تاریخ انتشار: 19مهر1395|13:37

| کد خبر: 197718

دست اندازی به اموال فرهنگیان وزیر را استیضاح می کند ؟!

وکیل ملت: این روزها نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون آموزش که به رغم جمع‌آوری امضا برای استیضاح وزیر به سؤال و جواب از وی در جلسات خصوصی اکتفا کرده‌اند، هر روز در معرض پیشنهاد تازه‌ای از سوی آموزش و پرورش قرار می‌گیرند.

 چشم‌پوشی خانه ملت از استیضاح وزیر آموزش و پرورش که با افشای تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان بالا گرفته بود، باعث شد علی‌اصغر فانی نه تنها خود را نسبت به این مسئله پاسخگو نداند، بلکه بعد از ورود دستگاه قضا و دستگیری هشت نفر در ارتباط با تخلفات این صندوق، طی اظهارنظری از وزارت اطلاعات و قوه قضائیه تقاضای پیگیری موضوع را بکند. در حالی که موضع دیرهنگام و منفعل فانی، علاوه بر اینکه نهادهای نظارتی و مردم را از این عضو کابینه امید ناامید کرد، انتظارات افکار عمومی در مورد برخورد با متخلفان و شفاف‌سازی زوایای این پرونده تخلفاتی را متوجه دستگاه قضایی و امنیتی کشور کرد و هر روز بر دامنه واکنش‌ها به مجموعه تخلفات این صندوق افزوده می‌شود، به طوری که برخی نمایندگان خواستار عذرخواهی فانی از مردم و به ویژه فرهنگیان شده‌اند.

این روزها نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون آموزش که به رغم جمع‌آوری امضا برای استیضاح وزیر به سؤال و جواب از وی در جلسات خصوصی اکتفا کرده‌اند، هر روز در معرض پیشنهاد تازه‌ای از سوی آموزش و پرورش قرار می‌گیرند. حجت‌الاسلام سیدمحمدباقر عبادی، عضو کمیسیون آموزش مجلس دیروز در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها اعلام کرد: اطلاعاتی که به دست ما رسیده، نشان‌دهنده وجود تخلفات در این صندوق است.

وی در خصوص «مصادیق تخلفات در صندوق ذخیره فرهنگیان» تصریح کرد: تا زمانی که تحقیق و تفحص صورت نگرفته، نمی‌توانیم وارد آن بشویم، اما گزارش‌ها حاکی از سوء استفاده‌ها از این صندوق است. حجت‌الاسلام والمسلمین عبادی عنوان کرد: برای اینکه خیال فرهنگیان راحت شود و ما نیز به عنوان ناظر در این خصوص خیال‌‌مان جمع باشد، بحث تحقیق و تفحص را پیگیری خواهیم کرد و اگر تخلفی صورت گرفته باشد، بدون مماشات با آن برخورد می‌کنیم.

لطفا تحقیق و تفحص نکنید
عبادی در خصوص «برگزاری جلسه با وزیر آموزش و پرورش» اظهار داشت: جلسه‌ای با حضور وزیر آموزش و پرورش و بعضی مسئولان صندوق ذخیره فرهنگیان در کمیسیون آموزش برگزار شد و نظر وزیر آموزش و پرورش این بود که مشکلی وجود ندارد و دیدگاه وی این بود که اگر مشکلی هست، بدون تحقیق و تفحص نیز حل می‌شود و نیاز به تحقیق و تفحص ندارد و می‌توانند آن را بررسی کنند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس در خصوص «زمان تحقیق و تفحص در مجلس» یادآور شد:‌این کار روالی دارد و با توجه به مسائل مطرح شده، به اتفاق آرا همه با انجام این طرح موافقت کردند و این طرح به هیئت رئیسه مجلس رفته است تا مقدمات آن شکل گیرد.
وی متذکر شد:‌اینکه چند مورد بررسی شود، کفایت نمی‌کند و نمی‌تواند گزارش جامعی تهیه شود؛ در نتیجه همه اعضای کمیسیون از جمله محمدرضا عارف که در جلسه حضور داشتند رأی به انجام تحقیق و تفحص دادند.

البته اگرچه طرح تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان و برگزاری جلسه با وزیر در دسته کمینه برخوردهای مورد انتظار جامعه با متخلفان به شمار می‌رود، با این حال عملکرد پیچیده این صندوق در سال‌های اخیر و تغییر اساسنامه به تناسب عمل به جای عمل بر اساس اساسنامه حتماً کار تفحص و تحقیق از آن را دشوار می‌کند.
علاوه بر اینکه مخالفت وزیر آموزش و پرورش با نفس تحقیق و تفحص از صندوق مذکور آن هم در شرایطی که تا این اندازه برای افکار عمومی مهم شده قابل تأمل است.

وزیر عذرخواهی کند
علاوه بر این طی روزهای اخیر اقشار بیشتری از جامعه نسبت به تعدی به حقوق فرهنگیان حساس شده و در مورد آن واکنش نشان می‌دهند و به نظر می‌رسد تعلل در شفاف‌سازی در مورد فهرست تخلفاتی که در صندوق ذخیره فرهنگیان اتفاق افتاده و برخورد با این تخلفات دامنه بزرگ‌تری از افراد جامعه را درگیر می‌کند. چنانچه بسیج دانشجویی شش دانشگاه تهران در بیانیه‌ای بر لزوم پیگیری هرچه زودتر مسئله صندوق ذخیره فرهنگیان از طریق مراجع مربوط و احقاق حقوق معلمان تأکید کردند.

در این بیانیه تذکرات چهار گانه‌ای نسبت به این پرونده مطرح شده است، از جمله اینکه «‌ایجاد فضای قانونی و شرایط مناسب برای حضور نمایندگان جامعه فرهنگیان کشور در صندوق ذخیره فرهنگیان و شفاف‌سازی در مورد فعالیت‌های اقتصادی صندوق برای سهامداران اصلی آن که معلمان می‌باشند» و همچنین «‌لزوم شفاف‌سازی حیطه وظایف، اختیارات و نحوه انجام امور و فعالیت‌های اقتصادی واحدهای وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت‌های زیرمجموعه آن صندوق که در سلامت اداری – مالی آن مؤثر خواهد بود.‌»

از سوی دیگر اسدالله عباسی، عضو دیگر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها با بیان اینکه مدیریت ناسالمی در صندوق ذخیره فرهنگیان حاکم شده است، گفت: در این بخش وزیر آموزش و پرورش باید عذرخواهی می‌کرد و نباید مسائل را توجیه و افراد را مبری کند.

گفتنی است در حالی از تخلفات در صندوق ذخیره فرهنگیان پرده‌برداری شده که تا پیش از این اغلب موارد تخلفات مالی و پولی و بانکی در سیستم اداره کشور از سوی اعضای کابینه یازدهم به دولت قبل و عملکرد آن نسبت داده می‌شد. این در حالی است که اکثریت قریب به اتفاق اعضای هیئت مدیره، هیئت مؤسس و هیئت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان منتسب به جریان فکری و سیاسی موسوم به اصلاح‌طلبان هستند.

 

منبع: جوان

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 5

نظا م الله مهرانی طالقانی
|
19مهر ماه 1395
0
0
آقای فانی استیضاح شود ساکی وکفاش پرورشی بر کنار شود
نظا م الله مهرانی طالقانی
|
19مهر ماه 1395
0
0
به نام خداوند متعال ...استیضاح فانی انجام شود..کفاش وساکی بر کنار شوند
نظا م الله مهرانی طالقانی
|
20مهر ماه 1395
0
0
به نام خداوند متعال ...سلام.. استیضاح استیضاح .بنده ازسال 88تا تا 92 مطالبات شاغلی طلب دارم بارها به اقای فانی بطحایی وساکی گفتم هیچ عکس العملی نشان ندادند به وضوح مشاهده شد... طلب افراد سفارشی واقوام خودشان را در اولین فرصت وبدون معطلی پرداخت می کنند .
محمد
|
21مهر ماه 1395
0
0
برخی نماینده ها جز حرف و پورسانت گرفتن از وزیر برای مقاصد حزبی و جناحی خود هیچ کاری نمیکنید
ناشناس
|
23مهر ماه 1395
0
0
این دست اندازی به صندوق نیست . صندوق دست انداز. دارد یعنی سرعت گیر صندوق را به نام ...و ... تغییر نام دهید

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top