معمای «بانوی اول» و یا «آقای اول» ؟!!

محمد محبی

وکیل ملت: اگر هیلاری کلینتون رییس جمهور شود، چه کسی «بانوی اول» یا «فرست لیدی» آمریکا خواهد بود؟! و اگر ترامپ رییس جمهور شود، آیا یک زن خارجی «بانوی اول» آمریکا خواهد شد؟!

تاریخ انتشار: 1آبان1395|22:45

معمای «بانوی اول» و یا «آقای اول» ؟!!
| کد خبر: 199317

شگفتی ها و نکات بدیع انتخابات ریاست جمهوری امریکا در سال 2016 تمامی ندارد. یکی از این نکات، بحث بانوی اول است. از ابتدای تشکیل ایالات متحده آمریکا تاکنون، همه رئیس جمهورهای این کشور بلااستثنا مرد بودند.  و همسران شان هم عنوان تشریفاتی «بانوی اول» یا «فرست لیدی» را با خود یدک می کشیدند.

اما در این دوره امکان انتخاب یک زن به عنوان ریاست جمهوری برای نخستین بار در تاریخ آمریکا وجود دارد. کاندیدای زن این دوره خانم هیلاری کلینتون است که خودش به واسطه اینکه شوهرش بیل کلینتون رییس جمهور بود یک دوره 8 سال (1992 - 2000)، بانوی اول آمریکا محسوب می شد.


البته عنوان «بانوی اول»، یک پست دولتی یا حقوقیِ رسمی نیست. یک عرف و رویه است.  بانوی اول (فرست لیدی )، البته در آمریکا جایگاه تشریفاتی مهمی دارد. اغلب در سفرهای رسمی همراه رئیس جمهور است کارهای داخلی کاخ سفید را ترتیب میدهد و مسائل خیریه را دنبال می کند.

با همسران رؤسای دیگر کشورها جلسه می گذارد و بحثهای حقوق بشری را جلو می برد. با این همه نقش رسانه ای این عنوان، پررنگ تر از نقش های عملیاتی اش است. «فرست لیدی» یا بانوی اول همیشه برای عکاسان و گزارشگران ویژه کاخ سفید به مثابه یک سوژه جذاب به نظر می رسد و تک تک کارهای او زیرنظر است. البته خیلی از جوانان آمریکایی هم از بانوی اول کشورشان الگو می گیرند. بالاخره اکثر مردم آمریکا از نسل انگلیسی هایی هستند که اشرافیت طبیعی و خاندان سلطنتی خود را پاس می دارند (و راز سعادت شان هم در همین حفظ حکومت سلطنت مشروطه است)


حال اگر در این دوره «هیلاری کلینتون رییس جمهور شود، چه کسی «بانوی اول» آمریکا خواهد بود؟
یک بحث در رسانه های آمریکا مطرح است که اگر خانم کلینتون انتخاب شود، آن وقت باید از یک عنوان جدید در رسانه های جمعی آمریکا و دیگر کشورهای دنیا برای شوهر او یعنی بیل کلینتون استفاده شود. عنوانی مثل

«آقای اول» یا «فرست جنتلمن»
همچنین در کمپین حزب دموکرات صحبت از این است که دختر کلینتون یعنی «چلسی کلینتون» بانوی اول معرفی شود. برنامه کلینتون ها این است که چلسی را برای کاندیداتوری انتخابات در دست کم 16 سال آینده آماده کنند. چلسی تمام نقاط قوت و قابلیت های پدر و مادرش را به ارث برده است و در عین حال نقاط ضعف آنها را کمتر با خود دارد و یک زن جوان موقر ، زیبا، متین، دارای فن بیان قوی، استعداد سیاسی سرشار، با اعتماد به نفس قوی و روحیه کارجمعی مناسبی دارد و کارشناسان در آمریکا، آینده درخشانی را برای وی پیش بینی می کنند.


البته اگر ترامپ هم رییس جمهور شود، برای نخستین بار در این 200 سال اخیر،  یک غیر آمریکایی فرست لیدی میشود. اگر آقای ترامپ انتخاب شود، باید برای اولین بار از سال ۱۸۲۵ میلادی به این طرف، شاهد آن باشیم که خانمی که بیرون از خاک آمریکا به دنیا آمده به چنین جایگاهی می رسد. در سال ۱۸۲۵ لوییزا آدامز  (همسر جان کوئیتسی آدامز، ششمین رییس جمهور تاریخ آمریکا) که در انگلیس به دنیا آمده بود به این عنوان دست یافت.

او از نسل های اولیه مهاجران آنگلوساکسون به آمریکا بود و انتخابش خیلی عجیب به نظر نمیرسید اما حالا باید به تمام ویژگی های عجیب آقای ترامپ این یکی را هم اضافه کنیم؛ داشتن همسری که زاده آمریکا نیست.  خانم ملانیا ترامپ  (همسر 46 ساله ترامپ) با نام اصلی مالنیا کوه ناوس یک مدل نسبتا مشهور است که در سال ۱۹۷۰ و در یوگوسلاوی به دنیا آمده است

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top