تاریخ انتشار: 14مهر1395|14:32

| کد خبر: 196936

كم‌توجهي دولت‌ها به جايگاه فرهنگیان/راز و رمز توسعه را بايد در بها دادن به معلم جست‌وجو كرد

وکیل ملت: در دنياي پيچيده امروز و در اوج پيشرفت علم و تكنولوژي و فناوري ارتباطات و در دومين دهه هزاره سوم، باز هم سخن از معلم است و نقش سرنوشت ساز اين عنصر كليدي در توسعه و پيشرفت. سازمان علمي و آموزشي يونسكو با درك دنياي معلمي و با توجه به كم‌توجهي دولت‌ها به اين نقش و جايگاه، شعار امسال خود را «ارج نهادن به معلمان وبهبود جايگاه‌شان» انتخاب كرده است.

اين انتخاب توسط يك نهاد بين‌المللي موثر كه ايران نيز عضو آن است در واقع بيانگر فرياد يك واقعيت آشكار است؛ فريادي كه در دهكده جهاني امروز و به ويژه خاورميانه سرشار از افراط و خشونت بيشتر نيازمند شنيده‌ شدن است. سازمان معلمان ايران با صدور بيانه‌اي به مناسبت روز جهاني معلم، ضمن اشاره به مطلب فوق مي‌آورد: در ايران نيز پايداري امنيت موجود نبايد تنها متكي به سلاح باشد -آموزش و صلح آن را تكميل خواهند كرد- براي استحكام و استمرار اين امنيت و توسعه و پيشرفت در سايه آن نيازمند نظام آموزشي و تربيتي كارآمد متكي بر نقش و جايگاه واقعي معلمانيم چرا كه اقتدار در همه ابعاد آن و صلح و آرامش همه‌جانبه در گرو سرمايه‌هاي اجتماعي، معنوي و مادي حاصل از يك نظام آموزشي كارآمد و فرآيندمحور متكي به معلم است. اين تشكل صنفي و سياسي در بخش ديگري از بيانيه مي‌نويسد: توسعه به عنوان ضرورت امروز و فردا- تعميق دموكراسي‌-گسترش عدالت اجتماعي و ممانعت از تخريب محيط زيست به معلمان كارآمد و باانگيزه و داراي منزلت و رفاه، بيش از هر چيز ديگر نيازمند است كه متاسفانه اين عنصر كليدي به دلايل معيشتي، منزلتي و معرفتي به‌شدت مورد تهديد واقع شده است به همين دليل سطح كارآمدي نظام آموزشي ما نيز به‌شدت تنزل يافته است. در بخش پاياني از اين بيانيه آمده است: اين تشكل صنفي – سياسي انتظار دارد تصميمات حاكميتي و استراتژيك اتخاذ شده در حوزه امنيت و سلامت و برنامه‌هاي تدوين و اجرايي شده  شامل تعليم و تربيت كشور نيز بشود. ترديدي وجود ندارد كه در اين مسير رسانه‌ها و تشكل‌ها بايد پيشتاز بوده و معلمان ضمن حضور مفيد و‌موثر در عرصه عمومي با عضويت در تشكل‌ها و فعال شدن در عرصه رسانه، نزديك شدن به اين اهداف و قرار گرفتن در اين مسير را سرعت بخشند. اميد است با تكميل مثلث امنيت، سلامت و تربيت و بهره‌مندي از تجارب جهاني، قطار توسعه كشور روي ريل قرار گرفته و آرزوهاي اصلاح‌طلبانه ايرانيان تحقق يابد.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

معلم
|
14مهر ماه 1395
0
4
ایران هیچ گاه قدر دان معلم نبوده و نیست. وقتی یک کارمند بانک که تاثیر چندانی بر پیشرفت جامعه ندارد بر معلم فخر می فروشد باید فاتحه علم و پیشرفت را خواند.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top