تاریخ انتشار: 16مهر1395|21:13

| کد خبر: 197277

مسجد جامعی:وزارت ارشاد فقط در دوره اصلاحات مرجعیت داشت

وکیل ملت: احمد مسجد جامعی در گفت و گویی با دوهفته نامه «روبه رو» درباره چهاردهه سیاست گذاری فرهنگی جمهوری اسلامی نکاتی را یادآور شد.

همان ها که امروز به سینماگران فحش می دهند اول انقلاب هم می گفتند سینما بد است
گریبان چاک میدادند که چرا کتابی به اسم نان و شراب مجوز گرفته است
برنامه های اول و دوم توسعه، کلی و توصیه اخلاقی بود
برنامه هویت ساختند و کسی مثل زرین کوب را کوبیدند
برنامه سوم پای بخش غیردولتی  را به فرهنگ باز کرد
نمایشگاه کتاب با نامه مهندس موسوی راه افتاد
علت استعفای سیدمحمدخاتمی، فشار بی اندازه تندروها به اهالی فرهنگ بود

در دوره مهندس موسوی با وجود شرایط دشوار کشور به واسطۀ جنگ، برخی از مهمترین مناسبتهای فرهنگی پایه گذاری شدند؛ مانند نمایشگاه بین المللی کتاب که با دستور کتبی و صریح ایشان راه افتاد! یا جشنواره فیلم فجر، جشنواره موسیقی، تئاتر و ... . این ساختارها در آن سالها شکل گرفت و محصولی که در آن عرضه می شد محصول بخش دولتی نبود، محصول بخش خصوصی و دولتی و عمومی بود و ناشرانی که در نمایشگاه کتاب می آمدند فقط ناشران دولتی نبودند ...

🔷ما در دهه 70 سختترین ممیزی ها را تجربه کردیم که در کتاب آقای دکتر احمد رجب زاده دربارۀ تاریخ ممیزی و سانسور بخش هایی از آن آمده است. یا در برنامۀ هویت در تلویزیون، همان سالها حتی از توهین به شخصیت ارجمندی همچون دکتر زرین کوب هم خودداری نکردند.

🔶در دوره آقای هاشمی در برخی مقاطع فشارها بسیار زیاد می شد. کتاب نان و شراب اگر مجوز می گرفت داد خیلی ها درمی آمد که آقا چرا برکت خدا را کنار شراب نوشته اید!

🔷علت استعفای آقای خاتمی همین فضا بود که کسی که فیلم را ندیده بود و اصلا در همۀ عمرش حتی یک رمان نخوانده بود، می آمد گریبان چاک می داد. تنگ نظری و فهم نکردن مناسبات هنری، فشارهای زیادی را وارد می کرد؛ حتی برای تعدادی از نویسندگان کشورمان اتفاقات تلخ و ناگواری افتاد و ...

🔶(در پاسخ به اینکه یعنی کسی که می رود کنسرت موسیقی را لغو می کند، دغدغه موسیقی ندارد و می خواهد فشار سیاسی روی دولت ایجاد کند؟) بله. گاهی دغدغه موسیقی و فیلم و نمایش و کتاب ندارد؛ حتی دغدغه و فهم دین و شریعت در آنها بیش از کسانی نیست که مجوز این آثار را داده اند. در تحقیق و تفحصی که از دوره من در ارشاد شده بود، زیاد از این موارد دیدم؛ مثلا شعری بود متعلق به شاعر انقلاب، مرحوم مهرداد اوستا؛ آه و فغان راه انداختند که چرا این شعر چاپ شده! لابد فکر کرده بودند مهرداد اوستا زرتشتی است و دارد آن افکار را ترویج می کند! حتی حدیثی از امام رضا (ع) را مثلا به تعبیر خودشان جزء خرافات آورده بودند که نباید مجوز چاپ می گرفت.

🔷خدا امام را رحمت کند؛ اگر در برابر تندروی ها نایستاده بود شاید الان سینما هم نداشتیم. چه کسی می گفت سینما بد است؟ همین جریان هایی که الان هم توهین های عجیب وغریبی به برخی هنرمندان می کنند! از اول انقلاب جریانی بوده که هر شکل جدیدی از فرهنگ را به چالش می کشد: از موسیقی گرفته تا سینما و تئاتر و هنرهای های تجسمی و رمان و شعر و روزنامه و ... اما یک نکته دیگر را هم باید مد نظر قرار داد. حوزه فرهنگ گاهی بهانه ای برای دعوای سیاسی است؛ درواقع دعوای اصلی بر سر فرهنگ نیست؛ اما با فرهنگ می توان افکار عمومی را تحریک کرد.

🔶(دولت احمدی نژاد) با یک عنوان خاصی که به برنامه چهارم داد آن را کلا کنار گذاشتند. برنامه چهارم مصوبه مجلس بود. پیش از آن در شورای عالی انقلاب فرهنگی تأیید شده بود. آنها نمی توانستند آن را کنار بگذارند. کنارگذاشتن آن یعنی کنارگذاشتن قانون. علاوه بر آن هیچ برنامۀ جایگزینی هم داده نشد و به تصویب نرسید. نمی شود که کشور را به شکل روزمره اداره کرد.
 

دسته بندی خبر روز , فرهنگی و هنری ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top