با فساد مبارزه نکنیم حتما جمهوری اسلامی ساقط می‌شود

وکیل ملت: مهم‌ترين شاخصه‌اش بعد از اصولگرايي همين مواضع صريح و سرسختانه‌اش در موضوع مبارزه با فساد است.

تاریخ انتشار: 17مهر1395|01:44

با فساد مبارزه نکنیم حتما جمهوری اسلامی ساقط می‌شود
| کد خبر: 197387

اگرچه روزي جزو چهره‌هاي بازي‌ساز اصولگرا‌ها به شمار مي‌رفت اما تغييراتي كه در فضاي سياسي كشور بعد از سال ٨٤ رخ داد و حضور بخش تندرو اين جريان در كرسي‌هاي قدرت سبب شد تا در چند سال گذشته بسياري مانند او نتوانند در فراز و نشيب سياست ايران نقش اثرگذار و جدي ايفا كنند. كار به جايي رسيد كه حتي چهره‌اي همچون احمد توكلي در انتخابات هفتم اسفند به جايگاهي بالاتر از سي‌و‌پنجمي دست پيدا نكند. در هر حال عدم حضورش در مجلس سبب نشد تا مانند بسياري از ناكامان هفت اسفند به سكوت و انزوا رو بياورد.

احمد توكلي اين روزها فعال و در فضاي رسانه‌اي كشور مطرح است، دست به قلم مي‌شود و رييس‌جمهور را خطاب نامه‌هايش قرار مي‌دهد. تقريبا تنها چهره اصولگرايي بود كه در ماجراي املاك نجومي شهرداري سكوت نكرد و از پيگيري اين موضوع سخن گفت اما حتي مواضع صريح او در اين زمينه هم نتوانست برخورد دوگانه همفكرانش در مبارزه با فساد را تحت الشعاع قرار دهد و به اين ترتيب احمد توكلي تنها اصولگرايي شد كه در اين زمينه سكوت نكرد. چهارشنبه شب او ميهمان برنامه دست خط بود و گفت‌وگوي مفصلي با اين برنامه داشت، در واقع دليل اين مواضع سرسختانه در مبارزه با فساد را مي‌توان در بخشي از صحبت‌هاي او كنكاش كرد. به نظر مي‌رسد توكلي بيش از همفكرانش در جريان اصولگرا خطر و هزينه‌اي كه فساد مي‌تواند به نظام تحميل كند را درك كرده است و بر همين اساس بي‌پرده مي‌گويد: جمهوري اسلامي را نه كودتاي نظامي سرنگون مي‌كند و نه كودتاي مخملي؛ فساد است كه جمهوري اسلامي را تهديد مي‌كند. او در گفت‌وگوي مفصلي كه داشته هم در مورد فساد سيستماتيك و خطرهايش سخن گفته و هم خاطراتي را از سال‌هاي دور و انتخابات‌هاي گذشته بيان كرده است.


فساد سيستماتيك در حال خراب كردن اوضاع است
به گزارش ايسنا، احمد توكلي با اشاره به اينكه فساد سيستماتيك امروز نظام را تهديد نمي‌كند بلكه در حال خراب كردن اوضاع است، گفت: تهديد مربوط به زماني مي‌شود كه اتفاقي رخ نداده باشد، بله من اين را عرض مي‌كنم؛ من سال ٤٦ فعاليت سياسي را شروع كردم و تاكنون كه درخدمت شما هستم با اين تجربه به آينده مي‌نگرم و عقيده‌ام بر اين است كه جمهوري اسلامي را تا چشم كار مي‌كند و افق را مي‌بيند، كودتا  برنمي‌اندازد و با تركيب سياسي - اجتماعي كه دارد معلوم نيست كه كودتا شود، تجاوز نظامي هم آن را برنمي‌اندازد، چون مردم ايران نشان داده‌اند وقتي پاي بيگانه به ميان مي‌آيد متحد مي‌شوند، انقلاب مخملي هم نتيجه‌اي نمي‌دهد، اما اگر با فساد مبارزه نكنيم حتما جمهوري اسلامي را ساقط مي‌سازد؛ فساد هر حكومتي را ساقط مي‌كند و اين مساله فقط مربوط به جمهوري اسلامي نيست. وي در پاسخ به اين سوال كه فساد سيستمي به چه معناست، نمي‌توان كاري براي رفع آن انجام داد، گفت: كاري نمي‌توان كرد، اين سوال كه كاري نمي‌توان كرد با اينكه چه هستيم متفاوت است، اينكه ما در چه مرحله‌اي هستيم، بايد گفت در حال حاضر در مرحله فساد سيستمي هستيم و اين هم تعريف دارد و تعريف آن اين است كه در هر سيستمي راه‌هايي براي بقاي سيستم پيش‌بيني شده است مثل اينكه در سيستم بدن ما خداوند گلبول‌هاي سفيد را براي دفاع از عوامل مخرب خلق كرده است، فساد سيستمي زماني ايجاد مي‌شود كه گلبول‌هاي سفيد دچار مشكل بشوند، درنتيجه با هرگونه فشار بدن هم دچار مشكل مي‌شود؛ وقتي كه دستگاه‌هاي مسوول حفاظت سيستم، خود به درجاتي گرفتار فساد بشوند آغازي براي فساد سيستمي است.
 

روحاني مي‌توانست اين يأس را به اميدي بزرگ تبديل كند

نماينده سابق مردم تهران در پاسخ به اين سوال كه در قضيه شهرداري‌هاي تهران و املاكي كه واگذار كرده بود، احساس شد كه آقاي توكلي چندان همانند قبل وارد ميدان نشد، شايد نزديكي احمد آقا و آقا‌محمدباقرخان كمي بر آن اثر داشته است، گفت: خير اثر نداشته است، من تنها كسي از دوستان آقاي قاليباف بودم كه در اين مورد اعلاميه دادم و بيان كردم كه رسيدگي مي‌كنم و از مردم هم تقاضا كردم كه به ما اطلاعات بدهند، اكنون هم اين تقاضا را دارم. اين مساله با مساله اول فرق دارد، مورد اول مسلم بود، من خود ١٠ روز قبل از اينكه نخستين فيش بيمه رو شود، به مديري اعتراض كردم.

توكلي در بخش ديگري از صحبت‌هايش با اشاره به ماجراي حقوق‌هاي نامتعارف به نامه‌اي كه خطاب به رييس‌جمهور نوشته بود، اشاره كرد و گفت: من به آقاي روحاني نامه نوشتم و عرض كردم كه اين مورد بهترين زمان است كه شما وارد ميدان شويد و اين افراد را بزنيد، همه مردم از شما حمايت مي‌كنند وقتي اين افراد را بزنيد بسياري از افراد حساب كار خود را مي‌كنند، پس از اين بايد به سراغ انتصابات نا‌حق برويد. وي در ادامه با بيان اينكه حسن روحاني نامه‌اش را بي‌پاسخ گذاشته، گفت: عملا هيچ كاري نكردند، من آخرين بار عرض كردم كه اين فرصتي است كه دارد از دست مي‌رود. يعني نزديك به تمام شدن است زمانش. توكلي در ادامه افزود: اين امر بسيار بد است، آقاي روحاني مي‌توانست اين يأس را به‌شدت به اميدي بزرگ تبديل كند، اين دولت، دولت اميد است و يكي از دلايلي كه من در ابتدا از اين دولت حمايت كردم همين بود كه در اين شرايط، اميد، سرمايه‌اي بسيار گرانقدر براي كشور است. مي‌توانستند اين اميد را چندين برابر كنند، من تضمين مي‌دهم كه اگر ايشان درحال حاضر هم اين كار را انجام بدهند دور بعد رييس‌جمهور مي‌شود و آدمي محبوب در تاريخ ايران باقي مي‌ماند.


هاشمي فردي ريشه‌دار است، بايد احترام او حفظ شود

توكلي در ادامه در پاسخ به اين سوال كه در خاطرات خود شما خوانده‌ام كه احترام ويژه‌اي براي شخص رييس دولت سازندگي قايل بوده‌ايد و هميشه هم مي‌گوييد كه هستيد، هميشه مثال مي‌زديد كه ايشان در خطبه‌هاي نمازجمعه آن زمان كه از عدالت‌طلبي سخن مي‌گفت و واقعا هم اعتقاد داشت، به يك‌باره چه شد و چه كساني تصميم ساز شدند، گفت: آقاي هاشمي فردي ريشه‌دار است و من هنوز هم معتقد هستم بايد احترام او حفظ بشود، انتقاد يك مطلب است، توهين و تخريب و عدم رعايت جايگاه، مطلبي ديگر؛ من هميشه جزو منتقدين ايشان بوده‌ام اما گاهي وقتي ديده‌ام انتقادي غيرمنصفانه از ايشان شده است، دفاع كرده‌ام. آقاي هاشمي زحمات بسياري كشيدند. شكاف بين انتظارات و امكانات تعيين‌كننده رضايت و عدم رضايت مردم نسبت به حكومت است، ايشان با وجود زحمات زيادي كه در بازسازي كشور انجام داد با رفتار و گفتار خود اين شكاف را افزايش داد و باعث ايجاد نارضايتي شد. البته بخشي از اين به واقعيت مربوط نبود بلكه به تلقي مردم از واقعيت و انتظارات آنها ارتباط داشت.


احمد توكلي در ادامه با اشاره به فعاليت‌هاي اقتصادي نيروهاي نظامي گفت: دو نوع كار داريم، در هر كشوري عوامل توليد محدود است، ما در زمان جنگ تجهيزاتي براي جنگ مي‌خريديم، حالا جنگ تمام شده است بايد چه كنند، آيا بايد بگذارند بولدوزرها از بين برود و زنگ بزند؟ خير اينها چون بخشي از توليد هستند بايد در توليد باشند، در قانون اساسي به‌طور عقلاني بيان شده است كه در دوران صلح امكانات سازندگي نظامي بايد در خدمت توسعه كشور باشد؛

وي ادامه داد: با اين حال چند جور كار مي‌توان انجام داد، يكي اينكه مي‌توانيد شركتي را تشكيل بدهيد و مثل ساير شركت‌ها كار كرده و درآمد كسب كنيد؛ اگر اين جور شد شركتي كه فداكاران جبهه تشكيل مي‌دهند بيشتر مورد توجه حكومت است يا شركتي كه افراد معمولي و خوب چه برسد به آدم‌هاي بد؟ گاهي كارهاي بزرگي به آنها سپرده مي‌شود كه مردم نمي‌توانند انجام بدهند، چون جسارت و روحيه نظامي دارند و انجام مي‌دهند، مثل سد كرخه. بنابراين ما بايد از نيرو‌هاي نظامي تشكر كنيم كه در سازندگي مشاركت مي‌كنند ولي از آنها توقع نداريم كه كاسبي كنند و رقيب مردم بشوند.

اين نيرو‌ها بايد هميشه محبوب بمانند؛ اين افراد حافظ ما هستند و نه رقيب ما؛ بنابراين بخشي از اين كاركرد قابل دفاع و افتخارآميز است و بخشي ديگر قابل دفاع نيست. در ادامه اين گفت‌وگو توكلي با بيان اينكه در فقدان حزب، نظام پارلمانتاريستي در كشور دچار مشكل مي‌شود و ناكارآمد خواهد شد، افزود: مجلس ما الان اين‌گونه شده است. تعلقات جناحي هم كمرنگ شده است. كاش كمرنگ نمي‌شد چرا كه مي‌دانستيم با چه كسي طرف هستيم و كجا را قبول ندارند و كجا را قبول دارند.

 

به ناطق گفتم از هاشمي انتقاد كن
توكلي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو به بيان خاطراتي از گذشته پرداخت. از روزهاي انتخابات سال ٧٦. وقتي از او دليل عدم كانديداتوري‌اش در انتخابات سال ٧٦ را پرسيدند، گفت: وقتي من از انگليس برگشتم آرايش سياسي كشور شكل گرفته بود. من بايد چيزي را خراب مي‌كردم و وارد مي‌شدم. مصلحت نديدم. آرايش شكل‌گرفته را بايد خراب مي‌كردم. فرصت ايجاد تفاهم جديد نداشتم و زمان كوتاه بود. من خودم را در اين كار مناسب‌تر از آقاي ناطق مي‌دانستم و فكر مي‌كردم مي‌توانم بهتر كار كنم ولي وقتي ديدم همه‌چيز شكل گرفته است تخريب آرايش‌هاي سياسي هزينه‌بر بود و هزينه زياد باشد و فرصت هم كم باشد تاسيس آرايش جديد كار دشواري مي‌شود و من منصرف شدم. وي ادامه داد: وقتي تصميم گرفتم نامزد نشوم جلسه‌اي در منزل آقاي ناطق تشكيل شد. قبل از ۱۳ آبان آقاي ناطق صحبتي كرده بودند و من به ايشان گفتم آقاي هاشمي زمينه خوبي ندارد و كارهاي‌شان غلط است و شما هم قبول داريد و نمي‌گويم به خاطر انتخابات از ايشان انتقاد كنيد اما آنچه قبول داريد، اذعان كنيد. اگر شما بخواهيد موفق شويد بايد اعتقادات خود را درباره آقاي هاشمي اذعان كنيد. تلقي نشود كه شما ادامه‌دهنده كار آقاي هاشمي هستيد. از فساد هم انتقاد كنيد. چند تن از دوستان گفتند اگر اين‌گونه سخن بگويند كه راي نمي‌آورند. گفتم آقاي ناطق به حرف اينها گوش ندهيد.


جلساتي براي مقابله با جريان اصلاحات
در همان روزهايي كه دولت اصلاحات سر كار بود بسياري از چهره‌هاي اصلاح‌طلب از جلساتي سخن مي‌گفتند كه جريان رقيب براي مقابله با آنها تشكيل مي‌داد. كار به جايي رسيد كه حتي رييس‌جمهور دولت اصلاحات از هر ٩ روز يك بحران سخن گفت.

اكنون احمد توكلي از جلساتي مي‌گويد كه بعد از سال ٧٦ در منزل او تشكيل شد، جلساتي كه مي‌گويد براي مقابله با جريان اباحي‌گر بوده است و يكي از چهره‌هاي شاخص حاضر در آن علي لاريجاني بوده است. توكلي در اين باره گفت: آقاي لاريجاني را كه مي‌دانيد حضور داشتند در آن جلسات، اما بماند. مصلحت نيست و شايد راضي نباشند و اين امر الان مفيد هم نيست. در آنجا تصميم گرفتيم كار جمعي براي مقابله با جريان اباحي‌گر تشكيل دهيم. جريان دو خرداد دو صفت داشت كه خوب نبود. يكي از نظر اينكه شريعت را شل مي‌گرفتند و به اسم آزادي و ديگري هم از نظر سياسي بود كه سكولاريسم را تبليغ مي‌كردند. من با هر دو مخالف بودم و هر دو را مضر براي انقلاب اسلامي و ملت ايران مي‌دانستم و مي‌دانم. وي ادامه داد: موج خطيري ديده مي‌شد. سيطره رسانه‌اي دو خرداد بسيار قوي بود. بي‌رحم هم بودند. تصميم گرفتيم افرادي را دعوت كنيم. اين سرمنشا تحركي شد كه منجر به شوراي هماهنگي پيروزي در انتخابات مجلس هفتم شد.


احمدي‌نژاد گفت ژنرال نمي‌خواهم
توكلي در ادامه خاطره گويي‌هايش به روزهايي اشاره كرد كه احمدي‌نژاد در سال ٨٤ برنده انتخابات شده بود و گفت: چند روزي بعد از انتخابات بود. من استراحت مطلق داشتم. با آقاي احمدي‌نژاد تماس گرفتم كه شما به عيادت من بياييد و ثواب ببريد. كاري با ايشان داشتم. گفتم آقاي لاريجاني، آقاي رضايي و آقاي قاليباف هم هستند اما شما نيم ساعت زودتر بياييد، بزرگواري كردند و با آقاي زريبافان تشريف آورند. مطرح كردم و گفتم اين سه نفر را به كابينه ببريد اينها رقيب ايشان در انتخابات بودند.

وي در ادامه گفت: گفتم اين كار شما را از سه حوزه مهم خاطرجمع مي‌كند. يك اينكه شما را يك سروگردن بالاتر خواهد برد. رقيب تو بودند و الان وزير تو هستند. دوم اينكه در اين انتخابات طرفداران شما به روي هم پنجه كشيدند و اين دلخوري از بين مي‌رود و همه متحد مي‌شوند. راي شما پنج ميليون بود و باقي يا راي اينها يا راي نه هاشمي بود. راي طرفداران هاشمي هم پشت شما خواهد آمد و اين كار بزرگوارانه است. آقاي هاشمي هم نسبت به شما خوشبين خواهند شد. خارجي‌ها هم با يك دولت عاقل خود را طرف مي‌بينند. توكلي افزود: ايشان گفتند اگر اينها مي‌پذيرند، من حرفي ندارم، من گفتم اين با من چون قبلا زمينه ساخته بودم. ايشان قبول كردند. توافق كرديم. آقاي احمدي‌نژاد كاغذ در آوردند و گفتند آقاي لاريجاني چه وزراتخانه‌اي بروند و من خط دادم و گفتم وزارت خارجه براي ايشان خوب است. آقاي رضايي هم وزارت دفاع باشند و ديگري هم وزير راه باشند چون كمتر سياسي هستند. كار عمراني عظيم دارد و آقاي قاليباف از پس اين كار بر مي‌آمد. آقاي احمدي‌نژاد گفتند شما چطور؟ من گفتم من در مجلس بيشتر به درد شما مي‌خورم. واقعا هم به دردش مي‌خوردم اگر مي‌خواست، قرار شد دو روز بعد نهايي كنيم كه پيغام دادند ما ژنرال نمي‌خواهيم. دولت جديد دولت ژنرال‌ها است اما ژنرال ارشد اداره مي‌كند.


رييس دستگاه قضا نسبت به رسانه‌ها سختگير است
توكلي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو با اشاره به نسبت فاميلي كه با رييس قوه قضاييه دارد و در پاسخ به اين سوال كه آيا او را نقد مي‌كند، گفت: بله. ايشان هم من را نقد مي‌كنند. ايشان در برخي مواقع نقد من را مي‌پذيرند و برخي وقت‌ها نمي‌پذيرند. وي همچنين در پاسخ به اين سوال كه فكر مي‌كنيد رييس قوه قضاييه در اين مدت عملكرد خوبي داشتند، گفت: بهتر از گذشته بوده است. نقدها هم سرجاي خود هست. وي همچنين مهم‌ترين نقد خود نسبت به رييس دستگاه قضا را سختگيري او نسبت به رسانه‌ها دانست.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top