ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...
شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به نوه کوچک امام اعتماد دارد

سید علی خمینی خطیب نمازجمعه می‌شود؟

امید کاجیان

وکیل ملت: نه مثل برادر ارشد خود "حسن"، موقع سخنرانی‌ها‌یش علیه او ناسزا می‌گویند و کلامش را از پشت تریبون قطع می‌کنند و نه مثل اخوی دیگرش " یاسر"، حامی فتنه لقب می‌گیرد و هتاکی می‌شود.

تاریخ انتشار: 25مهر1395|12:41

 سید علی خمینی خطیب نمازجمعه می‌شود؟
| کد خبر: 198171


او محافظه کارتر از این حرف‌هاست. محافظه کارتر از اینکه بخواهند بر سر او همانی را بیاورند که بر سر "یاسر" و "حسن" می‌آورند. " علی" وقتی به دنیا آمد، ته تغاری " بابا " و عزیز پدربزرگ بود. "روح الله خمینی " وی را که در آغوش می‌کشید می‌گفت در چهره‌اش " نور می‌بینیم، نور علی نور."اگر چه روزی عمده شهرت او مدیون تصویر کودکی‌اش درکنارامام بود، اما حالا در اوج جوانی برای خود کسی شده، به منبر می‌رود و سخنرانی می‌کند، از این تریبون به آن تریبون، از این مسجد به آن مسجد و جالب اینکه، تا به حال برای خود دشمن‌تراشی هم نکرده! هم چپی‌ها‌ و اصلاح‌طلبان هوایش را دارند و هم راستی‌ها‌ و اصولگرایان. 
"سید علی خمینی" همان کودک ته تغاری بابا، حالا جوانی 30، 31 ساله است که ازسوی مخالفین دولت، یادگار واقعی!! امام نام می‌گیرد و از سوی اصلاح طلبان و دولتیان همان یادگار امام.


**برای هر دو! 
سیدعلی خمینی را یک جورهایی هر دو طرف می‌خواهند به خودشان بچسبانند، از طرفی او برادر "سید حسن خمینی" و "سید یاسر خمینی" است؛ کسانی که عیار اصلاح طلبی دارند و گفتمان آن‌ها‌ گفتمان اصلاحات است و جناح چپ. همین موضوع کوچکترین نوه امام را نیز به مثابه دو نوه دیگر، به این جناح نزدیک می‌کند. 
اما از آن سو، در اردوگاه جناح راست وضعیت سرتا پا فرق می‌کند، برخی افراد این جناح تا به حال در بی‌حرمتی به دو نوه بزرگتر امام کم نگذاشته‌اند! از هجمه‌ها علیه "سید حسن خمینی" بگیرید تا چسباندن انگ‌های مختلف به "سید یاسر".

از این رو آنها که اندیشه دو نوه دیگر امام را علیه خود می‌بینند، سعی می‌کنند تا بر روی "سید علی" محافظه کار، که تاکنون کمتر حرف‌ها‌ی جنجالی و چالشی زده و خود را وارد مسائل سیاسی جناحی کرده است، سرمایه‌گذاری کنند و به فکر جذب او باشند. این است که رسانه‌ها‌ی اصولگرا بر خلاف سیدحسن و سید یاسر، صحبت‌های سید علی را پوشش و نقل قول‌ها‌یش را با سانسور و تحریف کمتری انعکاس می‌دهند. نتیجه‌گیری اینکه سید علی خمینی اگرچه سخنوری جسور و تابوشکن نیست و همیشه سعی می‌کند در محدوده چارچوب‌ها‌ لب به سخن گشاید و خط و خطوط قرمز برای خویش ترسیم کند اما پتانسیل بالایی دارد، پتانسیلی که هم اصلاح طلبان و هم اصولگرایان به فکر مصادره آن به سود خود هستند.


**اعتماد به سید علی خمینی 
از قرار معلوم هرچه قدر هم که فضا بردوبرادر دیگر او تنگتر شود،خود وی از این قاعده مستثنی است. "سید علی خمینی" علی رغم سن پایین، خیلی زود توانسته تا پله‌ها‌ی ترقی را در نوردد، پله‌ها‌یی که آخرینش رسیدن به جایگاه سخنرانی‌ها‌ی پیش از خطبه‌ها‌ی نمازجمعه آن هم در شهری مثل قم بوده است! آری! درست خواندید! سید علی خمینی در جمعه‌ای که گذشت سخنران پیش از خطبه‌ها‌ی نمازجمعه قم بود. 


گویا شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، به سید علی خمینی اعتماد دارد و از همین روی او را به عنوان یک سخنران در نمازجمعه انتخاب کرد. این شورا که معمولا سخنرانان پیش از خطبه‌ها‌ی نمازجمعه را براساس مناسبت‌ها‌، برمی‌گزیند با انتخاب سید علی خمینی در نخستین نمازجمعه بعد از عاشورا آن هم در شهر قم نشان داد، حساب ویژه‌ای روی " یادگار (یا به زعم برخی یادگار واقعی!) امام، باز کرده است و او را در حد یک سخنران قوی مذهبی سیاسی، که کمتر حرف‌ها‌ی بودار و دردسرساز می‌زند، پذیرفته. حضور سید علی خمینی در این نقش معناهای دیگری هم می‌تواند داشته باشد، معناهایی مثل اینکه حساب او را از سید حسن خمینی جدا کرده‌اند و... 


چه بخواهیم، چه نه! او مورد توجه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه است. شورایی که بی تردید، بی دلیل به کسی چراغ سبز نشان نمی دهد و این یعنی یک شانس دیگر! یک شانس مثل آنکه سید علی خمینی ممکن است در آینده نه چندان دور، حتی به عنوان یکی از خطیبان جمعه یکی از شهرها و شهرستان‌ها‌ انتخاب شود و چه بسا او به جرگه کسانی بپیوندد که امام جمعه موقت خوانده می‌شوند. 


حال سوال اینجاست که اگر سید علی خمینی، روزی روزگاری امام جمعه موقت لقب بگیرد، از میان دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب، کدام طرف خوشحال‌تر خواهند شد؟ 


**یک مرور تاریخی 
برای پاسخ به این سوال کافی است سری بزنیم به چند سال گذشته. سالی که مرزهای جناحی، بیشتر خود را عیان کرد و فاصله‌ها‌را نیز همینطور. اگرچه سید علی خمینی هیچ‌گاه در این سال‌ها‌ همچون نوه‌ها‌ی دیگر امام -از سید حسن بگیرید تا نعیمه اشراقی - مواضع جنجالی نگرفته، اما هیچ‌وقت نیز به نفی و نهی برخی چهره‌ها‌ برنخاسته است. حتی حضور سید علی خمینی در 9دی89 نیز تکذیب شد. او همیشه در چارچوب قانون مسیر را پیموده اما با این تفاوت که آهسته و پیوسته گام برداشته است. وی نه تنها کسی نبوده که چون داوود احمدی‌نژاد علم مخالفت با برادرش را بردوش بکشد و این تقابل را در بوق و کرنا کند بلکه حتی حرفی به غیر از حرف برادرانش و البته سایر نوه‌ها‌ی امام نزده. 


با این اوصاف و با نگاهی به نگرش‌ها‌ی همه نوه‌ها‌ی امام می‌توان به این نتیجه رسید که تمامی آنها یک نظر دارند، اما از این میان عده‌ای بی‌پرواتر 
سخن می‌گویند و عده‌ای نیز ترجیح می‌دهند طریقت دیگری در پیش بگیرند.

 

سید علی خمینی نیز یکی مثل بقیه... یکی که مثل سایر بیت امام می‌اندیشد و به آن روش و منش اطمینان دارد. هرچند در کلام کمی محافظه کارتر به نظر آید.
بنابراین اصولگرایان نباید آنقدرها هم به دلشان صابون بزنند که " سید علی خمینی " را می‌توانند به سود خود مصادره کنند. بی شک اگر سید علی خمینی روزی روزگاری بتواند به جایگاه ائمه جمعه پای بگذارد، نوع دیدگاه‌ها‌یش بیشتر شبیه به کسانی چون آیت الله‌ها‌شمی رفسنجانی خواهد بود تا بقیه.


به بیانی دیگر سید علی خمینی می‌تواند با روندی که تا به امروز در پیش گرفته، جای خالی آیت‌الله‌ها‌شمی را در نمازجمعه‌ها پر کند. پس بهتر است اصلاح‌طلبان بیشتر از اصولگراها از امام جمعه موقت شدن او خوشحال شوند.


**سید علی خمینی اگرچه سخنوری جسور و تابوشکن نیست و همیشه سعی می‌کند در محدوده چارچوب‌ها‌ لب به سخن گشاید و خط و خطوط قرمز برای خویش ترسیم کند اما پتانسیل بالایی دارد، پتانسیلی که هم اصلاح طلبان و هم اصولگرایان به فکر مصادره آن به سود خود هستند
**بی شک اگر سیدعلی خمینی روزی روزگاری بتواند به جایگاه ائمه جمعه پای بگذارد، نوع دیدگاه‌ها‌یش بیشتر شبیه به کسانی چون آیت الله‌ها‌شمی رفسنجانی خواهد بود

منبع خبر آفتاب یزد
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

ایرانی
|
26مهر ماه 1395
0
0
همشون سر و ته یک کرباسن و مفت نمی ارزن . بدبخت ملتی که باز بیاین به حرفای اینا گوش بدن .

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top