تاریخ انتشار: 15مهر1395|19:25

| کد خبر: 197140

تمام معضلات صندوق ذخیره فرهنگیان/کاهش ۳۰۰ درصدی سود،افت ۸۰ میلیارد تومانی،حذف سهم صندوق

وکیل ملت: این روزها بحث صندوق ذخیره فرهنگیان از موضوعات داغی است که هم ذهن معلمان کشور را به خود مشغول داشته و هم رسانه های اقتصادی به آن پرداخته اند. به گفته ی عباس جعفری دولت آبادی، تا کنون چهار نفر در رابطه با این صندوق بازداشت شده اند که در رسانه های مجازی، درباره ی بازداشت شدگان گمانه زنی هایی انجام شده است. در رابطه با عملکرد این صندوق و میزان سود آوری آن با رضا نهضت، کارشناس مسائل آموش وپرورش به گفت و گو نشستیم.

سودی که ربطی به شهاب الدین غندالی ندارد

نهضت در پاسخ به این سوال خبرنگار شفقنا که، عملکرد شهاب الدین غندالی را در این مدت سه سال،َ چگونه ارزیابی می کنید؟، گفت:  البته اطلاعات من تنها بر اساس برخی از اطلاعاتی است که خود سایت صندوق ذخیره فرهنگیان منتشر کرده است. مطابق آن چه که در این سایت آمده، سود مالی، در سال منتهی به شهریور سال ۹۱، چیزی بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان بوده است. این رقم، ظرف یک سال و در زمان مدیر عامل قبلی، به ۱۱۵۰میلیارد تومان رسیده است؛ رقمی که رشد ۳ برابری را نشان می دهد و در تاریخ۲۰ ساله ی این صندوق،بی سابقه بوده است. خوب این رقم ۱۱۵۰میلیارد تومان، اصلا ربطی به دوره جناب غندالی ندارد.

افت ۸۰ میلیارد تومانی سود در سال ۹۳

وی ادامه داد: در سال مالی ۹۳، سود، به ۱۰۷۰ میلیارد تومان کاهش پیدا می کند؛ یعنی چیزی حدود ۸۰ میلیارد تومان کاهش می یابد؛ این در حالی است که نقدینگی صندوق، در سالی که جناب غندالی مسئولیت را قبول می کند، معادل ۳۳۰۰ میلیارد تومان و کل دارایی های صندوق چیزی بیش از ۵۰۰۰ میلیارد بوده است.

کاهش ۳۰۰ درصدی سود در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۲

نهضت به وضعیت سود آوری صندوق در سال ۹۴ اشاره کرد و گفت: آن قدر وضعیت سود آوری در سال ۹۴ وخیم بوده است که دوستان بعد از گذشت بیش از یک سال از سال مالی ۹۴، رویشان نمی شود، میزان سود را در سایت بیاورند. مطابق شنیده ها، و البته ارقامی که خود مسئولان اعلام کرده اند، این سود در سال ۹۴ به ۴۰۰ میلیارد تومان تنزل پیدا کرده است؛ یعنی نسبت به سالی که جناب غندالی مسئولیت را پذیرفته اند، تقریبا سه برابر کاهش پیدا کرده است و کمی بیشتر از سود سال ۹۱ شده است.

فاجعه ای بزرگ؛ سود ۶ درصدی در سال ۹۴

 

نهضت افزود:درد آور این است که مطابق اسنادی که خود دوستان در سایت منتشر کرده اند، جمع دارایی های جاری صندوق در شهریور سال ۹۳،چیزی در حدود ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است؛ یعنی میزان سود آوری صندوق در سال ۹۴، حدود ۱۰درصد دارایی های جاری صندوق بوده است که البته فاجعه بار است و نسبت به سود بانک بسیار پایین تر است. فاجعه بار تر زمانی است که میزان سود آوری سال ۹۴ را، با کل داریی های صندوق در سال ۹۳ مقایسه کنیم. کل داریی های صندوق در سال ۹۳، ۶۵۰۰ میلیارد تومان بوده است؛ یعنی در مقایسه با میزان دارایی های صندوق در این سال، حدود تنها ۶ درصد سود آوری در سال ۹۴ داشته ایم.

آمار نادرست صندوق

نهضت به آمار ارائه شده از سوی مدیر عامل این صندوق اشاره کرد و گفت: موضوع فقط به کاهش و افت شدید سود آوری صندوق پایان نمی یابد. مشکل اصلی، عمل نادرستی است که جناب غندالی انجام می دهند و آن این است که سود سال ۹۲ را، که در زمان مدیریت وی نبوده است، ذیل سود  دوران مدیریت خود محاسبه می کند و این نشاند دهنه برخورد غیر شفاف وی است .

وی ادامه داد:جناب عندالی و روابط عمومی موسسه، بارها در بیانیه ها و گزارش هایشان، سخن از تقسیم سود ۲۳۰۰ میلیارد تومانی، در این سه سال به میان آورده اند؛ بدون این که اشاره داشته باشند که ۱۱۵۰ میلیارد تومان از این سود، اصلا به دوره مدیریت آن ها ربطی نداشته و ندارد. شما از این ۲۳۰۰ میلیارد، ۱۰۰۰ میلیارد تومان کسرکنید؛ ۹۵۰ میلیارد تومان سود قابل تقسیم در سال ۹۳ به اعضا داده شده است و حدود کمتر از ۴۰۰ میلیارد تومان سود بابت سال ۹۴. سود مالی سال ۹۵ هم که هنوز مشخص نشده است.

نهضت به بخش دیگری از گزارش منتشر شده از سوی صندوق ذخیره درباره عملکرد جناب غندالی اشاره کرد و ابراز داشت: متاسفانه در این گزارش، موارد غیر صادقانه ی دیگری هم وجود دارد؛ مثلا عنوان شده است که از سال ۹۱ تا سال ۹۴، دارایی های صندوق ۱۳۹ درصد رشد داشته است، که البته مطلب درستی است، اما متاسفانه آن را به سه سال مدیریت جناب غندالی ربط داده اند که مصداق کذب است. جناب غندالی، در نیمه ی دوم سال ۹۲ به صندوق  آمده اند و عملکرد سال مالی ۹۱ و ۹۲، به ایشان ربطی  پیدا نمی کند.

نهضت به بخش دیگری از گزارش منتشر شده اشاره کرد و گفت:بارها جناب غندالی و روابط عمومی صندوق، با فخر اعلام کرده اند که سود ۲۴۰۰ میلیارد تومانی از سال ۹۲ تا سال ۹۴، بیشتر از کل سود صندوق، از آغاز تا سال ۹۱ بوده است. این البته مطلب درستی است، اما این چه ربطی به عملکرد جناب غندالی دارد؟ همان طور که قبلا گفتم، ۱۱۵۰ میلیارد تومان از این رقم، مربوط به مدیر عامل قبلی است و اصلا ربطی به جناب غندالی پیدا نمی کند. این گونه اطلاعات دادن، مصداق گمراه کردن اعضاء صندوق است که ممکن است به این ریزه کاری ها دقت نکنند و به اقوال مدیران صندوق اعتماد کرده باشند.

به شعور وافکار عمومی احترام بگذارم!

نهضت در ادامه، به منشوراخلاقی دولت تدبیر و امید اشاره کرد و ابراز داشت: در بخشی از این منشور آمده است که : ”  همواره از دروغ بپرهیزم؛ به شعور و افکار عمومی احترام بگذارم؛ از دست‌کاری در اطلاعات و یا ارایه اطلاعات، به گونه‌ای که موجب فریب دیگران به ویژه مسئولان عالی نظام شود به شدت پرهیز کنم.”  متاسفانه گزارش های صندوق، می تواند مصداق دروغ باشد و هم بی احترام به شعور و افکار عمومی .

منسوبین وزیر و مدیر عامل در صندوق چه می کنند؟

وی اضافه کرد: در بخش دیگری از منشور اخلاقی دولت یازدهم آمده است که ” مبنای واگذاری مناصب را شایستگی، راستگویی و درستکاری قرار دهم و نزدیکان سببی و نسبی من در انتصابات از هیچ امتیاز و تقدم برخوردار نباشند. ” بسیاری از معلمان همچنان می پرسند که منسوبین جناب مدیر عامل و علی اصغر فانی در صندوق چه می کنند؟

وقتی نمایندگان نسبت به انتصابات خویشاوندی بی تفاوت اند

نهضت افزود:« متاسفانه من ندیدم که نماینده ی مجلسی، نسبت به این انتصاب اقوام و بستگان در صندوق، واکنشی نشان داده باشد و این مایه تاسف است. خیلی بد است که خدای ناکرده، عده ای بخواهند منافع معلمان را به پای رفاقت ها و منافع باندی و حزبی خود قربانی کنند.»

بدهی ۵۰۰ میلیارد تومان دولت یازدهم به صندوق ذخیره

نهضت به بخش دیگری از عملکرد شهاب الدین غندالی اشاره کرد وگفت: بخش دیگری از ضعف جناب غندالی، به گرفتن مطالبات صندوق از دولت باز می گردد.  مطابق آمار جناب غندالی، صندوق بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان از دولت طلب دارد، که حدود ۵۰۰ میلیارد تومان آن، مربوط به دولت یازدهم است. مطابق اسنادی که در خود سایت صندوق هم منتشر شده، جناب غندالی در زمانی که صندوق را تحویل گرفته است، ۲۴۰ میلیارد تومان از دولت طلب داشته است، که اکنون به ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

وی اضافه کرد: متاسفانه در جایی دیگر از سخنان جناب غندالی خواندم که بیشتر مطالبات صندوق را مربوط به دولت قبل دانسته بود، که مطابق اسنادی که خود دوستان در سایت صندوق منتشر کرده اند، نادرست است.

حذف سهم صندوق در بودجه آموزش و پرورش، از زمان صدارت فانی

نهضت به سهم صندوق ذخیره از بودجه ی آموزش و پرورش اشاره کرد و ابراز داشت:« همچنان که شهاب الدین غندالی گفته است، متاسفانه در برنامه توسعه پنجم، که در سال ۸۹ و در دولت قبل نوشته شده است، پیش بینی سهم صندوق از دولت نشده است، با این وجود، با این توجیه که سهم دولت در برنامه دوم توسعه آمده است و این سهم تاسیسی است، در بودجه سال ۹۱ و سال ۹۲  آموزش و پرورش، سهمی برای صندوق ذخیره در نظر گرفته شده بود، که متاسفانه این سهم در بودجه سال ۹۳، یعنی از زمان صدارت جناب فانی و مدیرعاملی جناب غندالی، حذف شد و در بودجه سال ۹۴ و ۹۵ هم نیامده است. در واقع دولت یازدهم، متاسفانه یک قران هم از تعهد خودش را به صندوق نپرداخته است و تیم مالی وزارت خانه و صندوق ذخیره نتوانسته اند دولت را مجاب به پرداخت این بدهی نمایند»

وعده های محقق نشده شهاب الدین غندالی

وی ادامه داد:« این در حالی است که شهاب الدین غندالی، وعده داده بود که بدهی دولت در بودجه سال ۹۳ آموزش وپرورش پیش بینی می شود که این هم مانند بسیاری از وعده های جناب غندالی، محقق نشد. ضعفِ تیم مدیریتی صندوق در اقناع دولت برای پرداخت سهمش، به خوبی قابل مشاهده است.»

نهضت گفت: البته بیش از این ها می توان درباره ی عملکرد ضعیف جناب غندالی سخن گفت؛ کافی است وعده ها و طرح هایی را که ایشان وعده داده بودند، بازخوانی کنید تا بفهمید که مدیریت ایشان، بیشتر به مصاحبه و وعده های محقق نشده، گذشته است.

علی اصغر فانی و محمد بطحایی مسئولند

نهضت با اشاره به مسئولیت علی اصغر فانی در صندوق به عنوان رئیس هیات امنا و محمد بطحایی به عنوان نایب رییس، گفت: هم جناب فانی و هم جناب بطحایی، در این کاهش شدید سود آوری صندوق، وضرر معلمان عضو صندوق، مسئولند و نمی توانند به صرف تغییر برخی از افراد هیات مدیره و یا مدیر عامل، خود را تبرئه کنند.

وی ادامه داد: جالب این است که جناب فانی اعتراضات به عملکرد و تخلفات احتمالی صندوق را، سوء تفاهم خوانده بود و جناب بطحایی، آن را هجمه به معیشت  معلمان تلقی کرده بود!

نهضت خاطر نشان کرد: ادامه کار صندوق بدون سهم دولت، چندان توجیه مالی ندارد و بیشتر به محل درآمدی برای مدیران صندوق تبدیل خواهد شد تا سودآوری به معلمان.

نهضت  به انتقاد از  عملکرد غندالی پرداخت و گفت:« وقتی که سخن  از فیش های نجومی به میان آمد و جناب غندالی درباره ی میزان پاداش هیات مدیره مورد سوال قرار گفت، خیلی مقتدرانه اعلام کردند که اصلا سودی در این سال به هیات مدیره پرداخت نشده است؛ بدون این که بیان بدارند چه بلایی بر سر سود آوری صندوق در سال ۹۴ آمده است و سود، نسبت به سال ۹۲ به یک سوم کاهش پیدا  کرده است.»

داماد وزیر و افت سود ماشین سازی اراک( فاراک)

نهضت به میزان سود آوری ماشین سازی اراک، که مدیریت آن بر عهده ی داماد علی اصغر فانی است، اشاره کرد وگفت:« در سال ۹۲ و قبل از این که شهاب الدین غندالی مدیریت صندوق را بر عهده بگیرد، سود ماشین سازی اراک، نزدیک ۳۰۰ میلیارد تومان بود. این سود در سال ۹۳ به ۷۸ میلیارد تومان، در سال ۹۴ به ۵۲ میلیارد تومان و در سال جاری به ۴۰ میلیارد تومان کاهش یافته است. اخبار اوضاع خراب ماشین سازی اراک، هم در رسانه های اقتصادی کشور انعکاس یافته و هم مردم اراک و نمایندگان این شهر را نگران کرده است. واقعا چه کسی پاسخ گو است؟»

نمایندگان به فکر منافع معلمان باشند نه سیاسی کاری

نهضت با استقبال از طرح تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره گفت: امیدواریم که نمایندگان محترم مجلس، واقعا به فکر دفاع از اندوخته های معلمان این کشور باشند و نه این که خدای ناکرده، منافع باندی و حزبی خود را بر منافع معلمان ترجیح دهند. تخلفات احتمالی در دولت های قبلی و یا دولت فعلی را بررسی، و بدون هیچ سیاسی کاری، آن ها را بیان کنند. نمایندگان باید اعتماد از دست رفته معلمان این کشور را باز گرداند. خوب نیست که اخبار یک بنگاه بزرگ اقتصادی، هر روز بر سر زبان ها باشد که این قطعا به ضرر معلمان کشور تمام خواهد شد.

تغییر برخی از اعضای هیات مدیره در هاله ای از ابهام
به گزارش خبرنگار شفقنا، بعد از رسانه ای شدن تخلفات احتمالی در صندوق ذخیره، برخی رسانه ها خبر از تغییر برخی از اعضای هیات مدیره صندوق ذخیره دادند که البته مورد تایید شهاب الدین غندالی قرار گرفت. با این وجود، علی اصغر فانی در گفت و گویی، این تغییرات را رد کرد. باید منتظر ماند و دید با حضور قوه قضائیه و مجلس در موضوع صندوق ذخیره فرهنگیان، چه بر سر این بنگاه بزرگ اقتصادی با دارایی ای که بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان است، خواهد آمد.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 4

فرهنگی
|
15مهر ماه 1395
5
4
خدا لعنت کنه همه دزدان صندوق فرهنگیان بیچاره را که زندگی سختی دارند
محمود
|
15مهر ماه 1395
2
1
با درود .
از همه جالب تر سکوت و بی تفاوتی معلمان نسبت به این اختلاس و کلاهبرداری بزرگه . هیچ انتقادی را در این خصوص ندیدیم . و به قول شما در به همان پاشنه می چرخد . از ماست که بر ماست
بي كنتر
|
4آبان ماه 1395
0
0
از يكجا به بعد نخوندم ميگه سود بالاي 1000 ميليارد توماني ربطي به غندالي نداره ! در حالي تو حرف هاش نوشته بود سال بعد هم همين سود با اختلاف كمي نسبت به گذشته استمرار داشته در سال 94 هم با وجود افزايش فشار هزينه در كشور ناشي از كاهش شديد قيمت نفت باز هم بيشتر از مدير قبل از خودش براي صندوق سود اوري كرده ، يك جا نوشته بانك فلان قدر سود ميده و صندوق 6 درصد داده تا اينجا درست اما چقدر مردم را ... حساب ميكنيد ؟ بانكي كه در سال 94 فلان قدر سود ميده براي اينكه مردم سپرده گذاري كنن و از پا نيافته ، خود بانك و سهام داران بانك در سال 94 چقدر سود كرده اند ؟ از اين به بعد را نخوندم چون متوجه سياسي بازي و دروغ شده ام
محمد
|
4آبان ماه 1395
0
0
يا ميدونن موضوع سياسي بازيه و يا قدرتي براي مقابله ندارن ، در ضمن همچين قشر ضعيفي هم نيستيد با اين سطح سواد و تحصيلات كه هميشه ناله ميكنيد ، مثلا اكثر معلمين نمي توانن 4 كلمه انگليسي حرف بزنند و ترجمه كنن ! پس نو اوري هاي اموزشي را از كجا ياد ميگيرن دوره اموزشي هم كه هر چند وقت يكبار برايشان برگزار نميشه ؟ سطح مدارك تحصيليشون هم كه زير سوال هست از دانشگاههايي مثل تربيت معلم چون كارشناسي هايشان در مقابله با دانشجويان دانشگاههاي دولتي و ازاد تقريبا بي سواد هستن و با اين حال از حقوق مزاياي خوبي برخوردار هستن مثلا بنده با 7 سال سابقه كار و مدرك ارشد و داشتن مدرك زبان 1.5 ميليون حقوقم هست ان هم قرار دادي اما يك معلم هم سطح بنده چقدر حقوق مي گيره با سطح سواد كمتر ؟ طوري كه در بازار كار هيچ شغلي پيدا نخواهند كرد

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top