وکلای ایرانی چگونه جهانی شوند؟

بهرام طاهری حقوقدان-مدرس دانشگاه

وکیل ملت: اتحادیه بین‌المللی کانون‌های وکلای دادگستری که متشکل از کانون‌های وکلای 160 کشور جهان است از سال 1947 و برمبنای برخورداری آحاد جامعه بشری از حق دفاع استاندارد و به روز تشکیل شد. ازجمله

تاریخ انتشار: 15آبان1395|16:58

وکلای ایرانی چگونه جهانی شوند؟
| کد خبر: 201910

ازجمله اهداف تأسیس این اتحادیه عبارت است از: تلاش برای وحدت قوانین و اصول قضایی همه کشورها، سعی در تأمین آزادی حق دفاع در کشورهای جهان و تطبیق قوانین کشورها از راه اصول دموکراسی.
آخرین اجلاس اتحادیه بین‌المللی کانون‌های وکلای دادگستری از 18تا 23 سپتامبر 2016( 28 شهریور تا دوم مهر) در واشنگتن و با حضور تقریبی 6000 وکیل از سراسر دنیا برگزار شد و هیأتی از نمایندگان وکلای ایران نیز از کانون وکلای مرکز در آن مراسم شرکت داشتند.هیأت وکلای ایرانی در اجلاس مذکور حاضر شدند تا ضمن تحکیم مناسبات بین‌المللی در سطوح مختلف علمی و همکاری‌های مشترک با سایر کانون های وکلای دنیا ضمن دیدار با حقوقدانان مشهور بین‌المللی از برنامه‌های به روز و مدون حقوقی و وکالتی و آموزشی آن اتحادیه آگاهی یافته و بهره‌مند شوند.


چرا که همه این موارد می‌تواند در استاندارد‌سازی مقررات وکالتی و پیشرفت نظام وکالت مؤثر و مفید باشد. اجلاس مذکور همچنین دارای بخش‌های تخصصی و کمیته‌های کارشناسی است که پس از برگزاری اجلاس، برنامه‌های حقوقی و وکالتی با موضوعات مختلف را از طریق همایش ها و اجلاس‌های بین‌المللی در دیگر کشورهای عضو برگزار می‌کنند. کانون‌های وکلای دادگستری ایران نیز می‌توانند به‌منظور بهره‌گیری از برنامه‌های آموزشی مذکور و افزایش دانش حقوقی به این کنفرانس‌ها اعزام شوند و سپس آموخته‌های خود را در اختیار سایر وکلای دادگستری قرار دهند.

بویژه امروزه که شعار جذب سرمایه‌گذاری خارجی در عرصه داخلی بیش از هر زمان دیگری مطرح است بسیاری از سرمایه‌گذاران با اعتماد به وکلایشان می‌توانند از راه‌های تأمین امنیت حقوقی سرمایه‌گذاری در ایران آگاه شده و برنامه‌ریزی مدون وکلای ایران در آن اجلاس و شناساندن و تعریف دقیقی از امنیت حقوقی سرمایه‌گذاری در ایران می‌تواند منافع بسیاری را جذب کند. البته این مهم نیازمند بسترسازی‌هایی است که می‌تواند در نتیجه برنامه‌ریزی دقیق و تعامل مجموعه‌ای از سازمان‌های داخلی از هر سه قوه، از وزارت امورخارجه و وزارت اقتصاد و دارایی و وزارت بازرگانی گرفته تا نهادهای تقنینی و سایر سازمان‌های مرتبط با کانون وکلا ممکن شود.


همچنین لازم است با استفاده از چنین اجلاسی به مرور زمان علم وکالت در ایران را با مجموعه قواعد و مقررات حاکم بر وکالت درسطح بین‌المللی همسان و هماهنگ سازی کرد. در اثر این ارتباط مؤثر، به مراتب اصول استقلال نظام وکالت در داخل حفظ و از تحدید و تعرض مصون و دور خواهد ماند و حقوق ملت در امر دفاع نیز با بهره‌گیری از آخرین روش‌ها و دانش حقوقی روز دنیا مورد صیانت قرار خواهد گرفت.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top