ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...

عاشورا نتیجه سست عنصری مسلمانان

اسماعیل علوی

وکیل ملت: اسلام که حاصل مقدس ترین، با عظمت‌ترین و دامنه دارترین رسالت آسمانی است، پس از پیامبر اکرم(ص) در معرض خطر تبدیل و تغییر قرار گرفت و این خطر چنان فراگیر بود که میراث نبوت را منسوخ و منزوی می‌ساخت. آنچنان که گویی مدت زمانی بس طولانی از بعثت پیامبراکرم(ص) گذشته و پیام اسلام برای اکثریت نامفهوم است.

تاریخ انتشار: 17مهر1395|00:49

عاشورا نتیجه سست عنصری مسلمانان
| کد خبر: 197365

در چنین شرایطی از عهده مصلحان چه کاری برمی‌آمد و با چه راهکاری می‌توانستند به مقابله با این خطر مهلک بشتابند! سیره و سنت رسول خدا(ص) که مفسر آیات الهی است یا تحریم یا تحریف شده بودند و این خود نیز برعمق بحران می‌افزود و دامنه انحراف از رسالت نبوی را فراگیر‌تر و شایع‌تر می‌کرد.در این شرایط شیوخ و بزرگان دین تنها می‌توانستند دامن خود را از آلودگی برکشند و جامعه اسلامی آنان رابه عنوان الگوهای برتر مورد پیروی قرار نمی‌داد.


پویش‌های تاریخی نشان می‌دهد که حصارهای سیاسی –اجتماعی ارزش‌های اصیل را در تنگنا قرار داده و ساختارهای حاکم بر اجتماع با برخورداری از مهارهای کنترل‌کننده، حیات اسلام را وارد دوره‌ای کردند که در نتیجه آن مقتضیات بر الزامات ترجیح یافت و بنیان‌های دین متزلزل شد. تنها چند دهه پس از پیامبر اسلام(ص) اشرافیت ملاک حقانیت برای مدیریت جامعه قرار گرفته و نسبت به رسالت اسلامی وگسترش و جایگزین کردن آن در دل مسلمانان بی‌اعتنایی می‌شد.

بر اثر این رفتارها جمعی از مسلمانان بی‌خبر در کنار منافقان و فرصت طلبان در برابر امیرالمؤمنین(ع) صف آرایی کردند و دستورات خدا و رسولش را نسبت به جانشین برحق پیامبر خدا نادیده گرفتند تا آنکه آن حضرت را به شهادت رساندند و همان رویه را با امام حسن(ع) پیش گرفتند و نواده پیامبر را که به تصریح رسول خدا بر سایرین در اداره امت اولویت داشت خانه‌نشین کردند. در زمان روی کار آمدن یزید تنگنا‌ها به اوج رسیده و مغایرت‌ها با سیره رسول‌الله(ص) و تعالیم بوضوح رسیده بود.در به وجود آمدن چنین شرایطی سران قبایل و افراد عادی نیز سهیم بودند.

نقل است جمعی از سران قبایل به نزد حاکم وقت رفتند و او به هر یک یکصد هزار درهم که ثروت بزرگی محسوب می‌شد بخشید، وقتی به او اعتراض کردند در پاسخ گفت؛ من با پرداخت این مبلغ دین آنان را خریدم. از این موارد بسیار اتفاق افتاد و افراد بسیاری به طمع مال اندوزی با وجود اطلاع از حقیقت ماجرا در جبهه مقابل حق قرار گرفته و علیه آن شمشیر به دست گرفتند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top