منصفانه نیست خطای یک قاری به پای دین نوشته شود؟

«علیرضا شاهین‌مهر»، حافظ قرآن کریم

وکیل ملت: برای من که یکی از دوستان قاری قرآن بنده از اواسط سال ۱۳۸۶ (اگر اشتباه نکنم) تا مدت‌ها دائماً به من می‌گفت که حاج سعید طوسی قاری بین المللی قرآن در جلسات و محافل خصوصی، چه ادبیات رفتاری دارد، هر چند از تلخی و شرم آور بودن آن نمی‌کاهید اما …

تاریخ انتشار: 8آبان1395|13:16

منصفانه نیست خطای یک قاری به پای دین نوشته شود؟
| کد خبر: 200393

در این روزها حرف‌های زیادی در قالب‌های متنوع درباره‌ی این ماجرا در رسانه‌های مختلف مکتوب و مجازی و دیداری و شنیداری، نوشته و گفته شده است و هر یک از زاویه‌ای به این موضوع نگاه کرده‌اند. در این میان آنچه مرا به قلم زدن این نوشته واداشت، انتشار پیامی از جناب عباس سلیمی پیشکوست و قاری قرآن کریم با عنوان «هدف، انتقام از قرآن است/ پرونده قاری ایرانی بهانه است!» بود [لینک]. ایشان در اواخر پیام خود پس از هشدار دادن به اهالی و اصحاب قرآن بابت حفظ هوشیاری کامل و ندادن سوژه به دست دشمن، نوشته‌اند:

«اگر برخی از قرآنیان گرانقدر نسبت به پاره‌ای سیاستگزاری‌ها و یا زیاده‌طلبی برخی از مدعیان و عدم توجه به نیروها و استعدادهای قرآنی، گلایه‌های بحق دارند، این نقد بجا نباید با حیثیت قرآن و وجاهت عمومی جامعه‌ی قرآنی تداخل پیدا کند».

از اینکه شخصیتی مانند عباس سلیمی که خود از قاریان و داوران پیشکسوت است و سابقه‌ی اجرای مسابقات بین المللی سازمان اوقاف و امور خیریه را نیز در کارنامه‌ی خود دارد، تلویحاً به وجود برخی اشکالات در جامعه‌ی به اصطلاح قرآنی اذعان دارد، جای بسی امیدواری است. اما باید به ایشان متذکر شد که اتفاقاً پدیده‌ی سعید طوسی و آبروریزی که شایعه‌ی اخیر برای صنف قاریان قرآن و نهادهای ناظر و ارکان نظام به بار آورد، دقیقاً محصول یک چیز است و آن هم سیستم «خودی – غیرخودی» حاکم بر همه‌ی جامعه، من جمله همین جامعه‌ی قرآنی مد نظر ایشان است.

خوب است استاد عباس سلیمی که متاسفانه افتخار شاگردی ایشان را نداشته‌ام بدانند که من در حالی این نوشته را قلم می‌زنم که برخی پارتی بازی‌ها در مسابقات قرآن ارگان‌ها و دستگاه‌های مختلف از جمله همین سازمان اوقاف و امور خیریه‌ای که ایشان هم با آن سابقه‌ی همکاری دارند را با چشمان خود دیده‌ام و برای پیگیری حق و حقوقی که از من ستانده شد، به قدر طاقت دوندگی کرده‌ام و با آنکه تا حد ممکن سند و مدرک هم جمع آوری کرده بودم، ولی پاسخی جز سکوت و تهدید متقابل و نهایتاً تهدید به برخورد دریافت نکردم! اگر استاد سلیمی مایل باشند حاضرم برای ایشان با برخی اسناد و مدارک توضیح دهم که یکی از جوان‌هایی که اکنون رسانه‌های داخلی وی را نابغه‌ی حفظ قرآن توصیف می‌کنند و با امدادهای غیبی به کوله باری از افتخارات در مسابقات قرآن داخل و خارج نائل آمده و شهرتی برای خود دست و پا کرده است، چطور با دوپینگ، پله‌های ترقی را بالا رفت و به این میزان از شهرت و منزلتی که اکنون دارد، رسید.

قصد ندارم در این نوشته فقط به ایرادهای رایج در جامعه‌ی به اصطلاح قرآنی اشاره کنم که شرح آن مثنوی ۷۰ من کاغذ است و انصاف هم نیست که بیش از این بر پیکر نحیف و شوکه شده‌ی این صنف، تازیانه‌ی سرزنش و سرکوفت تاخته شود. حرف اصلی من در این نوشتار نکته‌ای است که مدت‌هاست بدان باور دارم و سعی می‌کنم تا حد ممکن آن را برای دیگران نیز جا بیاندازم که «هیچ دینی تمام هویت یک فرد را تشکیل نمی‌دهد».

اگر قاری قرآن جنجالی این روزها، هزار جنایت بدتر از اعمالی که به ارتکاب آن‌ها متهم است را مرتکب شده بود و مفاسد جامعه‌ی قرآنی به لحاظ کمی و کیفی هزار برابر بیشتر از شرایط فعلی بود، باز هم نمی‌توانیم آن‌ها را به هویت دینی و قرآنی این افراد نسبت دهیم و از این رهگذر، قرآن و پیامبر و اهل بیت و … را سرزنش کنیم.

همه‌ی ما انسان هستیم و انسان هم مطابق آیات قرآن ظلوم (=ستمکار) و کفار (=ناسپاس) [۱] و هلوع (=حریص) و جزوع (=بی‌تاب) و منوع (=بخیل) [۲] است. همه ما در معرض وسوسه شیطان و آزمایش الهی قرار داریم و راقم این سطور، خود بنده‌ی روسیاهی است که ممکن است خطاهایی هزار برابر بزرگتر و نابخشودنی‌تر از حرف و حدیث‌های پشت سر قاری معروف مرتکب شود. اما اگر بنده نوعی هم مرتکب خطایی شوم (که در طول روز می‌شوم)، منصفانه است که به پای دین و مذهب و ملیت و قومیت من نوشته شود؟

مگر وقتی که اخبار مربوط به رسوایی کلیسا در سوء رفتار جنسی کشیشان با کودکان منتشر و منجر به خلع لباس حدود ۴۰۰ کشیش توسط پاپ بندیکت شانزدهم شد و پاپ فرانسیس هم رسوایی جنسی پدران روحانی را «لکه ننگی بر دامن کلیسا» خواند، یا این ایام که هر روز خبری از فسادهای جنسی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و خانواده‌های آنان منتشر می‌شود، آیا منصفانه و واقع بینانه است که همه‌ی آمریکایی‌ها را به دلیل اینکه هموطن بیل کلینتون و دونالد ترامپ هستند، و یا همه‌ی مسیحیان را به دلیل اینکه هم‌کیش کشیش‌های متجاوز هستند، به فساد متهم کرده و مدام آنان را سرزنش و ملامت و حتی مسخره کنیم؟

مشکل ما این است که جامعه‌ی ما دچار بیماری اسطوره‌سازی و تقدس سازی است. دستگاه‌های تبلیغاتی حاکمیتی و خطیبان و کسانی که متولی فرهنگ سازی و روشنگری در جامعه‌ی ما هستند، دائماً در حال ارائه‌ی تصویری اسطوره‌ای و پاک و آسمانی از هر کس و هر چیز که نسبتی با امر مقدس دارند، هستند. انگیزه‌ی این تقدس‌سازی هم می‌تواند الگوسازی برای اقشار مختلف جامعه و یا مصون سازی از نقد و حفظ اقتدار خود باشد ولی هر چه که هست، این روش منجر به این می‌شود که خطاها و نارسایی‌های احتمالی اسطوره‌ها و مقدسات برساخته شده، ضربه‌های گاه جبران ناپذیر به امر مقدس وارد آورد.

ماجرای رسیدگی به پرونده‌ی سعید طوسی می‌تواند معیاری برای سنجش استقلال قوه قضاییه باشد که به گفته‌ی یکی از مسوولان قضایی، همچنان این رسیدگی ادامه دارد. اما آنچه که تاکنون از اظهارات شاکیان این پرونده نتیجه گرفته می‌شود، احساس وارد آمدن خدشه به رسیدگی منصفانه بوده و دلیل رسانه‌ای شدن این پرونده و توجه ویژه به آن نیز می‌تواند همین احساس باشد.

ضابطان و ناظران قانونی باید به هنگام رسیدگی به پرونده، ملاحظات ایدئولوژیک خود را دخالت ندهند زیرا هیچ چیز به اندازه‌ی ایدئولوژی برای حقوق خطرناک نیست. اینجاست که وقتی تقدس سازی‌ها و اسطوره‌سازی‌های بی‌حساب و کتاب در جامعه رواج داشته باشد، ممکن است به تاثیرگذاری این برساخته‌های ایدئولوژیک بر عقاید و باورهای عموم مردم علی الخصوص مسوولان ناظر و رسیدگی کننده منجر شود که نتیجه‌ی آن هم به مسلخ برده شدن عدالت و حاکمیت قانون خواهد بود.

اگر هوشیار باشیم، می‌توان تهدید بوجود آمده در ماجرای رسانه‌ای شدن این پرونده را به فرصتی برای جلوگیری از تقدس سازی‌ها و اسطوره‌سازی‌های بی‌حساب و کتاب و تاکید بر استقلال نهادهای ناظر در رسیدگی به پرونده‌هایی که به نوعی رنگ و بوی ایدئولوژی به خود گرفته‌اند، تبدیل کرد.

پانوشت‌ها:

[۱]: سوره ابراهیم، آیه ۳۴

[۲]: سوره معارج، آیات ۱۹-۲۱

منبع خبر انصاف نیوز
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 13

نصیر
|
9آبان ماه 1395
3
2
جناب مثلا نویسنده ی این متن!! شما که ادعای مذهبی بودن می کنی و این متن سیاسی متعلق به یه جناح خاص در کشور رو نوشتی با موضوع لزوم قدس زدایی و نه سعید طوسی نمی دونی غیبت کردن بخصوص غیبت کردن پشت سر یک انسان که به گناه کبیره ای متهم شده و شما اون رو به قول معصوم اگر با چشم خودت ندیدی و غیبت کنی در گناه اون شریکی!...از اون گناه بزرگ تره!
واقعا برای خودم متاسفم که امثال شماها شدن بخشی از جامعه قرانی کشور!!!...وضع فرهنگی کشور فاجعه هست....

پاسخ ها

علم الهدی
9آبان ماه 1395
جناب پروفسور اولا شما هستی که به این نویسنده محترم عللاوه برتوهین تهمت وافترا هم میزنید درثانی حرفهای ایشان متین است وبه نظرم درمسائل هرچیزی باید جایش خود باشد نباید درمسائل حقوقی وطرفین دعوا باید انجه که روی داده بررسی شود و مسائل حقوقی نباید درمسائل دیولوزیک دران تاثیرداده شود
میرمحمودصالحی
|
9آبان ماه 1395
4
3
واقعاتبارک الله احسنت دلم خنک شدازاین جواب منصفانه ومحترمانه ومتین خداپدرومادرت رابیامرزد
محمدتقی
|
9آبان ماه 1395
4
6
چرا منصور ارضی درباره این حادثه چیزی نمی گوید.؟؟
علی
|
10آبان ماه 1395
2
6
ماهم شنیدیم مردم دیگه علاقه ای ندارن فرزندانشون در کلاسهای فرهنگی و قرانی ثبت نام کنن..ببینید چه کار کردید مردم میترسن
قاری
|
10آبان ماه 1395
2
4
اقای علم هدایی محترم خیلی بدبختی دارن به قران و مذهب توهین میکنن اونوقت داری لفظ قلمی حرف میزنی چرا باید یک قاری بین المللی که نماینده عقیده ودیدگاه یک ملته اینقدر راحت و بی تفاوت گناه کنه خدا ازش نگذره
منوچهر
|
10آبان ماه 1395
0
8
تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها طوسی خطا کرده چون ادمیزاد است قران خواندن با صوت و بدون اشکال پاکی نمیاورد قلب شخص مهم است طوسی چون قران بلد است ریش دارد صوت دارد در جاهای مهم قران میخواند مقدس است.
وحید
|
12آبان ماه 1395
0
2
عجب انسان ...
محمد باقر
|
12آبان ماه 1395
0
4
با سلام:
اینگونه مسائل را باید قوه قضائیه خیلی سریع و در مدت کمتر از یکماه پیگیری و حکمش را صادر کند و باید سریع چشم فتنه را در اورد چون هرچه طولانی تر شود به لحاظ فرهنگی همه گیر تر شده و جامعه قرانی و اسلامی ایران اسیب بیشتر می بیند. با احترام
ایرانی
|
13آبان ماه 1395
0
2
خطاکار باید اعدام بشه ...اگه عدالت واقعن وجود داره تواین مملکت
معلم
|
13آبان ماه 1395
0
6
یک معلم سیلی میزند از روی دل سوزی تا افغانستان خبرش میره و قوه محترم قضایه اشد مجازات رو میده .معلمو رو میریزن سرش .ریس استعفا میده اما چه شده تو این پرونده لنگ میزنه

پاسخ ها

معلم
13آبان ماه 1395
چون دیوار معلمان کوتاهه ! کوتاه! ولی آقا سوگولیه می دونی! سوگولی!!!!!
عباس
|
13آبان ماه 1395
0
1
اون موقعی که آقایون با پول بیت المال میرن به کشورهای خارج ، میشن الگوی اسلامی و ... حالا که ..... توی چهره نظام دنبال پاک کردن مساله اید!

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top