوشنبه تحت تأثیر «قول مردونه آمریکا مبنی بر اجرای برجام!» را دیگر به سختی میشود توجیه کرد! این در حالی است که به نظر میرسد اکثر سرمایه گذاران کوتاه-مدتی هستند. شاهد این ادعا قرمز شدن تابلو در مردادماه 94(بعد از امضای برجام )است.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top