ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...

یک- در یکی از آخرین برنامه‌های «دور همی» پیش از فرا رسیدن ماه محرم، مهران مدیری به سوژه جذاب فوتبال پرداخت که حالا سر و صدای زیادی به پا کرده است. لحن مدیری در این قسمت، معترضانه و انتقادی بوده که این البته به خودی خود خیلی هم خوب است. مشکل اما از جایی شروع می‌شود که این چهره شناخته شده تلویزیون ایران به جای طنز و شوخی، یک نطق دو دقیقه‌ای جدی و کوبنده علیه فوتبال ایران انجام می‌دهد؛ اینکه در این حوزه بیش از 500میلیارد تومان پول هزینه می‌شود که کاملا بی‌فایده است و حتی توانایی سرگرم کردن مردم را هم ندارد. مدیری در ادامه ادعا کرده فوتبال ایران به اندازه دهه‌های 60 و 70 جذاب نیست و البته در پایان برای جلب نظر مردم و تشویق گرفتن از حضار، به ستایش از فوتبال بانوان پرداخته است.

دو- بدیهی است که مهران مدیری به عنوان یک هنرمند خبره، ممتاز و توانا مجاز است به هر حوزه‌ای که دلش می‌خواهد سرک بکشد و به نقد آن بپردازد. از قضا این اولین باری هم نیست که او پا در کفش فوتبالی‌ها می‌کند، اما اغراق نخواهد بود اگر مدعی شویم کارگردان دورهمی این بار بر خلاف همیشه به خطا رفته و به شدت آماتورگونه رفتار کرده است. برای مهران مدیری باید از خود مهران مدیری مثال زد. تیم او نوروز88 در سریال ممتاز «مرد دو هزارچهره» به شکلی استثنایی و هوشمندانه مشکلات فوتبال ایران را زیر ذره‌بین برد و طی سه قسمت 40دقیقه‌ای به انبوهی از رذایل اخلاقی و مفاسد این رشته ورزشی اشاره کرد. تصورش را بکنید؛ ریخت‌وپاش در فوتبال، حضور سرمایه‌گذاران ناشی و ناوارد، زد و بند خبرنگاران فاسد، دغدغه‌های تجاری و فساد ستاره‌های فوتبال، بزن بهادری بوقچی‌های بی‌سواد و توطئه‌های درون تیمی از جمله محورهای بررسی شده در این سریال بود که هم مخاطب را به قهقهه می‌انداخت و هم با نگاهی ظریف و دقیق، مهمترین نقاط ضعف فوتبال مملکت را به مردم نشان می‌داد. حالا اما مدتهاست که مدیری سقوط کرده؛ اگر سلطان برره از نظر سطح کیفی به اجرای یک برنامه کپی‌کاری شده از تلویزیون هند تنزل می‌کند، انگار همین تخفیف درجه در درونمایه و محتوای کارهای مدیری هم خودش را نشان می‌دهد. او –دست‌کم در بحث فوتبال- از درخشش با تیم «سیکاد» و مسعود شصتچی به جایی می‌رسد که یک مشت حرف به شدت کتره‌ای و پوپولیستی تحویل مخاطبش می‌دهد و بعد با مجیزگویی خام‌دستانه از فوتبال بانوان، از تماشاگرش تشویق گدایی می‌کند. راستی اگر فوتبال بانوان این همه خوب بود، چرا یکی از ستاره‌های تاریخ‌ساز این تیم برای یک شب هم که شده میهمان دورهمی نشد؟ چطور بازیکنان درجه دویی مثل آرش برهانی و علی انصاریان به کسانی مثل فرشته کریمی ترجیح داده شدند؟

سه- در فوتبال ایران ریخت‌وپاش و دزدی و سوءاستفاده از اموال دولتی بسیار زیاد است؛ تا جایی که به نظر می‌رسد دستگاه قضایی یک بار برای همیشه باید کمر همت به پاکسازی این حوزه ببندد و زالوهای خونخوار را کنار بزند. با همه این کاستی‌ها اما، فوتبال ایران هنوز جواهری درخشان و ثروتی بی‌نظیر و گرانبهاست. اگر در دهه‌های 60 و 70 مردم به خاطر جنگ و کمبود امکانات سرشان را با فوتبال گرم می‌کردند، امروز انفجار تکنولوژی هم نتوانسته شور فوتبال را از سر آنها بیندازد. در دوره‌ای که خلاصه با کیفیت هر مسابقه فوتبالی فقط یک دقیقه بعد از پایان بازی روی هزار تا سایت آپلود می‌شود، مردم هنوز شب داربی را جلوی استادیوم صبح می‌کنند و در دسته‌های چند هزار نفری، پشت درهای بسته و سکوهای مملو از جمعیت می‌مانند. آیا اینها «ارزش» نیست؟ اصلا چرا راه دور برویم؛ در این چند دهه چند بار پیش آمده که ایل بزرگ و محترم قشقایی یا هر جمعیتی شبیه آن، چنین جشن عظیمی را ترتیب بدهد و یک شبانه‌روز در خیابان‌ها پای بکوبد؟ حتی از نظر مالی هم با وجود همه اسراف‌های نابخشودنی، باز فوتبال ایران مثل آب خوردن می‌توانست دخل و خرج کند؛ اگر دستگاه عظیم تلویزیون دست از زورگویی برمی‌داشت و بخشی از سود چندده میلیاردی پخش فوتبال را به خود این رشته ورزشی پس می‌داد.

چهار- مهران مدیری به معنای واقعی کلمه «ستاره» است؛ حیف خواهد بود اگر او از سطح یک هنرمند باریک‌بین و نکته‌سنج به حد و اندازه‌های یکی مثل حسن عباسی سقوط کند؛ همان سخنران مشهور و پرحاشیه‌ای که هر چند ماه یک بار فابل جدیدی از حملات چشم‌بسته‌اش به فوتبال بیرون می‌آید و در فضای مجازی دست به دست می‌شود. مهران مدیری مثل عوام حرف می‌زند و می‌گوید مردم ایران به اندازه دهه‌های 60 و 70 از فوتبال لذت نمی‌برند؛ اصلا قبول، اما کاش خود مهران‌خان هم توضیح می‌داد که چرا مردم ما به اندازه دهه‌های 70و 80 از پدیده‌ای مثل مدیری لذت نمی‌برند؟ از ساعت خوش و پاورچین و برره تا عطسه و در حاشیه و دورهمی، لابد دستمزدها چندده برابر شده، اما خروجی؟ حرفش را هم نزنید لطفا!

منبع خبر بانک ورزش
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 2

حسین از تبریز
|
16مهر ماه 1395
0
0
خوب درست میگه ....
sin
|
16مهر ماه 1395
1
0
واقعا برای نویسنده مگس مغز بالا متاسفم
مردم اتفاقا خیلی از مهران مدیری هم لذت میبرند
شما بهتره خودتونو به تیمارستان معرفی کنید با این نتایج حاصله از نوشته بالا
خاک بر سرت

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top