با ورود احمدی نژاد احتمال داشت برخی حوادث ٨٨ تکرار شود

وکیل ملت: محمدرضا باهنر در نشست خبری روز گذشته خود در پاسخ به سوالی درباره منع محموداحمدی‌نژاد از حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده گفته است: نیامدن آقای احمدی‌نژاد به نفع مملکت است و هر کس در کشور زندگی می‌کند، از این اتفاق سود خواهد برد.

تاریخ انتشار: 15مهر1395|00:54

با ورود احمدی نژاد احتمال داشت برخی حوادث ٨٨ تکرار شود
| کد خبر: 197056

دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری همچنین با اشاره به توصیه رهبر معظم انقلاب به رئیس‌جمهوری سابق افزود: شاید به خاطر همین مصلحت بود که مقام معظم رهبری به او توصیه کردند در انتخابات شرکت نکند، البته این مسأله امر و نهی نبود بلکه نظری مشورتی و مصلحت‌اندیشی بود که بعد از علنی شدن این خبر آقای احمدی‌نژاد هم نامه‌ای نوشت و اعلام کرد قصد ورود به انتخابات را ندارد.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با بیان این‌که نیامدن احمدی‌نژاد در صحنه انتخابات تأثیر مختلفی دارد، اظهار کرد: او در جریان اصولگرا مخالفان و موافقان جدی داشت و روشن بود که اگر در صحنه باشد اختلافات درون اصولگرایان زیاد می‌شود و دست‌کم نمی‌توان این اختلافات را از بین برد. از طرفی هم احمدی‌نژاد می‌تواند آرای روحانی را با شعار‌ها و برنامه‌های گذشته و شعارهای جدید خود از بین ببرد.
باهنر با بیان این‌که فعالان سیاسی باید برنامه‌های خود را منهای احمدی‌نژاد تنظیم کنند، تصریح کرد: یک وضع این است که احمدی‌نژاد کلا سکوت کند یا این‌که گرایش‌ها را به سمتی ببرد و از کسی حمایت کند. البته اگر از کسی هم حمایت کند نمی‌تواند همه آرای خود را به فرد دیگری منتقل کند. فکر می‌کنم نیامدن احمدی‌نژاد روی هر دو جناح تأثیر می‌گذارد اما نمی‌توان گفت کدام جناح در این مسأله برد کرده و کدام جناح باخته است.


وی درخصوص احتمال حمایت اصولگرایان از روحانی خاطرنشان کرد: ما با کسی سلبی برخورد نمی‌کنیم و آقای روحانی را هم بررسی می‌کنیم. قرار نیست در انتخابات جنگی در بگیرد. ما در مقابل کسی کاندیدا نمی‌گذاریم اما قاعدتا در مقابل کاندیدای اصلاح‌طلبان حتما کاندیدا معرفی می‌کنیم. با این حال او در قسمت دیگری از سخنان خود گفت: به‌عنوان جامعه اصولگرایی کاندیدای خودمان را خواهیم داشت اما این کاندیدا مطمئنا آقای روحانی نخواهد بود! دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با بیان این‌که تکلیف اصلاح‌طلبان مشخص است و آنها از روحانی عبور نمی‌کنند، یادآور شد: انتخابات قرار نیست یک جنگ باشد بلکه یک رقابت با طراوت، شاداب و سالم خواهد بود و نه یک مقابله منفی. این‌که تصور کنیم در انتخابات تنها یک کاندیدا باشد که همه جناح‌ها روی آن توافق کنند، درست نیست. این فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به سوالی درباره کاندیداتوری خودش در انتخابات بیان کرد: من قبل از هموار کردن راه برای خودم چند سنگ بزرگ در راهم انداخته‌ام و اعلام کرده‌ام که حتما کاندیدا نخواهم بود. البته فعال هستم و از یک کاندیدای مقبول و کارآمد حمایت می‌کنم. این‌که گفتم آنها که قبلا آمدند مصلحت نیست، دوباره بیایند یک بیان عام نیست. همان‌طور که بعضی از آنها را هم بررسی می‌کنیم.باهنر در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است جبهه پایداری با اصولگرایان به توافق نرسد و راه خود را برود، گفت: ما در انتخابات مجلس قدم‌های خوبی برداشتیم البته در تهران نقدهایی به لیست‌مان بود، اما یکپارچگی به وجود آمد و از این سرمایه خود عدول نمی‌کنیم. همه فعالان سیاسی اگر حاضر باشند باید محوریت و داوری جامعه روحانیت را بپذیرند. ما به همه اصولگرایان گفته‌ایم تشریف بیاورند البته ممکن است در این میان جر و بحث‌هایی پیش بیاید ولی امیدواریم به یک کاندیدای واحد برسیم.


نایب‌رئیس پیشین مجلس در واکنش به این خبر که اصلاح‌طلبان با او و برخی اصولگرایان بر سر توافق روی روحانی تماس گرفته‌اند، اظهار داشت: من معمولا با رقبای سیاسی هیچ‌وقت قهر نیستم و مذاکره هم می‌کنم، اما اصلاح‌طلبان از حمایت ما از روحانی ناامید هستند و این‌که بخواهند نظر ما را جلب کنند درست نیست مذاکره می‌کنیم اما جلسه‌ای تحت عنوان رایزنی سیاسی اتفاق نیفتاده است.
دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری در واکنش به این‌که گفته می‌شود احمدی‌نژاد برای انتخابات شورای شهر لیست می‌دهد، عنوان کرد: درست است که انتخابات ریاست‌جمهوری و شورای شهر در یک روز برگزار می‌شود اما جنس این دو کاملا متفاوت است.

در شورای شهر بیش از این‌که سیاسی و جناحی فکر کنیم باید آدم‌های عالم به مسائل شهر حضور داشته باشند چرا که بحث‌هایش کاملا تخصصی و علمی است.
باهنر افزود: این‌که بگویم احمدی‌نژاد اگر وارد انتخابات شورا‌ها بشود یا نشود مصلحت است یا نه را نمی‌دانم و این را هم نمی‌دانم اگر وارد شود رقیب ما می‌شود یا نه. به‌هرحال در این زمینه ما حتی با اصلاح‌طلبان نمی‌خواهیم رقابت سیاسی کنیم بلکه باید رقابت کارآمدی داشته باشیم. او با بیان این‌که از اول هم در شورا‌ها معتقد بودیم تا جایی که می‌توانیم نباید سیاسی و جناحی نگاه کنیم چون وقتی خیلی سیاسی می‌شود مشکل به وجود می‌آید، تأکید کرد: در تهران که اصولگرایان و اصلاح‌طلبان تقریبا با یکدیگر مساوی هستند هر روز تن و بدن شهردار یا رئیس شورای شهر می‌لرزد اما اگر شهردار و رئیس با رأی قاطع و غیرمتزلزل بالا بیایند قطعا خدمات بیشتری انجام می‌شود.


باهنر همچنین عصر روز سه شنبه در همایش ‹بررسی قانونمداری دولت های بعد از انقلاب› در دانشگاه شیراز گفته بود: برخی در کشور نامزد سنتی انتخابات‌ها هستند و نذر کرده‌اند که هر دوره انتخابات ریاست جمهوری، نامزد شوند و رای آوردن یا نیاوردن برای آنها تفاوتی ندارد. وی افزود: افرادی که دو الی سه بار تاکنون درانتخابات هایی مانند ریاست جمهوری در کشور شرکت کرده و از آنها اقبال نشده نباید اصرار به نامزدی در انتخابات کنند که این اصرار اصلا مدبرانه نیست. باهنر با اشاره به رقبای دولت در انتخابات ریاست جمهوری در سال ٩٦ اضافه کرد: تازمانی که بحث حضور احمدی نژاد در انتخابات مطرح بود تحلیل ها متفاوت بود و مصلحت اندیشی مقام معظم رهبری بسیار به موقع بود زیرا اگر احمدی نژاد در این انتخابات شرکت می کرد جامعه به دو قطبی تبدیل می شد و احتمال می رفت که برخی حوادث سال ٨٨ در کشور تکرار شود.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top