در حال حاضر متهمانی زیر خط اعدام هستند که به طور حتم اعدام آنها نفعی به حال مردم و کشور ندارد

طرح تخفیف مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در هیأت رئیسه مجلس

وکیل ملت: سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از ارائه طرح تخفیف مجازات اعدام قاچاقچیان موادمخدر به هیأت رئیسه مجلس خبر داده است. حسن نوروزی در گفت‌وگو با «تسنیم» گفته که این طرح را 100 نفر از نمایندگان امضا کرده‌اند.

تاریخ انتشار: 14مهر1395|00:03

 	 طرح تخفیف مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در هیأت رئیسه مجلس
| کد خبر: 196825

همزمان اما کمالی‌پور، نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس در گفت‌وگو با «ایرنا»، تعداد امضاهای این طرح را 150 نفر اعلام کرده است. او حتی پیش‌بینی کرده که تعداد امضاها به 200 نفر هم برسد. کمالی‌پور در توضیح این طرح گفته که «براساس شرایطی که در کشور در حوزه مواد مخدر و مبارزه با آن وجود دارد، به دنبال یک راهکار علمی و غیر احساسی در برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر هستیم، بنابراین در این طرح یک بازنگری کلی در مجازات اعدام در حوزه مواد مخدر صورت گرفته است.» خبر تقدیم طرح تخفیف مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر به هیأت رئیسه در حالی اعلام شده است که چند روز پیش، آیت‌الله آملی لاریجانی، رئیس دستگاه قضایی کشور گفته بود: «برخی معتقدند اعدام‌ هیچ فایده نداشته در حالی که این اشتباه است زیرا اگر این اعدام‌ها و سخت‌گیری‌های قوه قضائیه نبود، امروز مواد مخدر در عطاری‌ها هم به فروش می‌رسید.»

البته رئیس دستگاه قضایی کشور این را هم افزوده بود که «هر چند نمی‌توان اعدام را به طور کلی نفی کرد زیرا بازدارندگی دستگاه قضا را تضعیف می‌کند اما به جای اعدام تا حد ممکن باید مجازات‌های مؤثر وجود داشته باشند.» اولین بار به شکل جدی موضوع تغییر در قانون اعدام قاچاقچیان مواد مخدر اسفندماه سال گذشته توسط جواد لاریجانی، معاون حقوق بشر قوه قضائیه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان مطرح شد. لاریجانی در آن مصاحبه اذعان کرده بود که تعیین مجازات اعدام برای جرایم مربوط به مواد مخدر و اجرای آن در نزدیک به چهار دهه گذشته بی‌فایده بوده و «نتیجه مطلوب از آن به دست نمی‌آید.»

وی همچنین تأکید کرده بود که قوانین مربوط به این مجازات «نیاز به اصلاح دارد» و در این حالت «۹۰ درصد از اعدام‌های ایران کم خواهد شد که این گامی بزرگ به جلو خواهد بود.» جواد لاریجانی همچنین با اشاره به اینکه «هیچ کس دوست ندارد که شمار اعدام‌ها بالا باشد»،‌ افزوده بود: «اگر در تصویب این قانون در پارلمان موفق شویم آن گاه ۸۰ درصد اعدام‌ها از بین خواهد رفت و این می‌تواند خبر مهمی باشد.» البته پیش از آن، یعنی آذرماه سال قبل هم الهیار ملکشاهی، رئیس کمیسیون حقوقی مجلس نهم از تهیه طرحی  از سوی ۷۰ نماینده در مجلس خبر داده بود که در صورت تصویب آن، برای قاچاقچیان مواد مخدر مجازات حبس ابد جایگزین مجازات اعدام خواهد شد. ملکشاهی در آن تاریخ گفته بود که «واقعیت آن است که برای حذف اعدام از مجازات قاچاقچیان مواد مخدر باید یک توافق ملی صورت گیرد» اما تأکید وی بر آن بود که طرح در دست اقدام مجلس نهم همچنان یک طرح «خام» است و نیاز به «چکش‌کاری» دارد.
            
بعد از این اظهارات البته خبرها در همین زمینه به محاق رفت تا اینکه سخنان اسفندماه جواد لاریجانی به عنوان یکی از مقامات ارشد دستگاه قضایی روشن ساخت که تمایل برای تغییر قوانین در این خصوص در سطحی بالاتر از مجلس هم وجود دارد. البته در همان روزها بود که حسین میرمحمد صادقی، معاون حقوقی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، در گفت‌وگو با خبرآنلاین گفته بود اعدام نتوانسته ‌است عامل بازدارنده‌ای برای جرایم مربوط به مواد مخدر باشد.


با وجود این اتمام عمر مجلس نهم اجازه نداد تا طرح تخفیف مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر به سرانجامی برسد، اما با اخباری که دیروز کمیسیون قضایی مجلس اعلام کرد، مشخص شده که مجلس دهم در ماه‌های آغاز به کار خود برای پیگیری این موضوع اصرار دارد. البته براساس گفته‌های نمایندگان این طرح تنها شامل قسمتی از قاچاقچیان مواد مخدر می‌شود. در حالی مجلس قبل هم در پیش‌نویس خود برخی افراد نظیر قاچاقچیان مسلح مواد مخدر را از تخفیف‌ مجازات اعدام مستثنی کرده بود، اکنون نیز نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس درباره افرادی که در شمول این طرح قرار می‌گیرند، گفته است: «مجلس به دنبال حذف اعدام ازمجرمانی است که از باب اضطرار دچار این مشکل شدند، یعنی با مافیای قاچاق مواد مخدر و باندها و حاملان مسلحانه باید برخورد قانونی و قاطعانه صورت گیرد.»

او افزوده است: «در حال حاضر متهمانی زیر خط اعدام هستند که به طور حتم اعدام آنها نفعی به حال مردم و کشور ندارد.» همزمان حسن نوروزی هم در سخنان خود توضیحات مشابهی داده و گفته است: «این طرح درباره مجرمانی که به صورت باندی، مسلحانه و در مقادیر بالا اقدام به قاچاق و یا حمل و نقل مواد مخدر می‌کنند، نیست.

این طرح صرفاً شامل افرادی می‌‌شود که برای بار اول یا به مقدار کمی مواد مخدر حمل کرده‌اند.» نکته امیدوارکننده برای به سرانجام رسیدن این طرح و تبدیل آن به قانون این است که به نظر می‌رسد در هر سه قوه دیدگاه‌هایی برای بازنگری در قانون مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر وجود دارد. پیش‌تر دولت هم از این موضوع حمایت کرده بود. یک بار محمدباقر نوبخت درباره این موضوع گفت: «با جایگزین مناسب می‌توان مجازات اعدام را حذف کرد.» بعد از آن هم پورمحمدی، وزیر دادگستری گفته بود: «انتخاب نوع مجازات در هر موقعیت باید با اثربخشی آن متناسب باشد.» در این شرایط به نظر می‌رسد موافقان طرح یاد شده در مجلس هم زمان لازم برای اصلاح قانون اعدام قاچاقچیان مواد مخدر را دارند و هم می‌توانند قدری به همراهی دو قوه دیگر در این مسیر با خودشان امیدوار باشند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 10

فريبا
|
14مهر ماه 1395
0
2
واقعا كار خيرخواهانه اي است كه سر بي گناه بالاي دار نرود خدا ازشون راضي باشه
ليلا
|
14مهر ماه 1395
0
2
خدا ازشون راضي باشه
اکرم
|
15مهر ماه 1395
0
2
آقای کمالی پور خیلی مردی به مولا امام حسین پشت وپناهت باشه انشاء الله. آقای من از سر اضطرار وبحران مالی به دام این بی خداها افتاده الان هم زیر حکمه تورا خداسریعتر این طرح و به تصویب برسونید تا بچه هام بی سرپرست نشن اجرتون به الله
لیلا
|
15مهر ماه 1395
0
2
خدا خیرتون بده دلمون روشاد کردین انشاء الله امام زمان پشت وپناهتون باشه
زینب
|
15مهر ماه 1395
0
2
قدم خیری بود تواین ماه اجرتون به آقا امام حسین بخدا پسر من از سر ناچاری وبه قول خودش سر به رسوایی زدن اقدام به حمل مواد کرده درصورتی که عامل اصلی متواری شده الان هم زیر حکم اعدامه توراخدا جوونای مردمو نجات بدین
طاهره
|
15مهر ماه 1395
0
2
با این کارتون خانواده های زیادی رو از نگرانی وآشفتگی نجات دادیدامام زمان نگهدارتون
كيوان
|
15مهر ماه 1395
0
2
خدا خيرتان بدهد واقعا قدم خوبي برداشتيد تا سر بيگناه بالاي دار نره
زهرا
|
15مهر ماه 1395
0
2
اجرتون با امام حسين
معصومه
|
16مهر ماه 1395
0
1
خدا ازتون راضي باشه واقعا خيلي ها بي گناه هستن
رضا
|
24مهر ماه 1395
0
0
خدا خودش كمك كنه اجرتون با امام حسين مظلوم خيلي كار خوبي است اميدوارم موفق باشيد

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top