تاریخ انتشار: 14مهر1395|09:48

| کد خبر: 196893

پاسخ به ادعای پرداخت یارانه ١١٠هزار تومانی از سوی محسن رضایی

وکیل ملت: اظهارات محسن رضایی، فرمانده اسبق سپاه و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره توان دولت در پرداخت یارانه ١١٠‌هزار تومانی واکنش‌هایی نسبتا تند اما قابل پیش‌بینی برانگیخته است.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت یازدهم روز گذشته در بخشی از نشست خبری خود با اشاره به این موضوع اظهار کرد: اگر از اعداد و ارقام اطلاع داشته باشیم، می‌فهمیم که آیا امکان پرداخت بیشتر هست یا خیر؟ قانون‌گذار گفته است افزایش قیمت حامل‌های انرژی ٥٠‌درصد به خانوارها بازگردد، ٣٠‌درصد کمک به تولید و ٢٠‌درصد صرف هزینه جاری شود. ما نه‌تنها این کار را نتوانستیم انجام دهیم بلکه مجبور شدیم از خزانه دولت هم هر‌ سال حدود ٢ تا ١٢ ‌هزار‌ میلیارد تومان برداریم، البته تا جایی که توانستیم تعداد خانوارها را تقلیل دادیم. تاکنون حدود ۷۰‌هزار‌ میلیارد تومان از خزانه برای این کار برداشت کرده‌ایم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین گفت: در این شرایط، باید ببینید می‌توانیم این رقم را افزایش دهیم؟ از کجا باید بدهیم؟ وقتی همین را هم از خزانه برداشت می‌کنیم، یک راه این است که قیمت حامل‌های انرژی را باز افزایش دهیم یا از خزانه رقم بیشتری برداریم. اگر خزانه پول بیشتری دارد، بیایند بردارند اما واقعا نیست. غلامعلی جعفرزاده ‌ایمن‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز در نامه‌ای به محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام توزیع یارانه‌ها بین کل آحاد ملت از هر طبقه و هر قشری را اشتباه محض دانسته و نوشته است: مصاحبه جنابعالی و متعاقبا دفاع جانانه در صفحه اینستاگرام شخصی‌تان از پرداخت یارانه یک‌صد‌هزار تومانی به هر ایرانی، آن هم در شرایط اقتصادی و درآمدی کشور در زمان فعلی، تعجب قاطبه اقتصاددانان و مطلعان از منابع درآمد و هزینه کشور را برانگیخت. نماینده مردم رشت در مجلس دهم نوشته است: از آن شخصیت فرهیخته که بنده آن را به نوعی ذخیره انقلاب و یادآور عرصه‌های خون و آتش و ایستادگی و ایثار می‌دانم، بعید بوده و هست که مطلبی عنوان شود که از آن بوی رفتار پوپولیستی به مشام برسد، مخصوصا این‌که فرموده‌اید احساس خطر کرده‌اید و لباس رزم پوشیده‌اید و قصد کاندیداتوری ندارید، البته قطعا در فراز دیگری می‌بایست آماده پاسخ باشید که در چه مرحله‌ای احساس خطر نکردید که لباس رزم برون آوردید و حال چه شده است که این احساس خطر شما را به پوشیدن دوباره لباس مقدس سپاه وادار کرده؟ نتیجه این‌که نمی‌خواهید در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کنید، پس چرا این‌گونه اظهارنظرها را شروع کرده‌اید و آن هم با عرض پوزش غیرعلمی! جعفرزاده در پاسخ به اظهارات رضایی که گفته بود «درآمدهای دولت از فروش بنزین، گازوییل و گاز را بالای ١٠٠هزار ‌میلیارد تومان یعنی تقریبا دو برابر ‌سال اول یارانه‌ها می‌دانند، بنابراین اگر فقط درآمدهای فرآورده‌های نفتی را تقسیم بر جمعیت یارانه‌بگیر کنیم، به هر ایرانی بالای ١٠٠هزار تومان تعلق می‌گیرد. دولت توضیح دهد که چرا چنین مبلغی را به مردم نمی‌دهد؟» نوشته است: اگر کل درآمد حاصل از صرفه‌جویی حامل‌های انرژی در بین تمامی حدود ٧٦‌میلیون نفر کشور به صورت مساوی توزیع می‌شد به هر نفر کمتر از ١٤‌هزار تومان می‌رسید نه ٤٥٥,٠٠٠ ریال! و این تخلف آشکار در دولت دهم به وقوع پیوست و متاسفانه کماکان ادامه دارد. نماینده مردم رشت خطاب به محسن رضایی نوشته است: اگر استعلامی از مرکز آمار ایران به استناد شاخص قیمت مصرف‌کننده در مناطق شهری و روستایی برای تثبیت قدرت خرید یارانه دی‌ماه ٨٩ در ‌سال مثلا ٩٥ انجام می‌دادید هرگز بی‌محابا عدد یک‌صد‌هزار تومان را بر زبان نمی‌آوردید! او همچنین در پایان نوشته است: «درحال حاضر بیش از ٧٥‌میلیون نفر ایرانی یارانه دریافت می‌کنند که در صورت حذف یارانه سه دهک بالایی، معادل ماهانه ٤٥٥٠٠ تومان از حدود ٢٢.٥‌میلیون نفر و حداکثر اضافه کردن همان مبلغ یعنی ٤٥٥٠٠ تومان به یارانه سه دهک پایین درآمدی (٢٢.٥‌میلیون نفر) یارانه جدید سه دهک پایین می‌شود به‌صورت نقدی ٩١‌هزار تومان نه یک‌صد‌هزار تومان! ضمن این‌که چهار دهک میانی (حدود ٣٠‌میلیون نفر) هیچ‌گونه افزایشی نخواهند داشت و همان ٤٥٥٠٠ تومان را دریافت خواهند کرد. خلاصه این‌که بنده نمی‌دانم از چه رابط ریاضی استفاده و همه ٥٢.٥‌میلیون نفر (هفت دهک) را یک‌صد‌هزار تومان مشمول کرده‌اید. خواهشمندم
شفاف‌سازی کنید.»

 

دسته بندی خبر روز , خبرخوان++ , سیاسی ++ ,
منبع خبر روز نو
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top